Vijenac 501

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Njemačka se sjeća

spaljivanja knjiga


NJEMAČKA – U Njemačkoj je 10. svibnja obilježena 80. godišnjica nacističkog spaljivanja knjiga.

Dan je obilježen manifestacijama diljem zemlje, među njima i na Sveučilištu Humboldt u Berlinu, gdje je govorio predsjednik Bundestaga Norbert Lammert, koji je upozorio na opasnosti po umjetnost i znanost kad ponestane građanske hrabrosti. Židovski muzej u Berlinu otvorio je biblioteku s oko 400 djela, koja su se tada našla na lomači. Desetoga svibnja 1933. i u danima koji su uslijedili u više od sedamdeset gradova na javnim mjestima spaljivane su knjige, od toga 25.000 samo u Berlinu. Nacionalsocijalistička studentska organizacija tada je izradila popis od više od 130 autora koji su se smatrali „nenjemačkim“, među njima Erich Kästner, Erich Maria Remarque, Thomas Mann, Lion Feuchtwanger i mnogi drugi, ali spaljivana su i znanstvena djela, primjerice Teorija relativnosti Alberta Einsteina.


Fitzgeraldov dnevnik

dostupan na internetu


SAD – Rukom ispisana bilježnica Francisa Scotta Fitzgeralda, u kojoj je upisivao detalje o svom radu, životu i financijama, objavljena je prvi put na internetu.


slika


Detaljna kronika o svakodnevnom životu „jedan je od najbogatijih primarnih dokumenata u životu književnika“, navodi Sveučilište Južne Caroline, koje je objavilo dokument. Fitzgerald je počeo bilježiti 1919. ili 1920, nakon što je napustio vojsku i doselio u New York kako bi počeo profesionalni život kao pisac. Bilježnica je podijeljena u pet dijelova, koji navode objavljene tekstove, novac zarađen od pisanja, druge izvore zarade, zaradu njegove supruge Zelde i važne događaje u životu, od djetinjstva nadalje. Detaljno je pratio sve honorare zarađene od 1919. do 1937. godine, uključujući i onaj za roman Veliki Gatsby iz 1925. za koji mu je isplaćen predujam od 3.939 dolara.


PEN nagradio Philipa Rotha za doprinos

književnosti


SAD – Ne samo za svoje knjige nego i zbog potpore drugim piscima američki autor Philip Roth dobio je PEN-ovu nagradu za ukupan doprinos književnosti.

Osamdesetogodišnjem autoru Literary Service Award dodijeljena je na priredbi u New Yorku u sklopu međunarodnoga PEN-ova književnog festivala. Roth, koji je romanima Portnoyeva boljka, Američka pastorala, Zavjera protiv Amerike, Oslobođeni Zuckerman i brojnim drugima postigao svjetsku slavu, osobito je podupirao autore iz bivšeg Istočnog bloka sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća i često je onamo putovao. Roth je lani najavio da više neće objavljivati knjige.


Saša Stanišić nagrađen Döblinovom nagradom


NJEMAČKA – Pisac Saša Stanišić dobitnik je ovogodišnje nagrade Alfreda Döblina, koju je osnovao Günter Grass u suradnji s berlinskom Akademijom umjetnosti.

Autor rođen 1978. u Višegradu nagrađen je za projekt Anna, u kojemu, kako navodi Akademija, „strastveni pripovjedač na šarmantan, dubok i komičan način opisuje fiktivno selo u kotaru Uckermark“. Stanišić je s četrnaest godina došao u Njemačku, a za svoj debitantski roman Wie der Soldat das Grammofon repariert 2006. bio je među finalistima za Njemačku književnu nagradu. Redovito objavljuje eseje i kratke priče. Döblinova nagrada predaje se 19. put i dotirana je s 10.000 eura, a predaje se za duži, nedovršeni prozni rukopis.


Predana Nagrada

Fernanda Lare za roman


ŠPANJOLSKA – Novinarka Marta Robles dobitnica je 18. izdanja Nagrade Fernanda Lare za roman.

Nagrada vrijedna 120.000 eura dodijeljena joj je za roman Luisa y los espejos, u kojoj prati usporedne priče Luise Casati, talijanske plemkinje i muze početkom 20. stoljeća, te jedne druge Luise, 45 godina poslije, koja živi savršen obiteljski život, ali nije uspjela ostvariti san da postane umjetnica. Nagradu svake godine predaju Zaklada Joséa Manuela Lare i izdavačka kuća Planeta za još neobjavljen roman na španjolskom. Osnovana 1996, nagrada nosi ime mlađega sina osnivača kuće Planeta. Među dosadašnjim su dobitnicima bili Terenci Moix, Emilio Calderón, Zoé Valdés i lani irski hispanist Ian Gibson.

Vijenac 501

501 - 16. svibnja 2013. | Arhiva

Klikni za povratak