Vijenac 607

Glazba

JAZZ AD LIBITUM

Thana Alexa u Zagrebu

Mladen Mazur

U ovoj rubrici pod naslovom Naše gore list prije više godina objavljen je prvi tekst o mladoj pjevačici Thani Alexi Pavelić. Thana Alexa rođena je u New Yorku 1987. od majke Dubrovkinje, markize De Bona i oca Radovana Pavelića.

Živjela je i odrastala u Zagrebu i dobro govori hrvatski. Glazbeno se školovala kao violinistica i vokalistica, a kao pjevački debi spominje dubrovački nastup u lokalu pokojnog Marka Breškovića. Diplomu iz jazz-glazbe stekla je na New School for Jazz and Contemporary Music u New Yorku, a završila je i studij psihologije na njujorškom New School University. Danas Thanu Alexu poznajemo kao zrelu atraktivnu mladu ženu s već sasvim određenom profiliranom, europeiziranom glazbenom paradigmom, nagoviještenom njezinim prvim diskografskim uratkom Ode To Heroes na kojem je predstavila niz svojih originalnih pjesama. Sada je i na zagrebačkom koncertu 18. svibnja u punoj dvorani Blagoje Bersa na Muzičkoj akademiji to dijelom programski i potvrdila, predstavivši niz originala, bez ijednoga jazz-standarda. Tražeći originalnost Thana Alexa očigledno pokušava srušiti barijere između rocka, popa i jazza te se tako stilski približiti fenomenu fuzijskoga jazza što joj i uspijeva. Thana Alexa u repertoaru ima i program svoga ranijeg uzora Elle Fitzgerald, ali teži izvođenju vlastitih pjesama za koje piše i odgovarajuće aranžmane.

Thana Alexa udata je za bubnjara meksičke provenijencije Antonija Sancheza, četverostrukog dobitnika nagrade Grammy i nominirana za nagradu Oscar za film Birdman sa sastavom s kojim nerijetko i nastupa i koji, što je zanimljivo, gostuje u Zagrebu u dvorani Lisinski 2. lipnja s fuzijskim ansamblom gitarista Pata Methenyja.

Na zagrebačkom, drugom nastupu kraće europske turneje, Thana Alexa pjevala je s grupom Project, triom u sastavu: pijanistica Carmen Staff, koja je svirala i sintesajzer, kontrabasist Noam Wiesenberg i talijanski bubnjar očito rokerske provenijencije Francesco Ciniglio. Uz taj je sastav Thana Alexa, koja povremeno za svoj širok raspon glasa koristi i vlastitu elektronsku fazer-tehniku, otpjevala jedanaest vlastitih pjesama. Među njima prepoznajemo i nekoliko originala s albuma Ode To Heroes. Izvela je pjesme: Teardrop (Massive Attack), When Evening Comes, You Are Not Alone, Fractica, Mr. Lullaby, Ode To Heroes i The Resistance, a tek je autor zadnje pjesme koja kritički govori o zaštiti drveća od sječe, There Is A Tree, Joshua Davis. Od značajki pjevanja Thane Alexe, uz već spomenute glasovne mogućnosti, valja najprije spomenuti nužnu dinamiku te evidentan afinitet prema stilskom načinu vokaliza poznatu kao scat, naslijeđenu očito od ranijeg uzora Elle Fitzgerald, ali i nekih drugih predstavnika be-bop-jazza. Ljubitelji klasičnog swinga i jazz-standarda ostali su s možda tek jednom iznimkom na zagrebačkom koncertu Thane Alexe prikraćeni.

Mlada vokalistica može se već pohvaliti i nekim nagradama. Pobijedila je skladbom Ode To Heroes na natječaju za skladatelje Jazzon Alpe–Adria 2011. Na jazz-natječaju Made In New York 2014. zauzela je drugo mjesto. Nagrađena je također za pjesmu Siena objavljenu na albumu Matije Dedića Friends, a ta je pjesma bila u nas nominirana i za nagradu Porin.

Premda je Thana Alexa Pavelić rođena od hrvatskih roditelja u New Yorku te je formalno američka državljanka, za našu jazz-scenu ostaje zanimljiva i kao pjevačica i kao hrvatska domoljupka, što je uz ostalo i naglašavala u najavama na prvom ozbiljnijem zagrebačkom koncertu, pa bismo je rado u Hrvatskoj ponovno čuli.

Vijenac 607

607 - 8. lipnja 2017. | Arhiva

Klikni za povratak