Nakon gotovo godinu dana OMH u Donjem Miholjcu ponovno je pokrenuo svoje društvene i promotivne aktivnosti, zaustavljene iz pandemijskih razloga. U velikoj dvorani dvorca Mailath 17. rujna gostovao je povjesničar Vlatko Smiljanić, autor životopisa Čaruga (izd. Despot Infinitus, 2020) o poznatom slavonskom razbojniku Jovanu Stanisavljeviću Čarugi.
Marija Rašić, Vlatko Smiljanić i Ivan Vlahović
Zanimljivim predavanjem, predstavljajući svoju knjigu, zainteresirao je miholjačku publiku za mnoga pitanja, ali i za propitkivanje poznavanja povijesti vlastitog zavičaja. Je li Čaruga bio razbojnik, slavonski Robin Hood, bonvivan ili sve pomalo? – pitanje je koje je najviše zanimalo posjetitelje književnog susreta. Služeći se policijskim i sudskim spisima, tadašnjim tiskovinama, ali i usmenom predajom nastao je povijesno utemeljeni životopis. Autor je istaknuo da je važno upoznati povijest i zanimljivost svog zavičaja. Vjerno je predočio prostor i vrijeme na kojem je i u kojem je djelovao Jovo Stanisavljević Čaruga. Moderatori susreta bili su Ivan Vlahović i Marija Rašić, članovi OMH u Donjem Miholjcu. (Zrinka Jurčević)
Pobjednica je treće pjesničke manifestacije Večer poezije i vina – Vinum et poeta Lana Derkač iz Požege, odlučilo je prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Ernest Fišer, Marija Lamot i Siniša Matasović. Na završetku Večeri u prostoru požeškog Veleučilišta, iznad Vetova, 24. rujna uručene su joj plaketa, novčana nagrada i statua u organizaciji OMH u Požegi i Veleučilišta u Požegi, uz pokroviteljstvo Požeško-slavonske županije, Grada Požege i Općine Kaptol. Predsjednica Ogranka Ljiljana Marić zahvalila je pokroviteljima i suradnicima kazavši: „Mi u Zlatnoj dolini okruženi smo ne samo prekrasnim gorama nego Bogom danom zemljom za uzgoj vinove loze, a samim time i za proizvodnju vrhunske vinske kapljice. Jedan od najljepših načina da promoviramo to bogatstvo jest upravo poezija. Kao što reče jedan pjesnik, vino je poezija u boci. I zbog toga smo spojili te dvije stvari u jednu prekrasnu večer i manifestaciju“.
Maja Petrović, Lana Derkač, Ljiljana Marić i Ferdinand Troha
Prodekanica za nastavu požeškog Veleučilišta Brankica Svitlica zaželjela je dobrodošlicu sudionicima manifestacije istaknuvši da je poezija u svakoj boci vina, a u svakoj zatvorenoj boci vino je živo, s mnogo sjetnih ili veselih emocija. Pozdravnim riječima nazočnima se obratila Maja Petrović, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege, te zamjenik županice Ferdinand Troha. Ernest Fišer, predsjednik povjerenstva, obrazložio je zašto su jednoglasno izabrali za pobjednicu Lanu Derkač i njezinu pjesmu Loza i forenzika: „Pažljivom čitatelju u oči odmah upada Lanina prepoznatljiva poetika, a vješta pjesnikinja zapravo briše granice između stvari, bića i pojava, stvarajući tako vlastiti pjesnički svijet u kojem se kreće suvereno.“ Svoje su pjesme čitali i Sanja Lovrenčić, kojoj je pjesma Gospodar vinograda ušla u najuži izbor, te članovi žirija, nagrađivani hrvatski pjesnici. U glazbenom dijelu programa nastupili su članovi požeške klape Sv. Lovro. (OMH u Požegi)
Fra Pavao Posilović (1597?–1657?), skradinski biskup, nedvojbeno je jedan od naših najvažnijih tihih pregalaca koji su pravodobno svojim duhovnim, kulturnim i literarnim radom i djelovanjem polagali solidne temelje naše suvremenosti ostvarujući djela „veoma korisna narodu slovinskomu“ i istovremeno dajući „puno zadovoljstvo pravom krstjaninu željućemu hoditi pod strahom božanstvene pravde za održati plaću vičnjega života“, kako navodi u posveti Naslađenja duhovnoga mnogo poštovanom ocu fra Mihi Bogetiću. Djelo je prvi put tiskano 1639, a tijekom 17. stoljeća još nekoliko puta, na bosančici. Tekst je na latinicu transliterirao Pavao Knezović.
Predstavljanje knjige Naslađenje duhovno fra Pavla Posilovića
Knjiga je predstavljena 17. rujna u dvorani Društvenog centra u Skradinu. O povijesnim okolnostima nastanka djela, njegovu značenju za hrvatsko jezikoslovlje, duhovnost, vjeru i kulturu govorili su Josip Pavić, Josip Lisac, recenzent knjige, fra Stojan Damjanović i Marinko Šišak. Knjiga je izišla u nakladi OMH u Skradinu kao prva u nizu u biblioteci Lapis Albus, a suizdavači su OMH u Drnišu i Franjevački samostan Gospe od Anđela na Visovcu. (Marinko Šišak)
U Danilu pokraj Šibenika 18. rujna održana je 5. likovna kolonija u organizaciji OMH u Šibeniku Danilo ´21. U jednodnevnom programu sudjelovalo je devetnaest autora, članova i gostiju iz Splita, Zagreba i Münchena. U večernjim satima izloženi su radovi u privatnoj galeriji Vukšić i održana pjesnička večer.
Pjesnička večer u sklopu likovne kolonije Danilo ‘21.
Ove godine obilježena je i 70. obljetnica od prvih arheoloških otkrića u Danilu (1951. pronađen je prvi riton i otkriveni nalazi danilske kulture) te je uz likovnu koloniju za odrasle umjetnike održana i likovno-arheološka radionica na otvorenom za djecu s temom Antičke vile i danilski riton. Radionicu je vodila učiteljica likovne kulture i akademska slikarica grafičarka Stela Dumančić Čuturić. Organizatori događaja bili su udruga Sv. Danijel i Muzej grada Šibenika. Radovi s likovne kolonije Danilo ´21. izloženi su u galeriji Gradske knjižnice Juraj Šižgorić 23. rujna. Tom je prigodom održana pjesnička večer na kojoj su pjesnici, članovi Ogranka, govorili svoje stihove posvećene gradu, ususret nadolazećem blagdanu sv. Mihovila, Danu grada Šibenika. U sklopu izložbe izloženi su i dječji radovi s likovne radionice Antičke vile i danilski riton. Izložba je otvorena do 7. listopada. (Zdenka Bilušić)
720 - 7. listopada 2021. | Arhiva
Klikni za povratak