Vijenac 770

Glazba

Eldorado za ljubitelje jazza

Jazz ad libitum Mladena Mazura

Relativno mala Hrvatska premrežena je raznim festivalima. Gotovo da nema grada ili manjeg turističkog središta koje se ne može pohvaliti barem jednom godišnje višednevnom glazbenom manifestacijom nazvanom festivalom. Festivali (lat., svečanost ili svetkovina u povodu nečega) mogu biti različitih trajanja, no najčešće traju tri dana, a neki su od njih obogaćeni i popratnim pojavama u vezi s jazzom.

Bluesu su kao nekadašnjem glazbenom izričaju Afroamerikanaca posvećena tri naša festivala. Ti se festivali održavaju svake godine u Kastvu, Varaždinu i Trilju u Dalmatinskoj zagori, a prema izvedenoj glazbi, uz iznimku pojedinih izvođača, riječ je pretežito o takozvanom rock-bluesu, kakav se velikom prijatelju Hrvatske i u Kastvu pokopanu interpretu originalnog crnačkog bluesa, Jerryju Ricksu Philadephiji, uopće ne bi svidio.

Osijek, koji je hrvatskoj jazz-sceni podario niz izvrsnih jazz-glazbenika, Sisak s nedavno u potresu porušenim središtem jazza te gubitkom najboljeg sljednika gypsy jazza, gitarista, Damira Kukuruzovića, i Varaždin nakon punih sedamnaest godina uspješna organiziranja Festivala tradicionalnog jazza, izbrisani su s karte naših međunarodnih festivala jazza.

Zdenka Kovačiček na Jerry Ricks Blues festivalu / Izvor Facebook

Ostaju nam tako oni najprivrženiji. Zagreb, koji u ovom trenutku nastavlja staru tradiciju festivala jazza dodajući i neke nove, te kvarnerski festivali u Rijeci i Opatiji, koji svake godine broje dvocifrene godišnjice. Ovisno o financijskim sredstvima pojedinih sredina te o entuzijazmu nekolicine zaljubljenika u tu vrst glazbe, potrajat će pojedini festivali u raznim mjestima. Tako neki jazz-festivali umiru prepuštajući mjesto novim, s jedinom stalnom zajedničkom karakteristikom. A to je stanovita medijska zatvorenost jazz-manifestacija pojedinih sredina. Lokalni organizatori kao da ne žele širu popularnost svojih festivala, pa je u nekoliko navrata bila upitna i novinarska znatiželja pri pronalaženju podataka. Tako se o jednom jazz-festivalu duge tradicije, onom u Čakovcu, nakon brojnih primjedaba stručnjaka sve manje čuje. O novijim jazz-festivalima možemo tako saznati izravno od organizatora ili glazbenika.

Dubrovnik je grad bogate kulture i tradicije jazza. Imao je nekada i tradicionalni festival jazza, a na Ljetnim igrama ugošćavao je i neka od vodećih imena svjetskog jazza. Ove je godine po drugi put u povijesti organizirao u Lazaretima festival jazza. Nakon otkazivanja ideje hotelskog lanca Valamar sve se više govori o organiziranju festivala Pompa jazz fest na Lopudu u renoviranim prostorima samostana s nastupima američkog tenor-saksofonista modernog jazza Joea Lovana i njegova tri sastava. Nastupili bi još neki američki sastavi. U Zagrebu se ove jeseni organizira i koncert big bandova iz Zagreba, Ljubljane i Sarajeva pod naslovom XXL Jumbo Jet i ravnanjem Austrijanca Sigija Feigla. Sve navedeno trebalo bi zadovoljiti stanje na polju jazz-glazbe u nas. No informacije o novim ljetnim festivalima jazza stižu nam i iz drugih gradova naše zemlje. Posljednje vijesti stižu iz Pule. Kontakt dolazi od izvrsnog trubača i nekadašnjeg člana Jazz orkestra RTZ-a Branka Sterpina, koji sada i taj grad, u koji se nedavno vratio, svake godine početkom kolovoza svrstava među naša relevantna središta jazz glazbe.

Za ljubitelje jazza dubljeg džepa, ma kako on bio prezentiran, naši su ljetni mjeseci pravi eldorado.

Vijenac 770

770 - 14. rujna 2023. | Arhiva

Klikni za povratak