Vijenac 635

Književnost

ODRŽANI 21. ĐAKOVAČKI SUSRETI HRVATSKIH KNJIŽEVNIH KRITIČARA

Kritičari u fokusu

ADAM RAJZL

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Đakovu i DHK, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, u sklopu 51. Đakovačkih vezova u Đakovu su 27. i 28. lipnja održani 21. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara.

Prvoga dana u Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera održan je Kritičko- znanstveni kolokvij o akademiku Pavlu Pavličiću.

Uvodnu riječ imao je Pero Aračić, upravitelj Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Đakovu, a sudionike je pozdravio i književnik Mirko Ćurić, potpredsjednik DHK-a i predsjednik njegova slavonsko-baranjsko-srijemskog ogranka.

Sudjelovali su Goran Rem (FFOS), kao moderator, zatim akademik Pavao Pavličić, Perina Meić (FF u Mostaru), Lahorka Plejić-Poje (FFZG) i Ivan Trojan (FFOS), dok su Boris Škvorc (FFSP) i Sanjin Sorel (FFRI) priloge poslali u pisanom obliku.


Pavao Pavličić / Snimio Mirko Cvjetko

Akademik Pavličić posebice je naglasio da mu je žao što je kritika otišla iz velikih medija u časopise male naklade. „Kritičari su specijalizirani čitatelji kojima je posao da tumače i svaki pisac od njih može jako mnogo naučiti.“

O velikom nakladničkom pothvatu Mozaik knjige, izdanju izabranih djela akademika Pavličića, na kraju kolokvija govorio je i urednik Zoran Maljković, istakavši da je dosad od predviđenih deset Pavličićevih knjiga objavljeno osam, a preostale dvije knjige izaći će iz tiska do kraja godine.


Tomislav Žigmanov / Snimio Mirko Cvjetko

Susreti su nastavljeni u četvrtak 28. lipnja u Rock klubu King u Đakovu predstavljanjem dvadesetog zbornika Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara, a govorili su Vlasta Markasović i Fabijan Lovrić. Nakon toga su u Trojan i Žigmanov predstavili knjigu Matoševih drama Malo pa ništa, a u povodu 145 godina od Matoševa rođenja (izd. DHK i ZKVH).

Predstavljen je i roman Mate Ćurića Zenga. Izdavači su istarski i slavonsko-baranjsko-srijemski ogranak DHK-a. Osim autora o knjizi su govorili Boris Domagoj Biletić, Ivan Stipić i Josip Palada, koji je između ostalog rekao da je roman Zenga gruba ispovijed svjedoka, dragovoljca Domovinskog rata.

 O temi Susret kritike i eseja petnaest godina Pulskih dana eseja i dvadeset godina Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara govorili su Boris Domagoj Biletić i Franjo Nagulov, kao i o jedinom hrvatskom internetskom časopisu za književnu kritiku Stav.

Na kraju su proglašeni dobitnici Povelje uspješnosti i Nagrade Julija Benešića.

Povelja uspješnosti posmrtno je dodijeljena Vlastimiru Kusiku, dok su Nagradu Julija Benešića dobili Tomislav Žigmanov i Božidar Alajbegović.

Vlastimir Kusik rođen je 1953. u Osijeku, a preminuo u svibnju ove godine. Bio je profesor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera i muzejski savjetnik, dugogodišnji kustos Muzeja likovnih umjetnosti, povjesničar umjetnosti, autor brojnih znanstvenih, stručnih i publicističkih radova.


Božidar Alajbegović

Tomislav Žigmanov nagrađen je za knjigu kritika Vivisekcije književnosti vojvođanske i ine književne teme hrvatske, a Božidar Alajbegović za knjige kritika Paralelni svjetovi i Lib(r)ido.

Vivisekcije, kako je to istaknuo književnik i književni kritičar Vinko Brešić, „imaju dvojaku ulogu, da svjedoče i da tumače. Pritom ostaju primarno ono što jesu, čitko, angažirano i moderno literarno štivo kojemu se ne mogu odreći šarm i energičnost. Čak ni onda kad posve ne dijelimo autorov ukus i stavove.“ Književnik Stjepan Blažetin naglašava da Vivisekcije daju relevantan uvid u književnost vojvođanskih Hrvata, javno detektiraju brojne probleme, valoriziraju književnu produkciju, što je nužno za kritičko usustavljivanje književnih pojava te na taj način daju vrijedan doprinos književno-povijesnoj kroatistici.

Božidar Alajbegović u svojoj novoj knjizi književnih kritika, osvrta i prikaza Lib(r)ido iščitao je većinu domaće književne produkcije 2004–2015. generacijskih i politički vrlo raznolikih autora. Fascinira autorova predanost književnosti te užitak koji osjeća u prenošenju vlastitih doživljaja djela čitateljima svojih tekstova.

Nagrade će dobitnicima biti uručene u studenom.

Vijenac 635

635 - 5. srpnja 2018. | Arhiva

Klikni za povratak