O 200. obljetnici osnutka Arheološkog muzeja u Splitu njegovi djelatnici organizirali su izložbu Vis-à-Vis 200. Arheološka baština otoka Visa. Izložba koju potpisuju Jelena Jovanović, Boris Čargo i Maja Bonačić Mandinić na sustavan, pregledan i prohodan način prezentira više od 750 odabranih spomenika u posjedu Arheološkog muzeja u Splitu, pronađenih na području otoka/grada Visa, u antici nazivana Issa, koji je jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj. Izlošci se sastoje od natpisa, skulptura, vaza, oružja, oruđa, nakita i novca, koji svjedoče o kontinuiranim tragovima života na otoku od pretpovijesti do ranoga srednjeg vijeka.
Plakat izložbe / Izvor Arheološki muzej u Splitu
Naglasak je stavljen na grčki grad Issu i njezin razvoj tijekom razdoblja helenizma, a izložba je podijeljena u tematske cjeline koje pokrivaju gospodarstvo, svakodnevicu, pogrebne običaje, rimske carske skulpture te razdoblje kasne antike i ranoga srednjeg vijeka. Svatko tko u sljedećih godinu dana – koliko će izložba biti postavljena – posjeti Split svakako bi trebao iskoristiti prigodu i navratiti do Arheološkog muzeja. Izložba se može pogledati do listopada 2022.
U izložbenom prostoru Black Box u Muzeju suvremene umjetnosti trenutno se može pogledati izložba Filippo Berta: One by One. Projekt s pomoću umjetničke akcije prikazuje granice kao političke i ideološke barijere stvorene posljednjih godina.
Jedno od izloženih djela / Izvor MSU
U žarištu je zanimanja fenomen zidova, koji se poput sablasti periodično pojavljuju trideset godina nakon pada najpoznatijega takva zida, onoga u Berlinu. U razdoblju između 2019. i 2020. Filippo Berta putovao je zemljama južne i srednjoistočne Europe, obišavši Mađarsku, Srbiju, Sloveniju, Hrvatsku, Tursku, Sjevernu Makedoniju, Grčku i Bugarsku, potom je putovanje nastavio u Sjedinjenim Državama i Meksiku te napokon Južnoj Koreji. Tijekom putovanja snimao je videozapise organizirajući i niz akcija u kojima su sudjelovali stanovnici pograničnih područja, tražeći od njih da glasno, na svom jeziku, prebroje šiljke žičanih barijera. Riječ je o naglašeno aktivističkom i u smislu aktualnosti vrlo dobro tempiranu projektu. Izložba je otvorena do 14. studenoga.
U Multimedijalnom centru Studentskog centra u Zagrebu 29. listopada održana je projekcija filma čuvenog austrijskog avangardnog umjetnika Gustava Deutscha (1952–2019) Shirley – Vizije stvarnosti.
Gustav Deutsch / Izvor Wikipedija
Riječ je o zanimljivu ostvarenju u kojem Deutsch interdisciplinarno i medijski tematizira rad znamenitog američkog slikara Edwarda Hoopera (1882–1967) na originalan i nekonvencionalan način. Iz Hooperovih poznatih slika on, naime, izvlači narativ o ženskom liku suprotstavljenu konzervativnom američkom društvu oko sredine prošloga stoljeća. Projekcija je realizirana je kao dio ciklusa Povijest svjetskog avangardnog filma što ga je osmislio i organizirao naš znameniti filmofil i filmolog Ivan Paić.
722 - 4. studenoga 2021. | Arhiva
Klikni za povratak