Vijenac 676

Kazalište

IZDVAJA

Mirjana Maroević

• PORTUGALCI OTVARAJU FESTIVAL SVJETSKOGA KAZALIŠTA 2020. U ZAGREBU – U sklopu europskog programa koji se kontinuirano održava u povodu predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske Unije, portugalsko Nacionalno kazalište D. Maria II. iz Lisabona izvest će dvije predstave slavnoga redatelja i ravnatelja toga kazališta Tiaga Rodriguesa.

A zbog hrvatskog predsjedanja Vijećem Festival svjetskoga kazališta iznimno je premješten u prvih šest mjeseci 2020. Festival počinje u Zagrebu 6. veljače, kada će se na sceni Hrvatskoga narodnog kazališta prvi put, osebujnom predstavom Sopro, dirljivom pričom o kazališnoj umjetnosti i prošlim kazališnim vremenima, predstaviti slavni portugalski umjetnik, glumac, redatelj, pisac i esejist. Predstava Sopro izvodi se u sklopu europskog programa Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske za potrebe predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU.

• DVIJE SPLITSKE PREMIJERE U VELJAČI – Splitsko Hrvatsko narodno kazalište 14. veljače, na Valentinovo, premijerno će izvesti mjuzikl Bambina, prema tekstu Ane Tonković-Dolenčić, u režiji Krešimira Dolenčića. U rad na mjuziklu, za koji vlada veliko zanimanje publike, i ne samo splitske, uključeni su osim članova dramskog i veći broj članova ansambala opere te baleta.

Radnja mjuzikla, u kojemu će se čuti hitovi Nene Belana i njegove nekoć legendarne grupe Đavoli u orkestraciji Olje Dešić i pod dirigentskom palicom Jure Bučevića, odvija se u splitskom škveru sredinom 80-ih prošloga stoljeća. Bambina je zapravo ime tankera koji se na navozu gradi za grčkog naručitelja.

I Gradsko kazalište mladih u Splitu 27. veljače priprema premijeru predstave SF cabaret: Split in space, treći nastavak kabaretske trilogije autora i redatelja Ivana Lea Leme, predstave koja će privući publiku svih naraštaja. Radnja je smještena Split i u žanru znanstvene fantastike ocrtat će društveno-političku apokalipsu i način na koji se ona odražava na živote Splićana, ali istodobno redefinirati identitetske naivnosti i banalnosti kojima je taj grad slavne povijesti i osoba degradiran. U predstavi igraju Ana Gruica Uglešić, Matija Grabić, Siniša Novković i Ivo Perkušić, autor je glazbe Zvonimir Dusper, a koreografiju potpisuje Leo Mujić.

• DRUGO IZDANJE VRIJEDNOGA KAZALIŠNOG DJELA – Hrvatski centar ITI – International Theatre Institute prošle je 2019. tiskao drugo izdanje Povijesti hrvatskog kazališta, važnoga djela akademika, književnoga povjesničara teatrologa i kazališnog kritičara Nikole Batušića (1938–2010). Prvo izdanje te Batušićeve knjige iz 1978, u nakladi Školske knjige, nedostupno je, nema ga čak ni u antikvarijatima. To je ponukalo Hrvatski centar ITI da tu povijest nakon puna četiri desetljeća od objavljivanja ponovno tiska. Pogovor dugome izdanju, koje je osim naslovnice identično prvome, napisao je akademik Boris Senker, otkriva predsjednica HC ITI-a Željka Turčinović.

Kapitalno djelo Nikole Batušića, autora brojnih knjiga o kazalištu i povijesti kazališta, jednog od utemeljitelja Hrvatskoga društva kazališnih kritičara, cijenjenoga teatrologa te profesora emeritusa zagrebačkoga Sveučilišta, bit će tijekom godine službeno predstavljeno u svim četirima hrvatskim nacionalnim kazališnim kućama: 27. ožujka, na Svjetski dan kazališta, u Zagrebu, u Splitu u sklopu 30. Marulićevih dana, koji se održavaju od 20. do 27. travnja, a naposljetku u Rijeci i Osijeku.

Vijenac 676

676 - 29. siječnja 2020. | Arhiva

Klikni za povratak