Vijenac 644

Druga stranica

U SPOMEN IVANU GOLUBU (Kalinovac 21. lipnja 1930–Zagreb, 25. listopada 2018)

Sijač radosti

Marito Mihovil Letica

„Zajednički nazivnik mojega raznolikog djelovanja je poiesis. Poiesis dolazi od poieo, što znači ‘činiti, raditi’. Poezija nije tek stihotvorstvo, poiesis je način postojanja. U svemu sam pjesnik. I kao svećenik i kao profesor i kao učenjak i kao književnik...“, rekao je svojedobno akademik Ivan Golub, koji je napustio ovaj svijet 25. listopada

 „Sijao sam na raznim brazdama kao svećenik, teolog, učenjak, književnik, sveučilišni profesor, odgojitelj, pjesnik… Nešto je izniklo, ali i usahlo. Nešto je raslo, ali ne doraslo. Nešto je urodilo. A nešto će uroditi kad-tad. Sjetih se Isusove prispodobe o sijaču riječi. […] Sijač i žetelac ne moraju biti ista osoba. To što nisam siguran da li ću i žeti, ne priječi me da sijem“, napisao je akademik Ivan Golub u autobiografskoj knjizi Običan čovjek, gdje se s posebnim poštovanjem osvrnuo na izdavača poetske svoje zbirke Sijač radosti istaknuvši da je objavljena „u Matici hrvatskoj, u slavnoj i drevnoj ustanovi“.


Ivan Golub, svećenik, znanstvenik, književnik, povjesničar kulture i vrhunski intelektualac  / Snimio Mirko Cvjetko

Neobavljena žetva bit će dovršena u onostranosti, kao što reče apostol Pavao u Poslanici Galaćanima: „Što tko sije, to će i žeti! Doista, tko sije u tijelo svoje, iz tijela će žeti raspadljivost, a tko sije u duh, iz duha će žeti život vječni“ (Gal 6,7-8).

Na izmaku listopada napustio nas je akademik Golub. Priopćenje Tiskovnoga ureda Zagrebačke nadbiskupije prenijelo je u prvoj rečenici tužnu vijest: „Profesor emeritus Ivan Golub, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, znanstvenik, književnik, povjesničar kulture i vrhunski hrvatski intelektualac preminuo je u četvrtak 25. listopada 2018. godine u KB Sestre Milosrdnice u Zagrebu, u 89. godini života i 62. godini svećeništva.“

Sin Podravine i Hrvatske

U povodu smrti Ivana Goluba oglasila se i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. „Ivan Golub bio je jedan od najuglednijih članova HAZU, jedinstvena osoba u hrvatskoj crkvenoj i kulturnoj povijesti, pravi erudit, polihistor i poliglot, intelektualac međunarodnog ugleda. Uspio je uz svoju vrhunsku naobrazbu i intelektualnu znatiželju zadržati ljudsku toplinu, vedrinu i jednostavnost, što se na jednak način ogleda i u njegovim znanstvenim radovima i u njegovim pjesmama“, rekao je uz ostalo predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić.

Ivan Golub rodio se 21. lipnja 1930. u Kalinovcu u Podravini, kao petnaesto i najmlađe dijete u obitelji Luke Goluba i Bare Golub rođene Kovač. Diplomirao je teologiju 1958. u Zagrebu, a na Sveučilištu Gregoriana u Rimu 1963. doktorirao je disertacijom o ekleziologiji Jurja Križanića. Ivan Golub bio je profesorom na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, Papinskome orijentalnom institutu, k tome je bio članom Međunarodne teološke komisije u Rimu te gostujućim predavačem na brojnim sveučilištima u Europi (Rim, Genova, Milano, Beč...) te u Sjedinjenim Američkim Državama (New York, New Haven, Harvard, Fredericksburg). Osnovao je 1986. Institut za ekumensku teologiju i dijalog te je bio njegovim predstojnikom.

K tome je Ivan Golub bio član Mariološkoga instituta u Zagrebu, Društva hrvatskih književnika, Međunarodnog društva književnika P.E.N.-a, Hrvatskoga književnog društva sv. Jeronima, Društva hrvatskih književnih prevodilaca te Društva povjesničara umjetnosti. Uz dopisno članstvo u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, bio je Ivan Golub dopisni član i Austrijske akademije znanosti, zatim član stranac Talijanske književne akademije Arkadije s arkadijskim imenom Arione Geresteo, k tome i pridruženi član Papinske akademije Tiberine u Rimu. Prije tri godine izabran je i za člana Akademije ruske književnosti.

U svemu pjesnik

U knjizi Običan čovjek ističe Ivan Golub pjesništvo kao svoju konstitutivnu bît, sveprožimajuće određenje: „Zajednički nazivnik mojega raznolikog djelovanja je poiesis. Poiesis dolazi od poieo što znači činiti, raditi. Poezija nije tek stihotvorstvo, poiesis je način postojanja. U svemu sam pjesnik. I kao svećenik i kao profesor i kao učenjak i kao književnik…“

U njemu se kao u malo kojemu hrvatskom pjesniku sljubljuju zavičajno i domovinsko s kozmopolitskim i kozmičkim, kozmičko sa sudbinskim, sudbinsko sa zaigranim, ljudsko s božanskim, prolazno s vječnim, vedro s ozbiljnim, svjetovno sa svetim. Golubov autentičan odnos s Bogom prenesen je neodoljivom pjesničkom lakoćom i kadšto dječjom neposrednošću, gdje se susreću i međusobno oplemenjuju uvidi učenoga teologa i običajno-folkloristička pobožnost „obična čovjeka“ iz hrvatske Podravine: „F Knigi piše da je Bog / čoveka od zemle napravil. / Je, ali od one zemle / na kojoj se čovek rodi.“ Zatim: „Bog je razmjestio zvijezde / a suze je prepustio udesu.“ Pjesnik Golub kaže i ovo: „Ne može biti / da bi nas Bog izigrao: / dao nam biti, / a onda nam / oduzeo postojanje, / zapalio svjetlo postojanja / a onda ga ugasio. / Ne može biti.“

Prva i zadnja pitanja

U zapisu o pjesništvu Ivana Goluba naslovljenom Učenik i hodočasnik: pjesnik, pogovoru izabranim pjesmama Pohod milosti, akademik Tonko Maroević izvrsno uviđa da Golubovi stihovi „ne zapadaju u kompleksnu argumentaciju ili racionalnu konstrukciju nego slijede emotivne amplitude pisca suočenoga s prvim i zadnjim pitanjima, ali ne preplašenoga zapletenošću mogućih odgovora već emfatički i s povjerenjem predanoga vječnom tijeku zbivanja, ishodištu i utočištu života i smrti. Golubov nasmijani Bog i zaigrani čovjek, s licem na sliku Božju, doista imaju razloga da se skladno dopunjuju i nađu u vječnosti. Geometrijski kazano: da im se usporedno vođene crte spoje u beskraju.“

Sliku o značajniku i zaslužniku Ivanu Golubu upotpunjuju i uručena mu priznanja: predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman odlikovao ga je Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za književnost, a predsjednik Stjepan Mesić Redom Danice Hrvatske s likom Ruđera Boškovića za znanost. Akademik Golub dobitnik je i brojnih drugih hrvatskih i inozemnih priznanja iz područja književnosti. Dana 2. prosinca 2007. kao zlatomisnik ustoličen je u katedrali u Varaždinu za začasnoga kanonika Varaždinsko-čazmanskoga zbornoga Kaptola Duha Svetoga za zasluge u Crkvi i kulturi, a 2010. papa Benedikt XVI. imenovao ga je počasnim ukućaninom Njegove Svetosti, s naslovom monsinjora.

Uza sve titule, ukazane časti i dodijeljena priznanja ostade akademik Golub vazda dragi don Ivan, čovjek ugodan u ophođenju, „običan čovjek“, kako za sebe više puta reče u istoimenoj knjizi. Ljudima s kojima se dopisivao obraćao se poimeničenim pridjevom plemeniti. Cijenio je svakog čovjeka, posebice seljaka i njegov rad na zemlji, o čemu je napisao:

„Jednako vrijedan je posao seljaka i posao učenjaka. Prvi je u skrovitosti, drugi je, ako je, na bubnjevima poznatosti. I ja sam mogao ostati na selu. I netko drugi koji je ostao na selu – kao moj darovit brat Franjo, moja nadarena sestra Tereza – mogao je postati umjetnik ili/i učenjak. Napisao sam nedavno: // Kao što moja majka uređuje u vrtu gredicu / tako ja u sobi ispisujem stranicu. / Moj posao je kao njezin / i njezin posao je kao moj. / Kao što moj otac ide na polje i v gorice / tako ja idem u arhiv i u knjižnice. / Moj posao je kao i njegov / i njegov posao je kao i moj.“

Završavamo stihovima pjesnika i teologa Goluba, pjesmom iz koje homo ludens i homo orans progovara zaigranom jezičnom dosjetkom nošenom na krilima smjerne molitve: „Kad stanem na vrata neba / reći ću kako se zovem / (Ivan Golub). // Reći ću: / Sjeti se da u predvorju hrama / nisi prevrnuo krletke / niti otjerao golubove. / Ne otjeraj Goluba / s praga nebeskog Hrama. // Spomeni se da se / nad Tvojom glavom na Jordanu / spustio Duh u liku goluba / kad Te je Ivan krstio. / Blag budi Golubu (Ivanu)!“

Vijenac 644

644 - 8. studenoga 2018. | Arhiva

Klikni za povratak