Vijenac 766

Druga stranica

Dodijeljene nagrade Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske za 2022.

Povjesničari umjetnosti za otvorenije društvo

Piše Željka Zdelar

Nagrade Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske za 2022. dodijeljene su 28. lipnja u historicističkom zdanju palače Vranyczany-Hafner na Zrinjevcu, uspješno obnovljenu nakon potresa, u kojoj od 1939. djeluje Arheološki muzej. Predsjednik Društva Dino Milinović kazao je da su hrvatski povjesničari umjetnosti 2022. ostvarili vrijedne rezultate i višestruko potvrdili važnost struke u kulturnom i znanstvenom životu zajednice. „Sretni smo da nekima od njih danas možemo dodijeliti nagrade, utemeljene 2006.“

Nagrada za životno djelo Radovan Ivančević dodijeljena je zaslužnom povjesničaru umjetnosti Vladimiru P. Gossu. „Njegov doprinos tumačenju hrvatske umjetničke i kulturne baštine kao jednakovrijedne sastavnice kulturne povijesti Europe i svijeta ostat će trajan poticaj i orijentir u promišljanju doprinosa jedne male sredine univerzalnoj kulturi“, stoji u obrazloženju nagrade.


Dobitnici nagrade Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske / Izvor dpuh.hr

Među prošlogodišnjim izložbama najboljom je proglašena Korijeni i krila – Vlaho Bukovac u Zagrebu, Cavtatu i Beču 1893–1903. autorica Petre Vugrinec i Lucije Vuković održana u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu, dok je nagradu za promicanje interdisciplinarnosti i vizualne kulture dobila HS AICA za programe Izložbene kartografije i AICA: dijalozi. Program je pokrenut 2019, a proizašao je iz potrebe temeljitijeg dokumentiranja djelovanja hrvatskih likovnih kritičara i kritičarki doajena te dubokih tragova koji su ostavili svojim kustoskim i kritičarskim radom. Najboljom knjigom u struci proglašena je Zlatarstvo u Zagrebu 1450. – 1550. Liturgijski predmeti i nakit (izd. MUO i Školska knjiga) Arijane Koprčina, voditeljice Zbirke metala u Muzeju za umjetnost u obrt, dok je nagradu za popularizaciju struke dobila Snješka Knežević za serijal emisija na Hrvatskom radiju Baština, mi i svijet, koja se emitira već dvadeset godina.

Odsjeku za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i Muzeju Radboa u Radoboju dodijeljena je nagrada u kategoriji zaštite kulturne baštine za projekt SOS za svece – istraživački i konzervatorski radovi na preostalom drvenom baroknom inventaru kapele sv. Jakoba na Očuri, pod vodstvom Zvjezdane Jembrih u suradnji s ovlaštenim konzervatorskim odjelima i Zagrebačkom nadbiskupijom. Nagradu za izvrsne diplomske radove dobile su povjesničarke umjetnosti Lucija Burić sa Sveučilišta u Zagrebu, Karla Čudina sa Sveučilišta u Splitu i Karla Despot sa Sveučilišta u Zadru.

„Djelujući u svim relevantnim medijskim formatima povjesničari umjetnosti ostavili su prepoznatljiv i konstruktivan trag u životu društva izložena izazovima i nedaćama političke i ekonomske zbilje. Istraživanje umjetničke baštine, njezina interpretacija u internacionalnom kontekstu, djelovanje na polju zaštite spomenika i podizanja svijesti o njihovoj važnosti za kulturni ugled Hrvatske – sve su to značajke djelovanja naših kolegica i kolega, djelovanja kojim naša struka nastoji dati svoj mali, ali, nadamo se, nipošto zanemariv prilog izgradnji boljeg, otvorenijeg, tolerantnijeg i osjetljivijeg društva“, kazao je Milinović, čestitavši svim laureatima na nagradama.

Vijenac 766

766 - 13. srpnja 2023. | Arhiva

Klikni za povratak