Vijenac 545

Druga stranica

Premijera dokumentarnog filma 5 poslije 12 Zdravka Fučeka u Matici hrvatskoj

Hrvatska izumire

Goran Galić

Nastave li se sadašnji demografski trendovi, Hrvatska će 2050. imati 3,5 milijuna stanovnika, što znači da će se u idućih 35 godina broj stanovnika smanjiti za gotovo ukupni današnji broj stanovnika Zagreba. To je glavna poruka dokumentarnoga filma 5 poslije 12 redatelja Zdravka Fučeka, koji je pretpremijerno prikazan 12. siječnja u Matici hrvatskoj. Film se temelji na razgovorima s hrvatskim demografima Anđelkom Akrapom i akademkinjom Alicom Wertheimer-Baletić, izjavama stanovnika sela Vrbanja kraj Županje i Općine Lećevica iz zagorskoga dijela Splitsko-dalmatinske županije te na povijesno-demografskoj građi i zapisima, a živopisno oslikava stoljetne uzroke i posljedice demografskih promjena na primjeru Slavonije i Dalmatinske zagore.

 


Kadar iz filma Zdravka Fučeka

 

Redatelj Fuček tvrdi da negativnom demografskom trendu nijedna hrvatska vlada nije pristupila ozbiljno i s čvrstom namjerom da realizira plan i program demografskog oporavka i razvoja Hrvatske. „Mislim da svi mediji podjednako loše i parcijalno prate problematiku demografije. Ovaj dokumentarac pokušaj je blic-pogleda na neke ključne teme, no ni ovo nije zaokružena priča. Stoga se nadam da će HRT naći sredstava da se tema proširi sa svrhom poticanja političkih elita na suočavanje s tim problemom.“

Akademkinja Wertheimer-Baletić istaknula je ulogu medija koji bi u javnosti morali osvijestiti važnost toga pitanja „od strateškog značenja za opstanak hrvatskog naroda“. Ocijenila je da izvršna vlast u dovoljnoj mjeri ne shvaća dugoročnu važnost problema koji je ključan i za ekonomski razvoj. „U Hrvatskoj je danas prisutan novi val emigracije mladih stručnjaka. S jedne strane sve je manje zaposlenoga mladoga stanovništva, a druge ekspanzija staroga. Tu se otvara pitanje mirovinske reforme, zdravstvenog osiguranja, socijalne brige. Socioekonomske konzekvence sadašnjih demografskih kretanja goleme su i nepovoljne.“ Anđelko Akrap glavnim problemom smatra činjenicu da se Hrvatska ne razvija u prostoru. „To je naslijeđen problem koji se danas sve više produbljuje. Dokumentarac koji smo prikazali pokazuje golemo bogatstvo koje propada. Prostrane kamene kuće napuštene su jer tamo nema ljudi. Jednostavno, nisu se imali gdje zaposliti da ostanu živjeti u svom rodnom mjestu jer Hrvatska nema razvijen odgovarajući sustav gradova koji bi zadržao stanovništvo na čitavu njezinu prostoru. Hrvatska treba oblikovati dugoročnu strategiju razvoja u prostoru uzimajući u obzir da mora osigurati uvjete razvoja.“

Akrap je dodao da je i Matica hrvatska kao jedna od najvažnijih nacionalnih ustanova prepoznala važnost teme i ustanovila Odjel za demografiju, koji upozorava na demografske probleme i zalaže se za decentralizaciju prostornoga razvoja.

Vijenac 545

545 - 22. siječnja 2015. | Arhiva

Klikni za povratak