Vijenac 519

Matica hrvatska

OGRANAK U ČAKOVCU OBJAVIO PRETISAK VAŽNE PJESMARICE

Folklorno blago Međimurja

Dijana Fekonja

 

 

 

Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu objavio je ovih dana pretisak zbirke Hrvatske pučke popijevke iz Međimurja poznatog etnomuzikologa Vinka Žganca, objavljene 1916.

Neposredan poticaj za pretisak dva su događaja u 2014. – Spomendan Međimurja 9. siječnja i Međunarodna smotra folklora u Zagrebu od 16. do 20. srpnja, na kojoj će se predstaviti folklorno blago Međimurja. Povodi nisu slučajni, štoviše, znakoviti: jedan je kulturno-povijesnoga, nacionalnoga značaja, a drugi (i) umjetničkoga. Glede prvoga treba se podsjetiti da je Žgančeva zbirka iz 1916, priskrbivši Međimurju nacionalni legitimitet, odigrala važnu ulogu u njegovu vraćanju matici na Mirovnoj konferenciji u Trianonu 1920. Nije zato čudno što je već te godine u Novinama Vid Blažinčić zapisao među ostalima i ovo: „Ako se svjetskim ratom ne zamrse još i više neke nacionalne vrednote, imat će ova pjesmarica dokumentarnu snagu, kojom ćemo u zgodan čas tražiti ono što je naše…“

 

 


Izd. OMH u Čakovcu, 2013.

 

 

 

Isto tako ova Žgančeva zbirka priskrbila je i umjetnički legitimitet svome Međimurju, izazvavši nemalo iznenađenje čim je objavljena. Nešto kasnije, 1922. u Novoj Evropi Franjo Dugan zapisao je sljedeće: „Prvu knjižicu međimurskih pjesama izdao je Žganec godine 1916. Ta je knjižica pobudila veliku senzaciju. Razloga je tomu bilo više. Ponajprije su svi bili frapirani zato što su osjetili da je Međimurje, po svojim melodijama, gotovo jedan svijet za sebe, i to svijet kojega je Žganec prvi otkrio našemu narodu. No kod pobližeg upoznavanja tih melodija, svi su bili iznenađeni velikim bogatstvom i raznolikošću, a većinom i originalnošću njihovom. To su bili nutarnji razlozi senzacije, dok je muzička oprema (jednostavna ali karakteristična harmonizacija) jasno predstavila tonalitete tih melodija i glazbenih način“. Zbog svega toga zbirka je zaslužila ponovno objavljivanje, što će omogućiti njezinu primjenu u školama te u folklornim društvima. Prvom svesku iz 1916. u pretisku je pridružen i drugi iz 1920, koji zajedno čine cjelinu. Na kraju, u privitku, pridružena je i opširna bibliografija Žgančevih radova o narodnoj glazbi.

 

Vijenac 519

519 - 23. siječnja 2014. | Arhiva

Klikni za povratak