Vijenac 687

Druga stranica

Najavljen 8. Festival svjetske književnosti u Zagrebu

Festival svjetske književnosti unatoč koroni

Jelena Savić

Osmi Festival svjetske književnosti u organizaciji nakladničke kuće Fraktura ove bi se godine trebao održati od 6. do 12. rujna u Zagrebu, najavljeno je na konferenciji za novinare, održanoj 16. lipnja u potresom oštećenu Hrvatskom glazbenom zavodu, koji bi upravo za Festival trebao obnovljen otvoriti svoja vrata. U svijetu koji polako staje na noge nakon, čini se, tek prvog vala pandemije koronavirusa festival se priprema u neizvjesnoj atmosferi, tako da će kompletan program Festivala prezentirati u kolovozu. Uz veći dio programa u HGZ-u, novost je da će se dio programa održati u Knjižari Fraktura, koja se otvara 4. srpnja u Ulici kneza Mislava 17. U Studiju na otvorenom HRT-a na Prisavlju snimat će se dio programa, koji će se ujedno prenositi uživo na HTV3, čime će Festival i doslovno ući u domove mnogih. Vizual Festivala četvrti je put zaredom izabran na natječaju za izradu plakata u organizaciji Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i nakladničke kuće Fraktura. Među brojnim kvalitetnim rješenjima kao najbolje izabran je plakat koji je osmislio Mihael Kolarić, student četvrte godine Slikarskog odsjeka ALU u Zagrebu.


Plakat ovogodišnjeg FSK-a rad je Mihaela Kolarića,
studenta 4. godine Slikarskog odsjeka ALU  / Izvor Fraktura

U Studiju Moderne galerije Josip Račić, prema najavi organizatora, i ove će se godine u Zagrebu otvoriti skupna izložba radova dvadesetak hrvatskih likovnih umjetnika raznih generacija, nadahnutih književnim djelima, dok će u Galeriji Šira biti izloženi radovi studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, također inspirirani književnim motivima. Vodstvo je zahvalilo profesorima Tomislavu Buntaku, Maji Rožman, Nataliji Nikpalj, Alenu Novoselcu i Miranu Šabiću na njihovu angažmanu i trudu te sada već tradicionalnoj, uspješnoj i iznimnoj suradnji, koja je ove godine, zbog stradanja Akademijine zgrade u potresu, bila zahtjevnija za sve.

Festival se ponosi brojnim programima, kao što su Tribina Razotkrivanje, Dvostruki portret te Pisac i njegov čitatelj. Književna matineja, čiji je cilj približavanje suvremene književnosti mladim čitateljima, a koju Fraktura ostvaruje u suradnji sa zagrebačkim gimnazijama i srednjim školama, jedan je od najpopularnijih i najslušanijih programa.

Ove će godine učenici imati priliku razgovarati s Ivicom Prtenjačom, Mihaelom Gašpar i Antom Zlatkom Stolicom. Dosad su dolazak na osmi Festival svjetske književnosti potvrdili Semezdin Mehmedinović, jedan od popularnih bosanskohercegovačkih pisaca, zatim Etgar Keret, suvremeni izraelski pripovjedač kratkih priča, te Francesca Melandri, autorica potresnog romana Prava krv i „pisma iz budućnosti“ koje je svijetu poslala iz izoliranoga Rima. Dolazak je potvrdio i Philippe Claudel, omiljeni francuski autor, dvojica zanimljivih pisaca iz Norveške: Geir Gulliksen, romanopisac i urednik knjiga Karla Ovea Knausgårda te Ole Thorstensen, autor jedne od najprevođenijih i najčitanijih knjiga pripovjedne publicistike Raditi kako treba. Potvrdom dolaska obradovali su i Dorthe Nors iz Danske, kandidatkinja za nagradu Man Booker International, Immanuel Mif­sud s Malte, dobitnik Europske nagrade za književnost, zatim Aslı Erdoğan, turska disidentica koja godinama živi u egzilu u Njemačkoj, Michael Martens, autor jedne od najvažnijih suvremenih biografija Ive Andrića, njemačka pjesnikinja Sunje Lewejohann, te Bogdan-Alexandru Stănescu, vrstan rumunjski pisac srednje generacije.

Od domaćih autora na festivalu sudjelovat će: Boris Buden, Đurđica Čilić, Ivana Rogar, Lara Mitraković i Ivana Sajko. Najavljen je i niz okruglih stolova posvećenih aktualnim temama i prilikama koje nam kriza otvara, kako bismo ostvarili svijet koji će biti solidarniji, empatičniji i otvoreniji. Svi će se razgovori prevoditi simultano.

Vijenac 687

687 - 2. srpnja 2020. | Arhiva

Klikni za povratak