Vijenac 693

Likovna umjetnost

Likovnu umjetnost IZDVAJA

Leila Topić

4. Arteria – filmovi o umjetnicima u zagrebačkom KIC-u –

Arteria je koncipirana kao specijalizirani filmski festival, isključivo s filmovima koji problematiziraju život i opus umjetnika koji se izražavaju u raznim medijima. Namjera je manifestacije, a koncept potpisuje Dina Pokrajac, edukacijsko-dokumentarnim formatom približiti život i stvaranje umjetnika koji su ili obilježili svoje vrijeme ili pak stvarali u potpunoj anonimnosti, neopterećeni percepcijom svoga rada te kroz KIC-ovu platformu informirati javnost o kompleksnosti i zahtjevnosti umjetničke egzistencije.

Multimedijalni program sastoji se od filmskih projekcija, tribina i gostovanja autora, uz naglasak na sintezu visoke i popularne kulture. U sklopu prva tri izdanja Arterije prikazano je dvadesetak igranih i dokumentarnih filmova o tako različitim umjetničkim ličnostima kao što su zagonetna fotografkinja-dadilja Vivian Maier, spisateljica i redateljica Marguerite Duras, skladatelj Gustav Mahler, koreografkinja Mathilde Monnier, kiparica Camille Claudel, redatelj Jacques Demy; legendarni glumac Marlon Brando ili kontroverzni redatelj Rainer Werner Fassbinder. Četvrta Arteria (29. rujna–3. listopada) donosi hrvatske premijere aktualnih dokumentaraca o nekim od najvećih umjetničkih imena današnjice: od nagrađivane filmske posvete japanskoj vizualnoj umjetnici Yayoi Kusama, filmskom gigantu Orsonu Wellesu, zvijezdi Warholove tvornice i eksperimentalnom filmašu Paulu Morrisseyju, legendarnom sovjetskom baletanu Rudolfu Nurejevu, rumunjsko-švicarskom umjetniku i osnivaču eat-arta Danielu Spoerriju, nadrealističkoj fotografkinji i ratnoj reporterki Lee Miller te nedavno preminulu pioniru land-arta Christu, poznatu po grandioznim instalacijama i omotavanju zgrada. Filmovi će biti popraćeni razgovorima koji će karizmatične umjetničke figure uporabiti kao paradigmu i uvertiru u promišljanje nekih od ključnih problema suvremene umjetnosti. Ulaz na sve projekcije je besplatan. Detaljniji program na www.kic.hr i www.dokukino.net.

Paranoja TV – ovogodišnje izdanje Štajerskih jeseni –

Izvanredni festival za izvanredna vremena – slogan je ovogodišnjeg Steierischer Herbsta, dugovječnog interdisciplinarnog festivala suvremene umjetnosti u Grazu. Ekaterina Degot, kustosica festivala, i njezin tim osmislili su fiktivni medijski konglomerat nazvan Paranoja TV oko kojeg se razvijaju različite festivalske akcije i događaji. U razdoblju u kojem je javna dimenzija umjetnosti ograničena ili čak suspendirana, Paranoja TV koristi gerilske taktike poput izravne dostave, hakiranja novinskih stranica, slučajnih sastanaka u supermarketima, bolnicama, knjižarama ili jednostavno na ulicama Graza.

Ta su događanja dopunjena bogatim internetskim sadržajima, kao i intenzivnim programom rasprava s filozofima i umjetnicima. Rasprave će se odvijati i na internetu i u stvarnom životu, u sjedištu TV Paranoje u Grazu, gdje će maskota festivala i specijalist za paranoju, dr. Siggi Freud, nuditi odgovore na pitanja publike generirane umjetnom inteligencijom. Sva su djela naručena upravo za festival i nude razmišljanja umjetnika o svijetu koji nastaje usred pandemije, o njihovim strahovima i nadama zbog drastičnih promjena koje su pred nama. Detaljni sadržaji programa i raspored rasprava nalazi se na mrežnoj stranici Festivala: www.paranoia-tv.com

Kozmos i umjetnost –

Institut kozmosa prostor je za kreativno istraživanje materijalnosti kozmosa i njegova univerzalizma iz perspektive umjetnosti, znanosti, teorije i filozofije. Kroz kombinaciju umjetničkih projekata, filmova, videozapisa i tekstova, Institut promišlja razumijevanje naših bioloških i socijalnih uvjeta i mapira vektore našega budućeg razvoja nadahnuta poviješću ruskog kozmizma i spekulativnim praksama koje ga održavaju. Institut, također, pokušava otkriti skriveni potencijal radikalnih imaginacija kroz više područja i povijesti znanja.

U školskom dijelu Instituta nalazi se izbor uređenih videopredavanja i rasprava o temama povezanim s kozmizmom umjetnika, istraživača i teoretičara kao što su Alessandra Franetovich, Boris Groys, Trevor Paglen, Giulia Rispoli, Marina Simakova, Hito Steyerl, Anton Vidokle, McKenzie Wark i Arseny Zhilyaev. Škola uključuje nove sadržaje snimljene tijekom proteklih mjeseci na daljinu, kao i izbor ključnih javnih rasprava na tu temu koje su se tijekom proteklih nekoliko godina odvijale u berlinskoj Haus der Kulturen der Welt (HKW), ljubljanskoj Modernoj galeriji i drugim institucijama. Digitalna zvjezdarnica Instituta prikazuje stvarnu kartu neba izračunatu iz astronomskih podataka u stvarnom vremenu, uključujući položaje planeta Sunčeva sustava, zvijezda, galaktika i raznih objekata dubokog neba, kako se trenutno pojavljuju iznad Greenwicha u Velikoj Britaniji. Mrežna stranica Instituta izvanredno nadahnjuje: https://www.cosmos.art/

Vijenac 693

693 - 24. rujna 2020. | Arhiva

Klikni za povratak