Vijenac 649

Glazba

20 godina prvoga hrvatskog mariachi-sastava Los Caballeros

Si, señor!

Jana Haluza

Da je meksička glazba i dalje vrlo popularna na ovim prostorima, dokazao je koncert prvoga hrvatskog mariachi-ansambla, Los Caballeros, 11. listopada u Velikoj dvorani Lisinski. Televizijska snimka te glazbene večeri, za koju se tražila karta više, jer se dvanaestorica veličanstvenih u posljednje vrijeme rijetko okuplja, prikazana je, u dva navrata, u novogodišnjem programu. A publika ih voli, otvoreno i javno obožava. I to tako traje već dvadeset godina otkako su se u prostorima zagrebačkoga Kinokluba okupili prijatelji i kolege multiinstrumentalista Ivana Androića, violinisti, trubači i gitaristi te prema njegovu naputku počeli izvoditi izvornu meksičku glazbu za mariache. On je na studiju fagota u američkoj državi Kanzas došao u kontakt s tim repertoarom u izvedbi meksičkih studenata glazbe te po povratku odlučio osnovati i hrvatsku inačicu. Hrvatska, kao i nekoć Jugoslavija, ima povijest meksičkih utjecaja na zabavnu glazbu ove regije, što je 2011. pokazala četverostruka diskografska edicija 101 meksikanska (1951–2011) u izdanju Croatia Recordsa, skupivši sve meksičke utjecaje na katalog svojega pretka Jugotona (autor Siniša Škarica).


Los Caballeros na sceni Lisinskog / Snimio Tomislav Piasevoli

Sve je krenulo od pjesme Mama Huanita iz filma Jedan dan života (Un dia da vida, 1950), u dirljivoj ratnoj priči o sukobljenim stranama unutar iste obitelji prepoznali su se mnogi nakon Drugoga svjetskog rata, a i meksički je melos bio dovoljno „podoban“ za imitaciju nakon Informbiroa, kada ne više samo zapadnjački, nego sada ni sovjetski utjecaji nisu bili poželjni. No Los Caballeros tom repertoaru pružaju dodatnu vrijednost: ne samo da su oduvijek nastojali izvoditi izvorno meksički folklor na autentičan način nego svojim aranžmanima i interpretacijama to oblikuju savršeno dotjerano, čisto i usklađeno, na vrhunskoj razini. Prepoznao ih je i svijet, pa tako i sam Meksiko (gdje su kao gosti mariachi-festivala bili već dvaput) i njegovi najpoznatiji glazbeni „sinovi“, vodeći operni tenori današnjice Placido Domingo i Ramón Vargas. Dok su mariachi u Meksiku uglavnom samouki, članovi Los Caballerosa mahom su profesionalni akademski obrazovani glazbenici, virtuozi na svojim instrumentima, ali i vješti vokalisti te spretni i nadahnuti aranžeri. Upravo tu usklađenost raznorodnih talenata na jednom mjestu hrvatski su mariachi otkrili na svojoj posljednjoj rođendanskoj fiesti u Lisinskom, gdje su pokazali da i nakon dvadeset godina mogu oduševiti starim znanim pjesmama u novim, osvježenim aranžmanima.

Nevjerojatno je kako ti trubači, violinisti i gitaristi (Ivan Androić i Leonel Salazar – vihuele, Petar Haluza, Tomislav Vitković, Ivan Zovko i Luka Magdalenić – violine, Adrijan Humaan i Hrvoje Cicvarić – gitare, Krešimir Fabijanić, Zvonimir Lazar i Franjo Vinković – trube, te Milko Jovetić – guitarron) ne samo perfektno i izražajno sviraju, već i odlično pjevaju, izmjenjujući se u pojedinim pjesmama u solima i ansamblima. Vokalno su svladali grlenu tehniku pjevanja i dok solistički itekako pokazuju svoje individualne vokalne osobine, u zborskim su dijelovima ujednačeni i skladni poput Ladarica. Njihov je koncert pratila neprestana scenska akcija, promjene sastava, a u hitovima poput Guadalajara, Las Maňanitas, Cielito lindo, La Piragua, Granada, El mariachi loco i El Cascabel predvodio je bistri i oštri vokal nevjerojatno duga daha frontmana Ivana Androića, ali i mekše glasovne boje trubača Franje Vinkovića kao i romantični zapjevi glavnog aranžera programa Luke Magdalenića.

Posljednji je dao ključan doprinos i odgoju novih snaga, gdje je kao profesor na Glazbenom učilištu Elly Bašić u rad Los Caballerosa uključio i svoju učenicu, jedanaestogodišnju Ines Turšić, koja je u raskošnoj meksičkoj narodnoj nošnji pokazala da, kao i njezin pedagog, jednako dobro svira violinu i pjeva. Da ne zaboravlja ni na svoje bivše članove, bend je pokazao i uključivši u program svojega nekadašnjeg trubača, danas profesora na dubrovačkoj Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića, Ivana Kušelja. Ovacije i oduševljenje gledališta od prvog izlaska ansambla samo je raslo prema kraju izmamivši dva dodatka. Raduje nas da će Los Caballerosi o 20. obljetnici djelovanja sudjelovati i u dokumentarnom filmu o mariachi-utjecajima na glazbu s ovih prostora koji se snima za meksičku televiziju, a čija je ekipa bila u Zagrebu u povodu tog koncerta.

Vijenac 649

649 - 17. siječnja 2019. | Arhiva

Klikni za povratak