ŠTO GLEDATI, SLUŠATI I POSJETITI U NOVOJ SEZONI
Hladniji dani i izazovi što dolaze s odlaskom ljeta lakše se preživljavaju kada čovjek uza se ima umjetnost. Uzburkane vode suvremenog života zahtijevaju i svjetionik – a ima li boljega od kulture? Bacimo pogled na to što nas očekuje u sljedećem razdoblju i u čemu možemo uživati u Zagrebu, Rijeci, Varaždinu, Osijeku...
Jesen na kazališnim daskama Dramsku sezonu HNK-a u Zagrebu otvorit će autorskim projektom Tomislava Šobana Zbilja pored kojeg će se, u tonskoj dvorani, u novoj sezoni izvesti i Fafarikul Đurđice Čilić. Publika u sljedećoj sezoni može očekivati i premijeru jednog od najpoznatijih dramskih tekstova Milana Begovića – Pustolov pred vratima, a suvremeni hrvatski tekst u ovoj sezoni na sceni HNK-a bit će Nestajanje Tomislava Zajeca. Kada je o djelima svjetske književnost riječ, na rasporedu će biti Nebeski svod Lucy Kirkwood te Mjera za mjeru Williama Shakespearea. Drama će izvesti i deset repriznih naslova, a HNK sudjeluje u dvama velikim europskim projektima, odnosno u programima Prospero i Stages. Opera zagrebačkoga HNK-a priprema produkciju Verdijeva Rigoletta. Tim se naslovom zaokružuje Verdijeva Latinska trilogija u zagrebačkom HNK-u. Slijede premijere Mozartove opere Così fan tutte, kao i malog opernog dragulja Suzanina tajna Ermanna Wolf-Ferrarija. U svibnju 2024. izvest će se premijera Puccinijeve opere La Bohème, a zagrebačku Operu očekuju i izvedbe jedanaest repriznih predstava.
Sezonu zagrebački Balet započinje s Gala koncertom, a slijedi premijera Shakespeareova Hamleta. Potom će premijerno biti izveden i baletni diptih Wayna McGregora i Massimiliana Volpinija pod naslovom Dyad 1929/Primordium. Osim pet repriznih naslova, publici će se Balet HNK-a u sljedećoj sezoni predstaviti i s produkcijom Žar-ptica/Petruška Igora Stravinskog.
Satiričko kazalište Kerempuh sezonu otvara u rujnu s predstavom Subota, nedjelja i ponedjeljak (Eduardo de Filippo) u režiji Paula Magellija, a Zagrebačko kazalište mladih s komadom 12. noć ili kako hoćete, nastalim u koprodukciji ZKM-a i Dubrovačkih ljetnih igara, a prema motivima istoimene Shakespeareove komedije i to u režiji proslavljenoga redatelja Gregorza Jarzyne. Nova sezona u riječkom HNK-u Ivana pl. Zajca donosi sedamnaest premijera, a već u subotu, 16. rujna, održat će se izvedba A ritmo di Broadway/U ritmu Broadwaya, dok će varaždinski HNK, koji ove godine obilježava važnu obljetnicu – 150 godina od otvaranja kazališne zgrade, imati brojne premijere i priredbe, a prva kazališna poslastica bit će praizvedba novog romana Kristiana Novaka Slučaj vlastite pogibelji u režiji Ivana Plazibata.
Šesnaesto izdanje festivala autora i sajam knjiga Vrisak održava se ove od 10. do 17. rujna u organizaciji izdavačke kuće VBZ, a u suradnji s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti, Dječjom kućom, Gradskom knjižnicom Rijeka i Art-kinom, i to u art-kvartu Benčić. Vrisak ove godine donosi više od pedeset programa, u kojima sudjeluje gotovo stotinu umjetnika. Ulaz na sve programe festivala, osim na filmske projekcije u Art-kinu, besplatan je, a bit će osiguran i prijenos uživo na VBZ-ovu YouTube-kanalu i Facebook-stranici.
Mediteranski festival knjige, šesti put okupit će nakladnike, autore i sve ljubitelje pisane riječi te će tijekom trajanja od 27. rujna do 1. listopada biti središnja kulturna točka Splita i Dalmacije.
S radošću i nestrpljenjem iščekuje se program 45. Interlibera, koji će se održati od 7. do 12. studenog. Riječ je o našoj najvažnijoj i najpoznatijoj književnoj manifestaciji, koja se održava na Zagrebačkom velesajmu i za koju je ulaz besplatan.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu do 21. rujna može se pogledati izložba Encounter Between Three Worlds: 500 Years After the First Circumnavigation of the Earth (Encuentro de tres mundos: a 500 años de la circunnavegación del planeta). Ova putujuća izložba Nacionalne knjižnice Čilea obilježava pola tisućljeća otkako je portugalski istraživač Ferdinand Magellan vodio prvo uspješno oplovljavanje Zemlje, koje je ubrzalo novo doba globalizacije i natjeralo Europljane da preispitaju svoje mjesto u svijetu.
Što su pripremili muzeji? Ljubiteljima umjetnosti obavezna bi stanica na jesenskom kulturnom itineraru trebao biti Muzej likovnih umjetnosti u Osijeku, gdje je 7. rujna otvorena izložba Andrija Medulić Schiavone - grafički genij manirizma. Autori su izložbe istaknuti stručnjaci za umjetnost ranog novog vijeka Achim Gnann (Albertina, Beč) i Milan Pelc (Institut za povijest umjetnosti, Zagreb), a kustos izložbe je Ivan Roth (Muzej likovnih umjetnosti, Osijek). Pokrovitelj je Vlada Republike Hrvatske, a supokrovitelji Osječko-baranjska županija i Grad Osijek. Više od stotinu grafičkih listova Andrije Medulića, najoriginalnijeg grafičara u Veneciji 16. stoljeća i navjestitelja budućeg razvoja umjetničke grafike, istražiti možete sve do 3. prosinca.
Zagrebački Muzej suvremene umjetnosti u rujnu donosi dvije nove izložbe. Od 14. rujna pa do 12. studenog moći će se pogledati izložba Dobro društvo umjetnice Vlatke Horvat, koja se održava u sklopu ciklusa Okidači, u kojem umjetnice/ci interveniraju i ulaze u dijalog s radovima iz muzejskih zbirki. Dobro društvo predstavlja izbor radova iz Zbirke skulpture Muzeja suvremene umjetnosti interpretiran umjetničkom praksom same autorice. Ne mogu izvesti poseban rad za ovu izložbu, također u sklopu ciklusa Okidači, otvorit će vrata 14. rujna, a izložbu ćete moći pogledati sve do konca listopada. Kako stoji u najavi, početkom 1980. godine u tadašnjoj Galeriji suvremene umjetnosti održala se izložba Hansa Haackea jednostavna naslova hans haacke, new york. Taj pionir institucionalne kritike i neumorni kritičar kapitalističkog korporativnog neksusa i visoke umjetnosti, ponajviše uloge institucije muzeja, tad se prvi put predstavio lokalnoj javnosti, a GSU je za tu priliku od umjetnika pokušala naručiti i novu produkciju, kao što je „i drugdje proizveo djela za specifične situacije“. Autorice izložbe su Ana Kutleša i Vesna Vuković, dok je kustosica Leila Topić.
Do prvog listopada otvorena je i izložba Ugužvana nepredmetnost Maka Melchera u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti, u Galeriji Josip Račić. Koncept devete samostalne izložbe Maka Melchera potpisuje Željko Marciuš, muzejski savjetnik NMMU-a.
Od klasike do mijene Lisinski subotom 30. rujna ugošćuje Simfonijski orkestar HRT-a i dirigenta Pascala Rophéa, 7. listopada dolazi glasovita Drezdenska filharmonija pod palicom Krzysztofa Urbańskog, a 21. listopada Bečki simfoničari pod ravnanjem Jaapa Van Zwedena i sa Simone Lamsma na violini.
Zaljubljenici u sedmu umjetnost zasigurno će uživati u programu što ga je pripremilo 19. izdanje Festivala eksperimentalnog filma i videa 25 FPS, koje traje od 27. do 30. rujna u zagrebačkoj Kinoteci te 4. i 5. listopada u riječkom Art-kinu. U četiri festivalska dana prikazat će se ukupno 27 filmova u natjecateljskom programu, kojima je u žarištu odnos dokolice i rada, a donose specifične perspektive na mijene društva i filmskog medija.
770 - 14. rujna 2023. | Arhiva
Klikni za povratak