Vijenac 582

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

Beč

U organizaciji OMH u Beču 3. lipnja održano je u gradišćanskom Hrvatskom centru predavanje Jerka Matoša Petrovaradin 1716–2016. Mjesto susreta svjetova. Predsjednica Ogranka Željka Caparin predavanje je otvorila predstavljanjem predavača i dugogodišnjega Matičina člana. Matoš se osvrnuo na povijest Petrovaradina, a najviše na bitku koja se odigrala 1716. između turske vojske predvođene Damadom Ali-pašom i austrijske vojske predvođene Eugenom Savojskim. Veliki događaj u kojemu je pobijedila austrijska vojska označio je prekretnicu u povijesti Europe. Predstavio je Petrovaradin u razdoblju 1979–1983, kada je tamo djelovao kao župnik te ga usporedio s njegovim sadašnjim izgledom uvjetovanim političkom i vjerskom raznolikošću. Zadovoljna publika nagradila je predavača velikim pljeskom. (Zvonimir Vučur)

Bugojno

Galerija Kulturno sportskog centra Bugojno bila je 9. lipnja obasjana mladim i nasmijanim licima. U organizaciji OMH u Bugojnu treću se godinu zaredom dodjeljivala nagrada Matica hrvatska učenicima koji su bili izvrsni u svim predmetima na kraju školske godine. Budući da se MH posebno brine o mladima tako što prepoznaje njihov trud, marljivost i upornost, njegujući tradiciju i baštinu hrvatskog jezika, takav oblik priznanja izaziva zanimanje učenika osnovne i srednje škole, a o tome svjedoči podatak da je ove godine nagrađen trideset i jedan učenik. Ovogodišnji je novitet i likovna izložba koju su priredili učenici Prve osnovne škole Bugojno, Jaklić s voditeljem nastave likovne kulture Antonijem Džolanom, predsjednikom bugojanskog OMH. Osim likovnih postignuća, učenice sedmog razreda Tea Franjić, Sara Lukić i Lora Mikulić predstavile su se literarnim radovima o proljeću, školi i o tajnama koje skriva bakin tavan. U glazbenome dijelu Marko Tustonja na harmonici je izveo Cigansku svitu i Händelovu Sarabandu s varijacijama. (Antonio Džolan)

Čakovec

Dani Matice hrvatske u Čakovcu zaključeni su 31. svibnja predstavljanjem knjige Stjepana Hranjeca Cvetnjak međimorskih popevki – mala antologija usmene narodne popijevke iz Međimurja, koja obuhvaća stotinjak međimurskih popijevki u izvornome obliku. Knjiga je izišla u nakladi Ogranka, a ilustrirao ju je Ivan Lacković Croata. Hranjec je svaku pjesmu popratio bilješkama, a profesor Ladislav Varga notnim zapisima. Na predstavljanju su uz njih govorili i stručni recenzenti Ivo Zvonar i Karolina Šimunković. U glazbenome je dijelu nastupila Muška vokalna skupina KUD-a Katruže iz Ivanovca i solistica Rozina Fučko. (I. H.)

Čitluk–Posušje

U organizaciji ogranaka MH u Čitluku i Posušju, Vijeća mladih Posušje i tamošnje gradske knjižnice proslavljena je 50. obljetnica novinarskoga rada posuškoga kroničara Pere Crnogorca i 60 godina kiparstva Ljube Mihalja Skokića. Pero Crnogorac tijekom dugogodišnjega rada objavio je oko 25.000 novinarskih radova. Dobitnik je međunarodne nagrade zagrebačke revije Arena, a prema njegovim je tekstovima snimljeno i nekoliko dokumentarnih filmova. O dugotrajnosti i bogatstvu njegove karijere govorio je Ljubo Kovač, ravnatelj Gradske knjižnice fra Petra Bakule. O Ljubi Mihalju govorio je Srećko Slišković. Istaknuo je da skulpturama u drvu već 60 godina podsjeća na neuništivu snagu Hercegovine. Radove je izlagao u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Njemačkoj i Francuskoj. U sklopu proslave predsjednik OMH u Čitluku govorio je o plodnoj suradnji hercegovačkih ogranaka. (I. H.)

Jastrebarsko

Dr. Andrej Maček, sin velikana hrvatske povijesti, Jaskanca Vladka Mačeka, za boravka u Hrvatskoj, u pratnji supruge Louise, posjetio je Jastrebarsko kao gost OMH u Jastrebarskom i svojega bliskog prijatelja Nine Škrabea, s kojime je napisao vrijednu i hvaljenu knjigu Maček izbliza (1999). Od 1947. Maček živi u SAD-u, gdje je na sveučilištu Georgetown završio studij fizike, kemije i fizikalne kemije. Kao stručnjak za područje sagorijevanja, termodinamike i kinetike radio je, uz ostale, i za američko Ministarstvo obrane, Nacionalni ured za standarde i za NASA-u te predavao na nekoliko sveučilišta. U Jastrebarsko dolazi redovito od godine 1992, kada je na mjestu rodne kuće Vladka Mačeka postavljena spomen-ploča, te narednih godina, kada je Vladko Maček u Jaski dobio i svoju ulicu, bistu i spomen-sobu u Gradskom muzeju, a svake godine njegov se rođendan obilježava i slavi službenim gradskim praznikom, Danom Vladka Mačeka. Ove godine Maček je posjetio Dolinu kardinala. Njegov ljubazni domaćin bio je načelnik Općine Krašić, Josip Petković Fajnik, ujedno potpredsjednik Županijske organizacije HSS-a Zagrebačke županije. (Klementina Škrabe)

Orahovica

OMH u Orahovici već tradicionalno, u vremenu Orahovačkog proljeća, postavlja izložbe o nepoznatim i zaboravljenim događajima iz prošlosti grada. Tako je bilo i ove godine, kada je u hotelu Ružica 2. lipnja postavljena izložba o Mati Mitroviću, koji je bio jedan od prvih članova Matice hrvatske u vrijeme Hrvatskog proljeća 1971. Osim izložbe, Ogranak je 3. lipnja organizirao i koncert Varaždinskoga kvarteta, koji je sjajnim glazbenim umijećem oduševio Orahovčane. Izložbu o Mati Mitroviću otvorili su predsjednik Ogranka Zorislav Milković i gradonačelnik Josip Nemec, a kroz izložbu je vodio orahovački povjesničar amater Duško Rađenović, koji je opisao svaku fotografiju izdvojenu iz bogate zbirke obitelji Mitrović. (Damir Najmenik)

Osijek

Osječki je OMH 8. lipnja sudjelovao u organizaciji glagoljaške večere Gastronomia Zriniana glagolitanska, održane na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Voditeljica projekta, ujedno voditeljica Odsjeka za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta i voditeljica Odjela za jezik OMH u Osijeku, kazala je da je svečanom večerom zaključen interdisciplinarni projekt u sklopu Odjela, kojim se nastojalo istražiti Zrinske – njihovo odijevanje, jela koja su jeli, njihova književna djela i ona njima nadahnuta. Njezina asistentica, znanstvena novakinja Vera Blažević Krezić, kazala je da su razni sadržaji, metode i oblici rada na projektu – rad na izvorima i sekundarnoj literaturi, terenski rad, kaligrafski rad, šivanje i dizajn, priređivanje recepata – nadahnuti potrebom za prevrednovanjem novije povijesti hrvatskoga glagolizma i odgajanjem mladih slavonskih glagoljaša, uz želju da se obilježi 450. obljetnica Sigetske bitke i pogibije Nikole IV. Zrinskog. (I. H.)

Podstrana

U sklopu proslave Dana općine Podstarna i blagdana Sv. Ante, OMH u Podstrani priredio je 12. lipnja osmu večer čakavske poezije Ča pod Perun, koju je 2009. utemeljio Ljubo Stipišić Delmata. Čakavsku poeziju otoka Korčule, Hvara, Drvenika, Trogira i Splita govorili su Marina Čapalija, Tomislav Najev, Maja Tomas, Nikša Krpetić, Ičica Barišić, Nađan Dumanić, Marija Kuzmić, a štokavsku ikavicu dr. sc. Miljenko Buljac i Sandra Vukušić. Tom je prigodom Tanja Jovanović otvorila 65. skupnu izložbu slika članova Likovnu udruge Ante Kaštelančić iz Podstrane, a Eko udruga izložila je predmete i suvenire izrađene od ekoloških materijala. U glazbenom dijelu programa pjevala je ženska klapa Ankora iz Podstrane, pod vodstvom Mirka Radana. Podstranski ogranak MH objavio je za blagdan svog zaštitnika i novi broj polugodišnjaka Podstranska revija s književnim prilogom Perun. (Mladen Vuković)

Rovinj

U prostorijama pulskog ogranka MH 16. lipnja OMH u Rovinju održao je svečano proglašenje najboljih učeničkih literarnih radova pristiglih na natječaj Portret žene, koji je organiziran za učenike osnovnih i srednjih škola u povodu Europske godine protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Natječaj je pokrenut sa svrhom poticanja mladih na suosjećanje, podizanja svijesti o problemima s kojima se susreću žene i poticanja osnaživanja žena te razvijanja učeničkog senzibiliteta za kulturu pisanja, čitanja i govorenja. Literarni su se radovi bavili unutarnjim i vanjskim opisom žene te odnosom društva prema njoj. Prema odluci povjerenstva natječaja u sastavu Sanja Depikolozvane, Slavica Maršić i Josipa Kovačević prvu je nagradu osvojila Nina Zuccon, učenica četvrtog razreda pulske Gimnazije, drugu Ana Ritoša iz prvog razreda Srednje škole Mate Balota iz Poreča, a treća je nagrada pripala Lauri Verdnik iz Talijanske škole u Rovinju. (I. H.)

Samobor

I ove su godine članovi samoborskog Ogranka MH sudjelovali u tradicionalnome festivalu ljubavne poezije Vrazova Ljubica, kojim se već 27 godina oživljava sjećanje na velikog ilirskog pjesnika Stanka Vraza i na njegove Đulabije, pjesme posvećene Samoborki Julijani Cantilly, Gajevoj nećakinji. Ispred Samoborskog muzeja, u sklopu trodnevnog obilježavanja spomena na Stanka Vraza, članovi Književnog, Glazbenog i Likovnog odjela Ogranka sudjelovali su u cjelovečernjem programu čitanjem ljubavne poezije, pjevanjem starih samoborskih ljubavnih pjesama i likovnim izričajem. Svih su dana manifestacije Samoborom šetali i družili se s pjesnicima Vraz (Milan Žegarac Peharnik) i Ljubica (Đurđica Runtas). (I. H.)

Šibenik

U povodu 950. obljetnice prvoga spomena Grada Šibenika 6. lipnja kulturna udruga za očuvanje šibenske tradicijske kulturne baštine Šibenske bovule organizirao je u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić program Šibenik u srcu, pismi, slici i riči, u kojemu su sudjelovali i članovi kluba pisaca Ogranka MH u Šibeniku recitacijama pjesama posvećenih Šibeniku, a članovi likovne grupe izložili su radove kojima su ovjekovječili Šibenik. Jadran Kale iz Muzeja grada Šibenika govorio je o šibenskoj nošnji tijekom stoljeća, a književnik i novinar Mladen Bjažić o svojoj povezanosti sa Šibenikom. Članovi Foto kluba Šibenik u suradnji s Gojkom Skorić Pelajić izložili su fotografije tematski objedinjene naslovom Duša moga grada, a usto su predstavljeni i ručni radovi iz kreativnih radionica i kućne radinosti s temom šibenske kape. (I. H.)

Sveta Nedelja

U Velikoj dvorani MH u Zagrebu 14. je lipnja održano predstavljanje knjige Mihaela Šiloboda Bolšića Fundamentum cantus gregoriani seu choralis (Osnove gregorijanskog ili koralnog pjevanja) u izdanju OMH u Svetoj Nedelji. Knjigu su predstavile urednice Katarina Koprek i Martina Mičija Palić, recenzenti Alojz Jembrih i Marijan Steiner, prečasni Vladimir Magić, voditelj Metropolitanske knjižnice, i Ervin Škacan, predsjednik svetonedeljskog OMH. Posebno iznenađenje večeri bila je glazbena izvedba Te Deuma iz Šilobodove knjige, u interpretaciji studenata s Instituta za crkvenu glazbu Albe Vidaković. Kao svetonedeljski župnik, Mihael Šilobod Bolšić nedvojbeno je znamenita ličnost koja zaslužuje biti zapamćena, ponajprije jer je žiteljima grada Svete Nedelje podario nešto više od dvadeset i šest godina požrtvovne djelatnosti u župi Presvetoga Trojstva, u kojoj službuje od 1760. do smrti 1787. Osim intenzivnim pastoralnim radom i trudom oko uređenja župne crkve, zadužio je hrvatsku kulturu djelima, a jedno je od njih i spomenuti glazbenoteorijski priručnik. (Martina Mičija Palić)

Varaždin

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Zavod za znanstveni rad u Varaždinu, OMH u Varaždinu i Turistička zajednica Grada Varaždinske Toplice 25. svibnja organizirali su znanstveni skup posvećen Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom u povodu 200. obljetnice rođenja. Uz uvodne riječi, varaždinskog župana Predraga Štromara, gradonačelnice Varaždinskih Toplica Goranke Štefanić i predsjednika Gradskog vijeća Varaždina Josipa Heheta, te nastup zbora Ivan Kukuljević Sakcinski iz Zagreba održano je deset izlaganja koja govore o aktivnostima Kukuljevića kao putopisaca, istraživača, povjesničara, osnivača raznih društava. Skup je otvorio akademik Josip Bratulić izlaganjem o Kukuljevićem putopisima. Moderatori su bili predsjednik varaždinskog OMH Ernest Fišer i upravitelj Zavoda za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Varaždinu Vladimir Huzjan. Nakon skupa Ogranak je nastavio s aktivnostima organiziravši 27. svibnja književnu večer na kojoj je predstavljena knjiga (Ne)suglasja Miroslave Tušek, objavljene u nakladi Društva hrvatskih književnika. O knjizi su govorili Dragutin Rosandić i Ernest Fišer, a odabrane je pjesme interpretirao Zvonko Zečević, glumac HNK-a u Varaždinu. (I. H.)

Vijenac 582

582 - 23. lipnja 2016. | Arhiva

Klikni za povratak