Vijenac 706

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

IZ OGRANAKA


 

Čitluk

U Kulturnom centru u Ljubuškom 10. ožujka predstavljen je roman Tragedija sretničkih svatova autora Marija Pušića. Tom prigodom predstavljena je i knjiga Bog s tobom, Tebi na dar – 1 autora don Ljube Planinića. Predstavljanje je organizirano u suradnji sa OMH u Čitluku i Župnog ureda Kruševo, a u ime organizatora na početku nazočne je pozdravio Ivica Vizentaner.


Predstavljanje knjige Tragedija sretničkih svatova Marija Pušića

U predstavljanju romana, uz autore, sudjelovali su književnica Anita Martinac, profesor Ivan Ićan Kordić, profesor Andrija Stojić, predsjednik OMH u Čitluku i Matea Ćavar, koja će pročitala ulomak iz romana. Predstavljanje su glazbenim točkama uveličali učenici Osnovne glazbene škole u Kruševu, klapa Studenac, klapa Jela te Ivan Šarac, koji je uz pratnju gusala otpjevao dio narodne pjesme Mirka Leske o tragediji sretničkih svatova. Podsjetimo, 9. veljače 1938. na Sretnicama se dogodila nezapamćena tragedija. Tada je na svadbenome veselju Ivana Rozića i Jele r. Sušac iz Gornje Blatnice u noći izgorjelo dvadeset i devet svatova. Među stradalima bio je i mladoženja Ivan. Mlada Jela preživjela je tragediju. Preudala se 27. siječnja 1941. za Mirka Ćorića na Selišta. Nadahnut istinitim događajem, mladi pisac Mario Pušić napisao je roman o sretničkoj tragediji. Može se zaključiti da spomen sretničke tragedije ostavlja snažan dojam na sve prisutne, evocira bol i nepojmljivu žalost. Roman je sačuvao spomen na povijesnu, tešku svatovsku noć. (Andrija Stojić)

Grude

U organizaciji Bratovštine sv. Stjepana Prvomučenika Gorica-Sovići i OMH u Grudama 5. ožujka u Starom župnom dvoru u Gorici otvorena je humanitarna izložba slika s 4. humanitarne likovne kolonije održane u znak zahvalnosti Zvonku Bušiću Taiku. Izložbu je uz prigodne riječi otvorio predsjednik Bratovštine Dragan Prlić pročitavši imena umjetnika koji su za hvalevrijednu humanitarnu prigodu podarili svoje slike. Voditelj 4. humanitarne likovne kolonije je prof. Antun Boris Švaljek, a ona zbog epidemije nije održana fizički, no mnogi su se umjetnici odazvali i darovali svoje slike u humanitarne svrhe. To su umjetnici: Vesna Ujević, Andrijana Mlinarević-Cvetković, Marija Galić, Damir Boras, Branko Širić, Srećko Slišković, Ante Braovac, Jure Pešorda, Kristina Ćavar, Karolina Marušić, Miro Stamatović, Josip Škerlj, Mišo Baričević, Edo Unković, Stipe Ivanišević, Nikša Erceg, Zoran Vlašić, Anđelko Mikulić i Ante Ljubičić Car. Sav utržak od prodaje bit će doniran u humanitarne svrhe. Predsjednik Bratovštine pozvao je nazočne da dođu na drugu korizmenu tribinu 12. ožujka, koja nosi naslov: Ne budeš li se bavio prošlošću, bavit će se ona tobom. Tu je tribinu održao fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator postupka mučeništva Fra Leo Petrović i 65 subraće. (Mario Bušić)

Koprivnica

Uz Dan Matice hrvatske 10. veljače OMH u Koprivnici darovao je knjige iz Glazbene knjižnice MH Umjetničkoj školi Fortunat Pintarić, na čemu je zahvalila ravnateljica Ariana Šandl, i tom je prigodom dogovorena suradnja s OMH u čijim će programima tijekom godine glazbenim brojevima sudjelovati učenici i profesori škole.


Ravnateljica Umjetničke škole Fortunat Pintarić prof. Ariana Šandl s poklon-knjigama MH

Veliku donaciju od ukupno 115 knjiga iz brojnih biblioteka MH – Stoljeća hrvatske književnosti, Theoria, Aletheia, Djela hrvatskih pisaca, Mala knjižnica MH… Ogranak je darovao i Gimnaziji Frana Galovića, a uz 115. obljetnicu Gimnazije (1906–2021), na čemu je zahvalio ravnatelj Vjekoslav Robotić. Sva ta djela hrvatske i svjetske humanističke literature MH kao nacionalnog nakladnika, kako je istaknuto, bit će od iznimne koristi za učenike i profesore obiju škola, a MH i OMH nastojali su pridonijeti novom ulaganju u obrazovanje mladih ljudi, što je uostalom i u samoj srži njihova djelovanja. (Dražen Ernečić)

Opatija

U organizaciji OMH u Opatiji i Općine Lovran održano je javno predavanje Venecija i njezin otisak na hrvatskom novcu Julijana Dobrinića, prof. emeritusa. Na predavanju je bio prikazan odnos Mletaka i njihovih posjeda na istočnoj obali Jadrana u srednjem vijeku. U to vrijeme rabili su kovani novac, na kojemu je bio prikaz sv. Marka ili krilatog lava.

Gradovi na istočnoj jadranskoj obali, dakle na hrvatskom tlu, koji su u to vrijeme bili pod utjecajem ili vlašću okolnih sila, pa tako i Mlečana, na svojem novcu nosili su oznake te vrhovne vlasti. Tako je na većini kovanica kao simbol grada bio njegov patron na jednoj strani, a sv. Marko ili krilati lav na drugoj strani. U prikazu su obrađeni hrvatski gradovi Zadar, Trogir, Split, Hvar, Kotor, Bar, Ulcinj, te Svač, Drivast i Skadar u današnjoj sjevernoj Albaniji. Posljednji su uvršteni u razmatranje, jer su dijelili sličnu sudbinu s hrvatskom gradovima. Predavanje je bilo popraćeno slikovnim materijalom te ilustracijama primjeraka iz numizmatičke zbirke autora. (Julijan Dobrinić)

Šibenik

U organizaciji OMH u Šibeniku održana je pjesnička večer posvećena Vesni Parun pod naslovom Vesna i ja u povodu Međunarodnoga dana žena. Jedna od najvećih hrvatskih pjesnikinja i književnica uopće, koja je ostavila dubok trag i u kazalištu, dječjoj književnosti i prozi, rođena je na otoku Zlarinu 10. travnja 1922.


Šibenski matičari na pjesničkoj večeri posvećenoj Vesni Parun

Činjenica da je zavičajno vezana uz Šibenik, kao i da je prva žena u hrvatskoj književnosti koja je kao slobodna umjetnica živjela isključivo od književnosti i za književnost, razlog su zašto smo u našem ogranku baš njezin opus odabrali za obilježavanje Međunarodnog dana žena. Stihove Vesne Parun interpretirale su Katarina Simsig i Edita Vlahov, a svoje su kazivali članovi Ogranka Vesna Jurković, Branka Rupić, Gojka Skorić Pelajić i Zlatomir Vujko. U glazbenom dijelu programa nastupila je Gojka Skorić Pelajić na mandolini. Program je održan uz poštivanje epidemioloških mjera. (Zdenka Bilušić)

Vijenac 706

706 - 25. ožujka 2021. | Arhiva

Klikni za povratak