Vijenac 720

Glazba

GLAZBU IZDVAJA

Domagoj MARIĆ


Maestru Repušiću počasni doktorat

Sveučilište u Zadru 4. listopada dodijelilo je počasni doktorat maestru Ivanu Repušiću za izuzetan doprinos u području kulturnog i umjetničkog stvaralaštva. Jedan od najznačajnijih i najuspješnijih hrvatskih dirigenata mlađe generacije svojim je umjetničkim ostvarenjima umnogome zadužio zadarsku i hrvatsku kulturnu javnost.


Maestro Repušić i rektorica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican /
Izvor Facebook stranica Sveučilišta u Zadru

U svom govoru zahvale, maestro Repušić je, između ostaloga, zahvalio svima koji su ga tijekom odrastanja i glazbenog djelovanja u Zadru podupirali kazavši: „Neka nam grad Zadar, kao grad kulture i znanosti, bude na ponos i primjer svim gradovima u Hrvatskoj“. Repušić je šef dirigent Orkestra Minhenskog radija i prvi stalni gost dirigent Njemačke opere u Berlinu. Za svoj rad nagrađen je nizom značajnih nacionalnih priznanja za umjetnička postignuća poput Nagrade Vladimir Nazor, Vatroslav Lisinski HDS-a i dr. 

Obljetnički koncert Zadarskoga komornog orkestra

Zadarski komorni orkestar ove godine obilježava 60 godina postojanja. Okrugli će rođendan ansambl slaviti tijekom cijele sezone, časteći domaću publiku nizom od šest koncerata pod naslovom Ciklus Zadarskoga komornog orkestra.


Koncertna 60. rođendanska sezona Zadarskog komornog orkestra /
Izvor Facebook

Prvi slavljenički koncert održan je 4. listopada u crkvi sv. Krševana u Zadru, u kojoj je prije nešto više od dva mjeseca orkestar koji je davno prerastao atribut komorni nastupio izvodeći Dvostruki koncert te Drugu i Treću simfoniju Johannesa Brahmsa. I izvedbom Brahmsovih velikih djela i koncertom od 4. listopada ravnao je veliki maestro Ivan Repušić, zaštitni znak i najveći ambasador zadarske glazbe u svijetu. Na koncertu su bile jednostavačna orkestralna Moba zadarskoga skladatelja Šime Dešpalja, Sinfonia concertante W. A. Mozarta i Serenada za gudače Čajkovskoga.

Marx, Wagner, Nietzsche: svijet u promjenama

Njemački politolog i publicist Herfried Münkler objavio je ljetos novi bestseler, nadovezavši se tako na prethodne knjige u kojima propitkuje njemačku društvenu i kulturnu povijest. Riječ je o knjizi Marx, Wagner, Nietzsche: svijet u promjenama (Welt im Umbruch), trostrukoj biografiji Karla Marxa, Richarda Wagnera i Friedricha Nietzschea, trojice velikih njemačkih mislilaca 19. stoljeća koji su, kako kaže autor, ne samo bitno utjecali na 20. stoljeće nego u njemu često bili zlorabljeni.



Knjiga za poznavanje povijesti njemačkog mentaliteta

Autor životima velikih Nijemaca pristupa komparativno, stavljajući pritom poseban naglasak na slične životne putove Marxa i Wagnera, primjerice sudjelovanje u revoluciji 1848. i izgon koji je uslijedio. Za svakoga ljubitelja glazbe i njemačke kulturne povijesti posebno će biti zanimljiv odnos Wagnera i Nietzschea, koji je prošao put od prisnosti i oduševljenja do potpunog razlaza. Njemački mediji ocijenili su da je najnovija Münklerova knjiga sjajan prilog poznavanju povijesti njemačkog mentaliteta.

Vijenac 720

720 - 7. listopada 2021. | Arhiva

Klikni za povratak