Vijenac 723

Matica hrvatska

Predstavljanje knjige Željka Brguljana Priče sa Prčanja, OMH u Boki kotorskoj, 8. studenog

Dokumentaristička proza svjetlucave topline

Piše Brankica Vrbat

Priče sa Prčanja diraju u dušu, a upoznati se s autorom Željkom Brguljanom i s knjigom sjećanja na Prčanj iz vremena njegova djetinjstva dobila je priliku i zagrebačka publika 8. studenoga u Dvorani Jure Petričevića. Promociju je organizirao Ogranak MH u Boki kotorskoj.

Prva je ovo promocija knjige Matičina ogranka na kojoj je nakon Glavne izborne skupštine Matice hrvatske sudjelovao i novoizabrani predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran. Uputio je riječi pohvale, potpore i zahvalnosti što prisustvuje tom lijepom događaju i zaželio sve najbolje autoru i Ogranku MH u Boki kotorskoj u budućem radu.

Predsjednica Ogranka Marija Mihaliček govorila je o autorovoj posvećenosti Boki: „U posljednja dva desetljeća Željko Brguljan uspio je postati jedan od najplodnijih istraživača bokeljske povijesti, pomorstva te kulturoloških i umjetničkih tema. Njegova nam je povezanost s Bokom, duboka emocija i neprestana čežnja otkrivena zahvaljujući likovnom i književnom djelu, a cijene ga i hrvatska i crnogorska znanstvena i kulturna javnost. Značenje i vrijednost knjige prepoznala je ne samo publika nego i struka, o čemu svjedoči Srebrena povelja Matice hrvatske kojom je ovjenčana.


Predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran, Ljiljana Marks, Vera Vujović, Željko Brguljan i Marija Mihaliček / Snimio MIRKO CVJETKO

Svoj doživljaj knjige iznijela je Ljiljana Marks s Instituta za etnologiju i folkloristiku istaknuvši: „Ovu knjigu možemo promatrati i kao zbirku priča koje, koliko god bile povijesno kontekstualizirane i lokalno te zbiljski usidrene i ovjerovljene podacima i obiteljskim intimnim fotografijama, ponajprije počivaju na sjećanjima, pamćenju i doživljajima autora. Krhke su i lomne, kao sjećanja, ali istodobno i iskričavo snažne jer umiju iznenada prizvati i oživiti nestale, ali ne i zaboravljene osobe… Likovi su najbolji dio ove knjige. Pomno izabrani pokrivaju i vremensku i mjesnu cjelokupnost života. Autorove priče o protagonistima koje je svjesno i s razlogom izabrao dobivaju novi smisao za njega i uvijek su osobne, ali i sveopće i nestvarne te pomalo mitske jer, ma koliko bile lokalne i osobne, izvanredne su u evociranju ne baš uvijek svakidašnjih događaja, a napetost između svijeta priče i sadašnjega svijeta opći je stvaralački princip priče i razlog njezina ponavljanja i trajanja pa u tome vidim potencijal i važnost ove knjige i izvan Bokokotorskog zaljeva.“

Komparistica i klasična filologinja Vera Vujović nastavila je u istome tonu: „Jednostavnost, autentičnost i dokumentarnost rukopisa u službi vjernog zrcaljenja malog velikog svijeta na prvu su me osvojili šarmom. Njezina dokumentarnost ne smeta fabularnosti i dramskom potencijalu, kao što ni književno-umjetnička politura ne smeta zbiljnosti. Knjiga je to o vremenu koje postaje pomalo mitsko jer se njegova prepoznatljivost možda gasi s nama. Isto tako, jer je puno svjetlucave topline, živosti, slobode od informacijske tehnologije, koju u sadašnjosti više nemamo, a nadasve autohtonosti jedne mikrokulture Bokelja, oriđinala i unikata.“

Autor Željko Brguljan zahvalio je domaćinu, predstavljačima, izdavaču i dizajneru Mariju Aničiću te posebno autoru predgovora akademiku Tonku Maroeviću, koji nas je napustio prije tiskanja knjige. Opisao je okolnosti Maroevićeva čitanja rukopisa i pisanja predgovora u vrijeme zagrebačkog potresa te mu zahvalio na potpori i iskrenome prijateljstvu. Zahvalio je publici, koja je usprkos okolnostima bila brojna te naglasio da unatoč osobnim, zdravstvenim i društvenim poteškoćama nastavlja s radom.

Vijenac 723

723 - 18. studenoga 2021. | Arhiva

Klikni za povratak