Vijenac 710

Film

SJENA ŠPIJUNA, red. Dominic Cooke,
Velika Britanija, 2020.

Hladni rat na velikom ekranu

Piše Tomislav Čegir

Radnja špijunske drame Sjena špijuna britanskoga redatelja Dominica Cookea prema scenariju Toma O’Connora zbiva se u vrijeme vrhunca Hladnoga rata – kubanske krize koja je 1962. prijetila nuklearnim ratom. Posrijedi je filmska obrada povijesnih zbivanja, jer je Sjena špijuna zasnovana na odnosu dvojice stvarnih protagonista – Grevillea Wynnea (Benedict Cumberbatch), biznismena kojega su regrutirale britanska i američka obavještajna služba da dostavlja poruke sovjetskoga dužnosnika Olega Penkovskoga (Mirab Ninidze), poruke od prijelomnoga značenja za dovršenje krize. Film možemo promatrati u dvojakom kontekstu.

U kontekstu špijunskoga zasigurno je najsličniji izvrsnome ostvarenju Most špijuna (2015) holivudskoga velikana Stevena Spielberga. Oba su filma zasnovana na povijesnoj faktografiji, smještena u približno isto vrijeme – početak 1960-ih, a tematski su vezana uz uhićenje špijuna te njihove završne razmjene. U kontekstu pak djela o najvećoj hladnoratovskoj krizi ovaj se britanski film pridružuje nizu od petnaestak naslova, igranih ili dokumentarnih. Pritom se igrana razgranavaju u fikcijsku rekonstrukciju razdoblja ili su tzv. dokudrame, odnosno zasnovane su čak i na biografskim publicističkim predlošcima. Među prvima je primjerice Topaz (1969) Alfreda Hitchcocka, a među drugima svakako Trinaest dana (2000) Rogera Donaldsona.


Benedict Cumberbatch izvrstan je u ulozi Grevillea Wynnea  / Izvor BLITZ

U ovome je filmu dakle prijeloman odnos Wynnea i Penkovskog, koji od opreznih špijuna različitih nacionalnosti postaju prijateljima sposobnim čak žrtvovati se jedan za drugoga. Pritom je u ideološkom smislu jasna važnost predstavnika britanske (Angus Wright) i američke (Rachel Brosnahan) obavještajne službe, kao i kagebeovca (Kirill Pirogov), a u osobnom obiteljska situacija obojice. No preciznije je ocrtana Wynneova obitelj negoli Penkovskoga. Supruga Sheila (Jessie Buckley) i sin predadolescent (Keir Hills) egzistencijom su opreka sovjetskoj obitelji pritisnutoj totalitarnom represijom, a kada Sheila posumnja da ju suprug vara, razlog je za to njegov preljub u prošlosti. Iako se radnja većeg dijela filma događa u Velikoj Britaniji, SAD-u i Sovjetskom Savezu, završnica je smještena u sovjetsku kaznionicu, čime se mijenja žanrovski fokus. Jasno je da se autori trude da film bude što vjerodostojniji, fiktivni su dodaci nenametljivi i uklopljeni u građu, a zanimljivo je da predsjednika SSSR-a Nikitu Hruščova tumači ruski glumac (Vladimir Chuprikov), dok se u slučaju američkoga Johna F. Kennedyja autori služe arhivskim snimkama.

Možda je i začudno da je Sjena špijuna tek drugi filmski rad u karijeri Dominica Cookea (r. 1966). Cooke se pak profilirao kao kazališni redatelj još početkom 1990-ih. Uzlazna putanja kvalitete njegovih radova nastavila se i u sljedećim desetljećima, a godine 2016. za BBC je režirao miniseriju The Hollow Crown: The Wars of the Roses. Iduće godine ostvario je i hvaljeni filmski prvijenac On Chesil Beach, pa ga u Sjeni špijuna zatječemo kao iskusna autora koji se u filmskoj režiji izvrsno snalazi. Njegov je redateljski rukopis pregledan, usredotočen na radnju i likove, kao i na sam kontekst nuklearne opasnosti. Međutim nije i transparentan, s mogućim se žanrovskim stereotipovima vrlo dobro nosi, pretvara ih u životne i vjerodostojne sastavnice filmske građe, a premda je intenzitet nešto manji u zatvorskome dijelu filma, ne spušta prije dosegnutu razinu kvalitete. Potpomognut evokativnom filmskom fotografijom Seana Bobbitta, autentičnim produkcijskim dizajnom Suzie Davies i primjerenom glazbom Abela Korzeniowskog, Cooke je uspješno transponirao razdoblje, premostio kronološki odmak od šest desetljeća i Sjenu špijuna učinio relevantnim ostvarenjem. Pritom su svakako pomogla i vrhunska glumačka ostvarenja Cumberbatcha i Ninidzea, kao i Buckleyjevo, koji izvedbama likove čine izrazito uvjerljivima, vrlo mogućim u povijesnom kontekstu, ali i većima od života jer su usprkos tegobama individualnim činom pridonijeli da se izbjegne nuklearna katastrofa. Tako je naposljetku Sjena špijuna najmanje vrlo dobar, a većim dijelom čak i izvrstan film, kvalitetan osvrt na važna povijesna zbivanja.

Vijenac 710

710 - 20. svibnja 2021. | Arhiva

Klikni za povratak