Projektom Sit & Meet – Staza hrvatskih velikana odana počast nekima od najvećih hrvatskih umova
U zagrebačkoj Laubi 29. ožujka predstavljen je jedinstveni kulturno-turistički projekt Sit & Meet – Staza hrvatskih velikana u kojem će od ovoga svibnja atraktivne terase zagrebačkih ugostiteljskih objekata u središtu grada krasiti skulpture trinaest hrvatskih velikana. Oni će putem pametnih telefona virtualno oživjeti skeniranjem bar-koda te će posjetitelji moći pročitati brojne informacije o svakome od njih, ali i doznati zanimljivosti, poput prijateljstva Marina Getaldića sa slavnim Galileom ili popularne čokolade nazvane po našoj slavnoj sopranistici Milki Trnini, u koju je bio zaljubljen ondašnji vlasnik poznate tvornice čokolade.
Po mnogočemu jedinstven projekt inicirali su Ante Bogdanić i Hrvoje Markešić, a komunikacijski je savjetnik sveučilišni profesor i stručnjak za nacionalno brendiranje Božo Skoko.
Božo Skoko, Hrvoje Markešić i Ante Bogdanić predstavljaju projekt Sit & Meet – Staza hrvatskih velikana / Snimio Luka Stanzl / Pixsell, ustupio MPR
Tako će ispijanje kave u društvu Nikole Tesle, Dražena Petrovića, Milke Trnine ili Ruđera Boškovića od ovog proljeća postati dio kulturne i turističke ponude grada Zagreba. Kreativni dio projekta vodio je hrvatski kipar Nikola Vudrag, autor skulpture koja prikazuje Teslu. Kreativni dio projekta vodio je hrvatski kipar Nikola Vudrag – autor prve skulpture koja prikazuje Teslu. Ostale skulpture djela su Jelene Mavrić Varga (Ivan Meštrović, Ruđer Bošković i Dražen Petrović), Georgette Yvette Ponté (Marin Getaldić), Ive Šintić (Marko Polo), Jelene Kašić (Milka Trnina), Sanjina Vinkovića (Slavoljub Penkala i Ivan Vučetić), Paule Banić (Nikola Šubić Zrinski), Petra Popijača (Andrija Mohorovičić i Josip Belušić) te Petra Varge (Faust Vrančić).
U sklopu predstavljanja projekta Sit & Meet – Staza hrvatskih velikana održana je i panel-rasprava Inovacije koje povezuju povijest, kulturu i turizam. U diskusiji su sudjelovali Sandra Herman, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta, pokretači projekta Hrvoje Markešić, Ante Bogdanić i Božo Skoko te Luka Pelicarić, turistički vodič grada Zagreba.
„Hrvatska je prepoznata po sportu i turizmu, ali došli smo na ideju da se možemo predstaviti i našom poviješću, znanošću i kulturom. Brojni turisti ne znaju da su primjerice struja, penkala i padobran izumi s ovih prostora, izumi koji su hrvatski, ali su važni globalno. Upravo nam je to bio glavni kriterij za izbor velikana“, rekao je Ante Bogdanić i podsjetio da su Hrvati zaslužni i za brzinomjer i otisak prsta.
„Sigurna sam da će ovaj projekt voditi turiste i u ostale dijelove Hrvatske, jer kad primjerice netko pročita informacije o Nikoli Šubiću Zrinskom, sigurno će poželjeti otići u Međimurje“, rekla je državna tajnica Sandra Herman i dodala da je projekt izniman zbog povezivanje kulture, povijesti i turizma. „Vjerujem da će ove skulpture promovirati čitavu Hrvatsku, povezivati kulturu i turizam, što potiče razvoj ostale ponude određene destinacije“, zaključila je.
„Zagrebu nedostaje uličnih vizualnih atrakcija, mjesta gdje će turisti snimati nezaobilazne selfije. Zato ovim projektom jačamo turističku i kulturnu ponudu u hrvatskoj metropoli, a istodobno na kreativan način populariziramo hrvatske velikane. Ovo je prilika da zagrebački gosti počnu otkrivati inspirativne živote i doprinose svijetu ovih velikih ljudi, ali i njihove veze s Hrvatskom. Prilika je to i svima nama da na drukčiji način počnemo doživljavati ljude po kojima naše ulice i trgovi nose imena, a objektivno premalo znamo o njihovim ispunjenim životima. Mali smo narod koji je mnogo pridonio svijetu i to su naši aduti“, istaknuo je Božo Skoko, autor knjiga Hrvatski velikani i Strateško komuniciranje država.
„Željeli smo povezati što više stvari po kojima su Hrvati poznati – ritual ispijanja kave, košarkaški Mozart Dražen Petrović, čuveni istraživač i putopisac Marko Polo. Vjerujemo da ova inicijativa ima veliki potencijal razvoja, ne samo u smislu novih velikana nego i uključivanjem drugih gradova u projekt koji može postati nacionalna turistička atrakcija“, naglasio je Hrvoje Markešić. Dodao je da će se skulpture u sljedećih mjesec dana u obliku izložbe prvo moći vidjeti u prostorijama zagrebačkog City Centra, a potom i u Splitu, nakon čega trajno odlaze na zagrebačke lokacije.
„Naš je cilj da svatko može doći i sjesti do svog velikana i saznati o njemu zanimljivosti koje nije znao“, rekao je Markešić, dodajući da će se projekt u budućnosti širiti s još velikana i po drugim gradovima Hrvatske. Projekt su poduprli Ministarstvo turizma i sporta, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Grada Zagreba i gradski uredi za turizam i kulturu.
733 - 7. travnja 2022. | Arhiva
Klikni za povratak