Vijenac 577

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

Beč

U prostorijama Hrvatskoga centra u Beču 31. ožujka u organizaciji bečkog OMH održano je predavanje Nike Kličana Svjetski (globalni) etos. Predsjednica Ogranka Željka Caparin u uvodu je predstavila predavača i osvrnula se na trenutno stanje u svijetu pogođenu dubokom krizom morala i fundamentalizmima. Kličan je predstavio projekt Svjetski etos, čiji je začetnik katolički teolog Hans Küng. Svjetski etos odnosi se na pokušaj da se na temelju zlatnoga pravila u svakoj svjetskoj religiji razvije dijalog koji bi omogućio mir među narodima i religijama. Predavanju je prisustvovala brojna publika i pitanjima produljila raspravu o toj važnoj temi. Ukazano je i na probleme odgoja i obrazovanja mladih te na dijalog među religijama u Austriji. (Zvonimir Vučur)

Dubrovnik

Knjiga Francesca Marije Appendinija Povijesno-kritičke bilješke o starinama, povijesti i književnosti Dubrovčana u prijevodu Ante Šoljića i izdanju dubrovačkog ogranka MH predstavljena je u ponedjeljak 4. travnja u Narodnoj knjižnici Grad. Riječ je o novom, 78. izdanju iz biblioteke Posebna izdanja u kojemu autor na 622 stranice donosi bilješke o raznim aspektima života Dubrovčana.

 


Predstavljanje knjige Francesca Marije Appendinija

 

 

Talijan iz Torina, svećenik iz reda pijarista, Appendini (1768– 1837) od 1792. u Dubrovniku je radio u službi profesora retorike, naučio je jezik i 1808. tiskao Gramatiku hrvatskog jezika, a Povijesno-kritičke bilješke, objavljene u dva sveska 1802, smatraju se njegovim najvećim djelom. Zahvaljujući prijateljima pokojne Ivane Burđelez, koji su imali pristup venecijanskoj knjižnici Marciana, identificirano je oko tristo djela – istaknuo je prevoditelj knjige Ante Šoljić. (Baldo Marunčić)

Đurđevac

U suorganizaciji OMH u Đurđevcu, Gradske knjižnice, Izdavačke kuće Meridijani i Braće hrvatskog zmaja predstavljena je 1. travnja knjiga Ekohistorija Đurđevca i Virja u drugoj polovini 18. stoljeća povjesničara i predsjednika Ogranka Nikole Cika. Knjigu je objavila izdavačka kuća Meridijani uz potporu MZOŠ i Koprivničko-križevačke županije. Suizdavači su OMH u Đurđevcu i Društvo za hrvatsku ekonomsku povijest i ekohistoriju.

 

 


Predstavljanje knjige Nikole Cika

 

Urednik Hrvoje Petrić govorio je o autorovoj metodologiji i pristupu temama vezanim uz povijest okoliša i međusobnog utjecaja ljudi i okoliša na širem prostoru Đurđevca i Virja tijekom druge polovine 18. stoljeća. Recenzent Velimir Piškorec knjigu je ocijenio važnim prinosom poznavanju prošlosti naselja u đurđevečkoj Podravini te lingvističkim, ekolingvističkim i sl. istraživanjima. O projektu izdavanja knjige i njezinoj važnosti govorio je glavni urednik Meridijana Dragutin Feletar. Pohvalio je studioznost kojom je autor pristupio izradi knjige i njezin prinos hrvatskoj znanosti. (I. H.)

Grude

U Hrvatskom kulturnom domu A. B. Šimić u Grudama u organizaciji tamošnjeg ogranka MH održana je 8. travnja manifestacija Uskrs s Maticom u Grudama u sklopu koje su izložene knjige autora i nakladnika iz općine Grude. Inicijativa je pokrenuta sa svrhom osnivanja zavičajnog dijela u grudskoj gradskoj knjižnici. Autori podrijetlom iz Gruda i oni koji žive u Grudama i okolici darovali su knjige knjižnici, na čemu su im ljubitelji knjige i organizatori hvalevrijedne inicijative zahvalni. O ideji, knjigama, autorima i nakladnicima koji su zastupljeni u knjižnici govorili su voditeljica grudske knjižnice Snježana Barić, fra Andrija Nikić i načelnik općine Grude Ljubo Grizelj. Predstavljen je i roman Ti si moj anđeo najmlađe grudske spisateljice Anamarije Alpeza, o kojemu su govorili recenzent Mate Grbavac i autorica. U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici Osnovne glazbene škole Grude izvevši skladbe Arsena Dedića i Juana Buscaglie. (Mario Bušić)

Kutina–Lipovljani

Uz rijeku Pakru u Piljenicama 9. travnja održan je 4. susret Rijeka, šuma, nebo u organizaciji ogranaka MH u Lipovljanima i Kutini, nastao poticajem književnika i člana Glavnog odbora MH Đure Vidmarovića, rođena u tom selu. Organizatorski prinos dala je i piljenička udruga žena Mlinarice. Sudionike je pozdravila Melita Lenička, predsjednica OMH u Lipovljanima. Gostujući pjesnici iz Društva hrvatskih književnika i Udruge ljubitelja pera i kista Pegaz razgledali su Kozarčevu sobu u zgradi lipovljanske šumarije. Đuro Vidmarović i Jasna Popović Poje, potpredsjednica OMH u Novskoj, čitali su stihove u spomen na tog književnika slavonskog sela i šume. Svoje stihove govorili su i Joja Ricov, Stjepan Šešelj, Esag Jogić, Franjo Mandić, Luka Stilinović, Katarina Brkić… Izložbom karikatura predstavio se Miljenko Brezak, u spomen na karikaturista Branimira Petrovića (Piljenice 1888). Predstavljen je roman Ledina Božice Brkan pisan moslavačkom kekavštinom, varijantom kajkavskoga. Predstavila se i udruga ekološki osviještenih Arteco iz sela Malino. Piljenički učenici za prigodni program nagrađeni su knjigom Bonifacije, sin Bezgrješne Sonje Tomić. Zahvalio im je Mariano Passerini iz Družbe sinova Bezgrješne. (Dragutin Pasarić)

Mostar

Prva publikacija u nakladništvu Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, knjiga Nacija i nacionalno pitanje akademika Bože Žepića, predstavljena je 4. travnja u Središnjici MH u suorganizaciji s OMH u Mostaru. Predstavljanje, koje je moderirao Stjepan Sučić, uvodnom je riječju o pitanjima nacije i nacionalnosti otvorio predsjednik MH Stjepan Damjanović naglasivši da je knjiga akademika Žepića velik prinos njihovu razumijevanju. Knjigu su predstavili Zdravko Tomac, Mile Lasić i Anto Kovačević, zaključivši da na jasan i pregledan način s teorijskog i političkog aspekta promišlja problematiku Hrvata u BiH u kontekstu njihova (neriješena) nacionalnog pitanja i njihove povijesti. U osam poglavlja knjiga govori o problemu jednakopravnosti Hrvata u BiH razlažući uzroke i posljedice neravnopravnosti te dajući pritom smjernice za nalaženje rješenja. Glazbeni je obol predstavljanju dala vokalna izvedba pjesme Zemlja dide mog Marije Žepić uz glasovirsku pratnju Josipa Cvitanovića. (I. H.)

Ogulin

U Gradskoj knjižnici Ogulin održana je 30. ožujka izborna skupština OMH u Ogulinu. Predsjednica Višnja Lipošćak proteklo je razdoblje predočila izdvojivši najvažnije događaje i izdanja knjiga. Važna su izdanja: Željko Holjevac, Ogulinska pukovnija, za koju je Ogranak dobio Srebrnu povelju MH, Željko Poljak, Vodič na Klek i Petar Runje, Fra Šimun Klimantović u svom vremenu. Ogranak je i nakladnik knjige Ivana Strižića Ogulinski kraj u Domovinskom ratu i zbirke duhovne poezije Vesne Perić Terzić. Organizirano je nekoliko predstavljanja knjiga, a još se prikuplja građa za Ogulinsku čitanku. U povodu stote obljetnice izdanja Priča iz davnina I. Brlić Mažuranić izdan je kalendar za 2016. Nakon financijskog izvješća i izvješća nadzornog odbora odabrano je novo vodstvo Ogranka – predsjednica Višnja Lipošćak, potpredsjednica Milka Trninić, tajnica Ivana Blašković. Članovi su predsjedništva: Ljubica Cindrić, Marija Trdić-Ćuk, Hrvoje Magdić, Katarina Juhas, Josip Šibarić i Blaženka Kurelac. (Višnja Lipošćak)

Opatija

OMH u Opatiji i Općina Lovran organizirali su 6. travnja u Lovranu predavanje Roberta Žigulića Dr. Albin Eder – neumorni prvoborac za Lovran. Predavač se osvrnuo na životopis dr. Albina Edera i na početke razvoja turizma na tom području. Te se dvije teme potkraj 19. stoljeća isprepleću, promovirajući i Edera kao neumorna prvoborca za Lovran. Kao razloge dolaska u Lovran u svom životopisu iz 1905. on navodi povoljniju, blagu klimu i mogućnost razvoja Lovrana po uzoru na Opatiju, koja se već bila razvila u klimatsko lječilište. Usto je uvidio i mogućnosti i priliku za procvat vlastite, u to vrijeme veoma cijenjene i razvijene liječničke prakse. Dokumenti koji su iza njega ostali dokazuju samoodrživu koncepciju i viziju razvoja lovranskoga zaleđa do Učke, kao bitnog čimbenika u razvoju priobalnog područja. (Julijan Dobrinić)

Osijek

U spomen na 29. ožujka 1254, kada je papa Inocent IV. senjskome biskupu Filipu dopustio uporabu liturgijskih knjiga pisanih glagoljicom na narodnom jeziku u senjskoj katedrali i na širem hrvatskom području, Odjel za hrvatski jezik Ogranka MH u Osijeku organizirao je interaktivno i intermedijalno predavanje Milice Lukić, Jasne Horvat i Vere Blažević Krezić Glagoljica rediviva – nova jezičnokulturna paradigma, kojim su razmatrale mogućnosti glagoljice u 21. stoljeću. Znanstveni je okvir za simboličko tumačenje glagoljice izložila Milica Lukić, uz pomoć asistentice Vere Blažević Krezić, iznijevši i interdisciplinarni pristup njezinu tumačenju. O komunikacijskome potencijalu glagoljice govorila je Jasna Horvat oprimjerivši ga ulogom koju glagoljica ima u njezinu književnom opusu – romanu Az (2009) i u konceptualnim romanima Auron (2011) i Alikvot (2014). Najavila je i novi roman Vilijuna (2016), koji će otvoriti nove mogućnosti znanstvenoga tumačenja glagoljice iz pozicije broja, kroz vektorsko čitanje glagoljske matrice. (I. H.)

Primošten

Završna manifestacija literarno-likovnog natječaja Poj riči materinske tradicionalno je, desetu godinu zaredom, održan 11. ožujka u OŠ Primošten.

 

 


Nastup učenika na manifestaciji Poj riči materinske

 

 

Natječaj je pokrenut 2007. u povodu dvadesete obljetnice škole sa svrhom obilježavanja Dana hrvatskog jezika i očuvanja jezika i kulturne baštine. Tema je literarnih radova slobodna, a zadana je forma pjesma, napisana na standardnom jeziku ili na dijalektu. Za likovni dio natječaja zadana je tema Ex libris. Na završnoj manifestaciji nastupili su gosti učenici iz OŠ Trstenik i OŠ Marjan iz Splita, OŠ kneza Branimira iz Donjeg Muća, OŠ Matije Gupca iz Gornje Stubice, OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, OŠ Matije Gupca iz Cernika, OŠ Matije Gupca iz Tavankuta iz Vojvodine i OŠ Ivana fra Franje Jukića iz Usore iz BiH i svečano su im dodijeljene nagrade koje osigurava Matica hrvatska, a njezini predstavnici Stipe Botica i Stjepan Sučić prisustvovali su ovogodišnjoj priredbi. Uz Maticu, pokrovitelj je i MZOŠ, a supokrovitelji su Šibensko-kninska županija i dožupan Zoran Smolić. (Iva Bakotić)

Tomislavgrad

Uskrsni ponedjeljak u Tomislavgradu tamošnji je ogranak MH 28. ožujka obilježio priredbom na kojoj su nastupile plesne i glazbene skupine koje djeluju u Ogranku, pod vodstvom koreografkinje Ivane Boras (plesni ansambl i etnopjevačka skupina) te Ivana Radoša Mićukića, koji ravna puhačkim i mješovitim orkestrom. Gosti na priredbi bili su Duvanjski biseri, HKUD Biloševica (Rasno–Široki Brijeg), HKUD Vionica (Čitluk) i HKUD Korijeni (Kljaci).

 

 


Matičari ispred tomislavgradske bazilike / Snimio Studio Relive

 

 

Iz Srednje strukovne škole u Tomislavgradu svi su krenuli u mimohod do Krunidbene bazilike, gdje ih je blagoslovio duvanjski župnik fra Velimir Bagavac. Potom se povorka uz narodne pjesme i plesove te tucanja jaja uputila prema kinodvorani. Puhački je orkestar tamo uvodno izveo arije iz operete Ero s onoga svijeta. Plesni je ansambl izvodio tradicionalne plesove iz Duvanjskog kraja te plesove iz Slavonije i Hrvatskog zagorja, uz pratnju dipala i orkestra. Etnopjevačka skupina pjevala je domoljubne pjesme, a gosti su oduševili pjesmom i plesovima iz Zagore te tradicionalnim hercegovačkim pjesmama i plesovima. (Mate Kelava)

Velika Gorica

Velikogorički je ogranak MH 30. ožujka proglasio pobjednike književnog natječaja Turopoljska poculica za 2015. te im svečano dodijelio nagrade. Provedbeno povjerenstvo u sastavu: Božidar Prosenjak, Đurđa Parać i Bernardina Petrović ocijenilo je da je ovogodišnja Turopoljska poculica iznjedrila nekoliko dobrih priča, izrazivši želju da se više autora prijavi s pričama na kajkavskom. Pobijedili su Stjepan Detelić Banski s kratkom pričom na kajkavskom Poreznik i pajcek te Ljerka Pukec s pričom Artur na standardnom jeziku. Predsjednica komisije Bernardina Petrović istaknula je autobiografski diskurs retrospektivnoga pripovjedača kao vrednotu kojom se priča Stjepana Detelića Banskog istaknula, a o alegorijskoj priči Artur rekla je da ispričana kroz dnevnički zapis kućnoga ljubimca, u obliku dnevničkoga zapisa, omogućuje autoru povezivanje stvarnosti s unutarnjim svijetom vlastite intime. (I. H.)

Zabok

Izložba slika Danice Posavec, članice OMH u Zaboku, otvorena je 1. travnja u izložbenom prostoru zabočke Gradske knjižnice K. Š. Gjalski, koja je, uz Ogranak, suorganizator događaja. Izložbu Sjećanja predstavila je povjesničarka umjetnosti Vesna Pušelj istaknuvši trostruki kôd oslikanih sjećanja iz autoričina djetinjstva inspiriranih likovima bake i majke u unutrašnjem prostoru intimne atmosfere tradicionalne zagorske kuće, a zatim i vanjskom prostoru, dvorištu.

 

 

Danica Posavec

 

 

Prostorni kôd proširuje se motivima vanjskoga prostora: slikama zagorskoga krajolika, a sužava se te zaokružuje oslikavanjem istaknutih detalja jarkoga kolorita: cvijeća iz autoričina dvorišta i okruženja. Izložbu su uveličali glazbeni nastupi učenika zabočke Gimnazije Jana Grabrovečkog i Lane Petrovečki, koji su uz pratnju gitare izveli Tadijanovićevu pjesmu Dugo u noć, u zimsku bijelu noć, interpretacija Samoće na vodi A. B. Šimića te izvedba skladbe Menuet Rudolfa Matza na violončelu u interpretaciji Lovre Futivića. (Tina Marušić)

Vijenac 577

577 - 14. travnja 2016. | Arhiva

Klikni za povratak