Vijenac 501

Glazba

Festival Sv. Marka u Zagrebu

Svjetski umjetnici i programi

Ana Vidić

Festival koji već petnaest godina, počev od Sv. Marka, 25. travnja, koncertima oživljava zagrebačke gornjogradske prostore, i ove je godine ugostio niz vrsnih domaćih i inozemnih glazbenika.

U skladu s idejom utemeljitelja, prerano preminuloga Nevena Valenta (1964–2012) na festivalu kao međunarodnoj manifestaciji visokokvalitetnih koncertnih programa posvećenih komornoj glazbi, ove je godine ostvareno deset programa koji su se održavali u Sv. Marku te u Zlatnoj dvorani Hrvatskog instituta za povijest. Festival je tradicionalno otvoren misom u crkvi, uz glazbu Wolfganga Amadeusa Mozarta u izvedbi solista i Oratorijskog zbora Cantores Sancti Marci pod vodstvom Jurice Petra Petrača i uz glavnog orguljaša crkve Sv. Marka Pavla Mašića.


slika Vladimir Kranjčević i izvođači nakon Mozartova Requiema / Snimio Ognjen Karabegović


Ove godine utemeljena je i nagrada Neven, koja se dodjeljuje za najviši umjetnički doprinos festivalu te je prema odluci članova ocjenjivačkog suda, Vladimira Kranjčevića, Erike Krpan, Vitomira Marofa, Višnje Mažuran i Sande Vojković, pripala Wilfredu Strehleu, solo violistu Berlinske filharmonije i strastvenom komornom glazbeniku koji redovito posjećuje Festival Sv. Marka, pa je nastupio i ove godine s kolegama iz orkestra, i to već drugoga koncertnog dana. Članovi Berlinske filharmonije ovaj su put nastupili kao gudački kvintet predvođen našim violinistom, od 1996. članom tog uglednog orkestra Aleksandrom Ivićem. Vrhunske interpretacije podarili su zagrebačkoj publici 27. travnja u Sv. Marku u Trećem gudačkom kvintetu u C-duru, KV 515 W. A. Mozarta te u Drugom gudačkom kvintetu u G-duru, op. 111 Johannesa Brahmsa.

Redovita je gošća Festivala i slovenska mezzosopranistica impresivne operne i koncertne karijere Marjana Lipovšek, koja je dan poslije uveličala posebnu koncertnu večer posvećenu uspomeni Nevena Valenta. Glasoviti Mozartov Requiem tumačila je uz basa, svojega supruga, Alfreda Burgstallera, te hrvatske pjevače zavidnih karijera – sopranisticu Martinu Zadro i tenora Domagoja Dorotića. Maestro Vladimir Kranjčević, i sam veliki promotor Festivala, predvodio je izvedbu kojoj su veliki doprinos dali Zagrebačka filharmonija i Oratorijski zbor Cantores Sancti Marci.

Jedan od naših najtraženijih i najnagrađivanijih glazbenika mlađe generacije, orguljaš i čembalist Pavao Mašić, nakon solističkoga recitala koji je pod naslovom Vatromet orgulja pokazao raskoš orgulja Sv. Marka, pridružio se Zboru i Simfonijskom orkestru HRT-a pod ravnanjem maestra Kranjčevića u osobitom projektu – Večeri franjevačkih skladatelja. Rijetko ili nikako izvođena djela skladatelja-franjevaca u rasponu od 19. stoljeća do danas – Fortunata Pintarića, Kamila Kolba, Miljenka Grđana i Sebastijana Golenića – zazvučala su u raznim vokalno-instrumentalnim kombinacijama, neposredno komunicirajući glavno nadahnuće autora – duhovnost i vjeru. Projekt koji je prvi put predstavljen u Slavonskom Brodu prošle godine zaživio je upravo nastojanjima Sebastijana Golenića, današnjega gvardijana slavonskobrodskog samostana i maestra Kranjčevića.

Program Festivala potom se preselio u Zlatnu dvoranu Hrvatskog instituta za povijest, gdje su prave programske poslastice svojim solističkim nastupima priredila dvojica pijanista, svaki u svojemu glazbenome opredjeljenju. Vladimir Krpan 8. je svibnja svoj golemi autoritet i majstorstvo pretočio u tri sonate Ludwiga van Beethovena, a dan poslije Matija Dedić publici je ponudio pravi raritet – improvizacije na teme Johanna Sebastiana Bacha.

Posljednjega dana Festival se vratio u Markovu crkvu – zaključen je nastupom izvanrednog Beogradskog muškog zbora – koji je pod vodstvom karizmatičnoga Vladimira Rumenića publiku proveo kroz stoljeća pravoslavne duhovne glazbe, zadivljujućom vokalnom ekspresijom izvodeći drevne napjeve s početaka kršćanstva, primjere srpske srednjovjekovne duhovne glazbe, remek-djela ruskih zborskih majstora te Stevana Mokranjca.

Vijenac 501

501 - 16. svibnja 2013. | Arhiva

Klikni za povratak