Vijenac 730

Kazalište

KAZALIŠTE IZDVAJA

Petra MIOČIĆ MANDIĆ


 

Krivde i nepravde nezavisne scene u novoj premijeri Malog teatra

Mali teatar, kazališni projekt nastao 2018. kreativnom sinergijom glumaca Igora Bakse i Marte Cerovečki o društvenim temama važnim za razvoj slobodnoga civilnog društva promišlja kroz komediju i tako svoje gledatelje potiče na igru, osnovni ljudski mehanizam za učenje i svladavanje novih znanja i vještina.

Nakon uspješna promicanja tolerancije i zajedništva kroz predstavu Palac Sim, palac Tam, podizanju svijesti o važnosti reciklaže (Sretna priča jednog medvjedića), usmjeravanju k praksi zajedničkog čitanja (Tata slikovnica) te progovaranja o rodnoj ravnopravnosti (Kneginja Marta), 25. će veljače na pozornici Centra za kulturu Novi Zagreb postaviti predstavu Don Quijote od Hrvatske na tekst Igora Bakse, a u dramaturgiji Anje Pletikosa. Kroz satiru za dva glumca (Igor Baksa i Sven Jakir), u autoreferencijalnoj predstavi izvodi se osnovna verzija nekadašnjega spektakla o bistrom vitezu od Manche. No motivi su sve što je preostalo jer druge je dijelove scenografije, kostimografije i ostalog u Malom teatru nagrizao zub vremena i neprilika kojima je izložena kultura, samim time i nezavisno kazalište. Stoga su lica sada tu, kao ono zavisne i nezavisne scene, da kroz komediju pokažu sve krivde i nepravde s kojima se nezavisna scena suočava.

Prihvaćanje drugog kao temelj ljubavne priče

Istog će se dana, 25. veljače, u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog održati premijerna izvedba nove predstave Teatra Rugatino, Kronika seoske ljubavi, prema tekstu Ivana Vidića, a u adaptaciji i režiji Darija Harjačeka. Budući da glumci, Gordana Gadžić u ulozi Ljubice, samosvjesne žene i nekadašnje pratilje na izboru za Miss i Sreten Mokrović

kao Milivoj, hrvatski branitelj u vječnoj potrazi za očuvanjem vlastitih ideala, različitostima unatoč iznalaze način da njihov privatan i poslovan odnos dobro funkcionira, Kronika seoske ljubavi zapravo je kronika prihvaćanja drugog sa svim njegovim prednostima i nedostacima, a to je, u konačnici, temelj svake ljubavne priče.

Povijest pčela na pozornici zagrebačkoga HNK-a

Nakon što je na pozornicu hrvatske nacionalne kazališne kuće postavio Pera Gynta, cijenjeni norveški redatelj Erik Ulfsby u Zagreb se vratio kako bi, 11. ožujka, hrvatskoj kazališnoj publici premijerno predstavio adaptaciju djela Maje Lunde Povijest pčela.

Važno i za postavljanje izazovno djelo o klimatskim promjenama, ekologiji i čovjekovu odnosu prema prirodi, isprepleteno s ljudskim strahovima, borbama, odnosima roditelja i djece, zagrebački će HNK, u adaptaciji Ingrid Weme Nilsen, postaviti u suradnji s Det Norske Teatretom iz Osla. Dramski ansambl predvođen Zrinkom Cvitešić, Igorom Kovačem, Almom Prica i Vlastom Ramljak tako će, u još jednoj adaptaciji te uspješnice ekološke literature, ukazati na važnost razumijevanja sebe i uloge u svijetu koji nas okružje, kao i onoga što ostavljamo u nasljeđe.

Vijenac 730

730 - 24. veljače 2022. | Arhiva

Klikni za povratak