Vijenac 676

Kazalište

U DHK-u predstavljena nova nakladnička kuća Citadela libri, 21. siječnja

Mala utvrda svetoga

Marko Radić

Tri dvorane Društva hrvatskih književnika bile su ispunjene do posljednjega mjesta na predstavljanju nove nakladničke kuće Citadela libri 21. siječnja koju je pokrenula teatrologinja i kazališna kritičarka Sanja Nikčević. Prvi nakladnički plod izdanje je triju drama hrvatskog emigrantskog autora Rajmunda Kuparea Prebivao je među nama. Tri suvremena prikazanja o jednom davnom događaju.


Đ. Vidmarović, predsjednik DHK i S. Nikčević, pokretačica nakladničke kuće / Snimio DAVOR VIŠNJIĆ

Predsjednik DHK Đuro Vidmarović i nakladnica Sanja Nikčević uveli su nas u život i djelo Rajmunda Kuparea te u razloge zbog kojih je upravo on izabran za prvog autora nove naklade. Vidmarović je uvodno kazao kako je sudeći prema broju nazočnih, riječ o prvorazrednom književnom i kulturnom događaju. S pravom: o piscima hrvatskog iseljeništva govori se malo i nepovezano, a njihovi su opusi zapeli na rubovima kanona. Uvod je posvetio Kupareovoj biografiji, naglašavajući kako su njegova dramska djela ostala zanemarena jer su pisana u sjeni transcendencije, u kršćanskome duhu. Iako politički neaktivan tijekom Drugoga svjetskog rata, Hvaranin i dominikanac Kupareo napustio je domovinu s nezasluženom oznakom političkog emigranta, a intelektualni je procvat doživio u emigraciji, u Čileu. Ondje je postao sveučilišnim profesorom, uređivao i pokretao znanstvene časopise te napisao nekoliko važnih znanstvenih djela. U Hrvatsku se zbog bolesti vratio 1971. i ovdje živio i bolovao do 1996. Međutim, ustvrdio je Vidmarović, Kupareo „komunističkim vlastima u Hrvatskoj nije bio potreban“, pa tek nakon demokratskih promjena dobiva zasluženo društveno priznanje.

Sanja Nikčević okupljenima je govorila o motivima i uvjerenjima koji su je doveli do pokretanja vlastitog poslovnog projekta. „Naša je misija pokazati da imamo pravo na lijepo, dobro i sveto u umjetnosti, jer je umjetnost krenula iz svetoga, jer je dvije i pol tisuće godina, i u antici i u kršćanstvu, bila lijepa, dobra, sveta. Takva je morala biti da bi uopće bila umjetnost.“ Otuda i motiv za ime nakladničke kuće: Citadela libri, objašnjava Sanja Nikčević. Smatra da i dalje imamo potrebu za svetim, a kazališne predstave koje pokazuju disfunkcionalnost zlog i hladnog svijeta bez emocija, besmislenog i mračnog svijeta bez izlaza rastjeruju publiku. Ustvrdila je kako nam vladajući kanon nameće stav prema prošlosti, a da su kvalitetna djela iz njega izbačena zato što su svjetonazorski drukčija.

Objavljivanje prikazanja Rajmunda Kuparea pokušaj je vraćanja izvornih vrijednosti lijepoga, dobroga i svetoga u hrvatsku i europsku kanonsku umjetnost. Prikazanja nisu zaostatak srednjeg vijeka, tvrdi Sanja Nikčević, nego temelj europskoga kazališta, dramska forma na koju imamo pravo i za kojom osjećamo potrebu.

Ambicije su, dakle, nove izdavačke kuće velike. Ona je pokrenuta s jasnom vizijom, vidljivom već iz izbora prvog autora, a nakladnica je najavila već i nekoliko sljedećih naslova, kao i otvaranje knjižare u Zagrebu. Sudeći po broju nazočnih, mnogo je onih koji smatraju da „imamo pravo na lijepo, dobro i sveto u umjetnosti“. „Neka bude živost“, zapisao je prije gotovo sedamdeset godina Vlatko Pavletić, jedan od onih krsnih kumova, velikana hrvatske književnosti koji su s portreta na zidu dvorane ispratili porinuće nove nakladničke kuće. Neka joj je sretan put; uz tako hrabar plan puta – s ciljem, ni manje ni više, negoli preispitivanja hrvatskog kulturnog kanona – možda plovidbom Citadela libri prispijemo još malo bliže toj Pavletićevoj živosti, kulturi čije mladenačko bilo kuca na pozornicama dupkom ispunjenih kazališta.

Vijenac 676

676 - 29. siječnja 2020. | Arhiva

Klikni za povratak