Na samom početku djelovanja Teatra Gavran, ujesen 2002, njegovi su se osnivači i supružnici – književnik Miro i glumica Mladena Gavran trudili angažirati ponajbolje glumce, redatelje, scenografe, kostimografe, kompozitore i najbolje tehničko osoblje, a svi su se oni u četvrtak, 19. listopada, okupili u Društvu hrvatskih književnika kako bi na najdoličniji način, predstavljanjem monografije teatrologinje Lucije Ljubić Za glumce i publiku : prvih 20 godina Teatra Gavran (2002.-2022.) proslavili značajan jubilej jednog od najagilnijih putujućih kazališta.
Ono se u nešto manje od četvrt stoljeća etabliralo kvalitetom tekstova i glume, no važnije od toga, renome gradi na sinergijskoj snazi što ju njegove produkcije ostvaruju povezujući kazalište i njegovu publiku, posebno u manjim mjestima čiji žitelji nemaju stalan i neometan pristup scenskoj umjetnosti. U 20 godina, rezimirala je na predstavljanju osnivačica Teatra, ostvaren je jednak broj premijera za odrasle te 3 namijenjene dječjoj publici, put dug 250 000 kilometara kazališnu je radost donio u 180 mjesta i čak 10 europskih zemalja. Sve je to, naravno, sadržano i u iscrpnoj monografiji čija je autorica željela „napraviti monografiju o zajednici koju je stvorio Teatar Gavran koji je stvorio impresivan broj suradnika koji su prepoznali vrijednosti takve vrste kazališta.“
Kazalište slijepih i slabovidnih Novi život od svojeg osnutka 1948. godine izvanredan je primjer kulturne uključivosti osoba s invaliditetom, a sintagmom o postavljanju u tuđe cipele kao ključu boljeg razumijevanja vode se i ove godine. Osim predstavama koje ansambl slijepih i slabovidnih priređuje za videće posjetitelje (slijepima uz pomoć audiodeskripcije), članovi ansambla pod umjetničkim vodstvom Vojina Perića čine to i različitim performansima kakav je bio i neobičan speed date Najsljepši u mraku održan 24. listopada u kafiću Scene Vidra. Bilo je to, naime, potpuno ostvarenje kolokvijalnog spoja naslijepo čiji su posjetitelji, prije vizualnog, iskusili taktilno i glasovno privlačenje. Osim dobre zabave i stjecanja novog iskustva, cilj je takvog programa doseći najveću i najvažniju misiju umjetnosti – ponutriti iskustvo drugog i tako ga, posljedično, bolje razumjeti.
U vikendu posvećenom knjizi, 12. i 13. studenog, Hrvatski će sabor kulture u svojoj Velikoj dvorani (Zvonimirova 17) održati radionicu Od teksta do predstave : dramatizacija i režija namijenjenu voditeljima, redateljima i glumcima amaterskih kazališta i dramskih skupina kojima je edukacija u polju dramaturgije i režije od izuzetne važnosti za uspješan proces postavljanja njihovih predložaka i predstava na scenu.
Radionicu će voditi dramaturginja i dramska pedagoginja Nina Horvat i istaknuta hrvatska redateljica Nina Kleflin.
748 - 3. studenoga 2022. | Arhiva
Klikni za povratak