Vijenac 527

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Nagrada Arthura Clarkea debitantici Ann Leckie

VELIKA BRITANIJA – Debitantski roman Ann Leckie Ancillary Justice dobitnik je Nagrade Arthura C. Clarkea, najpoznatijeg britanskog priznanja za znanstvenu fantastiku. Prvi roman američke autorice pobijedio je u konkurenciji za nagradu etablirane autore Christophera Priesta, Jamesa Smythea i Phillipa Manna te debitante Kameron Hurley i Rameza Naama. Ancillary Justice prvi je dio trilogije u kojoj slijede Ancillary Sword, koji treba biti objavljen u listopadu, te Ancillary Mercy. Roman je već dobio nagradu za prvi roman Britanskoga saveza za znanstvenu fantastiku te je nominiran za nagrade Hugo i Nebula. Nagrada Arthura C. Clarkea, vrijedna 2.000 funti, predaje se najboljem SF-romanu godine, a u prvom izdanju 1987. dobila ju je Margaret Atwood za The Handmaid’s Tale.

Necenzurirane priče
F. S. Fitzgeralda

SAD – Prvi put u gotovo 80 godina izaći će izdanje priča Francisa Scotta Fitzgeralda s materijalom koji su raniji urednici redigirali, ovaj put pak u izvornom stanju.

Priče okupljene u njegovoj četvrtoj zbirci, Taps at Reveille iz 1935, autor Velikog Gatsbyja napisao je za list Saturday Evening Post početkom tridesetih godina prošloga stoljeća. Usporedba neurednih rukopisa koje je Fitzgerald slao svom agentu Haroldu Oberu pokazala je znatne razlike između onoga što je autor napisao i onoga što je list zaista objavio, a izbačeni su dijelovi koji se odnose na seks, prostote, rasne i etničke predrasude, pijanstvo ili uzimanje droge. Novo izdanje posljednjega sveska sabranih djela F. Scotta Fitzgeralda u izdanju Cambridge University Press sadrži originalne tekstove, a prema navodima izdavača, to će izdanje pružiti novi uvid u Fitzgeraldovo djelo.

Potraga za Cervantesovim posmrtnim ostacima

ŠPANJOLSKA – Četiri stoljeća nakon smrti autora Don Quijotea Miguela de Cervantesa (1547–1616) Španjolska je počela potragu za njegovim posmrtnim ostacima.

U staroj jezgri Madrida radarom je pregledan podzemni dio samostana San Ildefonso de las Trinitarias descalzas, gdje je Cervantes pokopan kad je u 68. godini siromašan umro. Samostan je u posljednjih 400 godina više puta pregrađivan i širen, tako da se danas više ne zna gdje je Cervantesova grobnica, a kako je na području samostana pokopano više ljudi, čak ako kosti i budu pronađene, teško će biti identificirati pisca, rekao je forenzičar i antropolog Francisco Etxeberria. Projekt će madridsku gradsku upravu stajati 100.000 eura, a prije tri godine jedna je privatna inicijativa stručnjaka već tražila Cervantesove ostatke, ali taj je projekt propao zbog nedostatka sredstava.

Umro kanadski pisac
Farley Mowat

KANADA – Kanadski pisac i zaštitar prirode Farley Mowat preminuo je u 92. godini u Port Hopeu u Ontariju.

Rođen 1921, Mowat je napisao četrdesetak knjiga, uglavnom o svom radu kao prirodoslovac, djetinjstvu i Drugom svjetskom ratu, a roman The Dog who Wouldn‘t Be iz 1957. smatra se jednim od najboljih romana za mlade. Među njegova druga djela pripadaju Never Cry Wolf, kao i biografija zoologinje Dian Fossey Woman in the Mists. Mowatova su djela prevedena na više od 50 jezika i prodana u više od 17 milijuna primjeraka, a po nekoliko knjiga snimljeni su i filmovi. Kanadski premijer Stephen Harper Mowata je opisao kao „rođenoga pripovjedača s darom da s ljubavlju i živo podijeli osobne anegdote“.

Umrla Stefanie Zweig

NJEMAČKA – Frankfurtska autorica uspješnica Stefanie Zweig umrla je u 81. godini.

Svjetski je postala poznata autobiografskim romanom Nigdje u Africi iz 1995, koji je, kao i njezini drugi romani čija se radnja događa u Africi, prodan u milijunskoj nakladi. U romanu je opisala bijeg svoje židovske obitelji pred nacistima u Keniju 1938. Godine 2001. po romanu je snimljen film nagrađen Oscarom u kategoriji stranog filma. Nakon rata, Stefanie Zweig vratila se u Njemačku, gdje je radila kao novinarka i napisala više romana u kojima je obradila sjećanja i iskustva iz Afrike, među njima Vivian und ein Mundvoll Erde, za koji je bila nominirana za Njemačku nagradu za književnost za mlade.

Vijenac 527

527 - 15. svibnja 2014. | Arhiva

Klikni za povratak