Vijenac 500

Matica hrvatska

Iz ogranaka

Blato

U povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava Ogranak Matice hrvatske u Blatu organizirao je 23. travnja u Domu kulture u Blatu predstavljanje monografije 50 godina Vodovoda Blato. Predstavljanje je vodila tajnica Ogranka Franciska Jurišić Bačić, a o knjizi su govorili Irina Putica iz Hrvatskih voda u Splitu te sam autor Rade Kaštropil, umirovljeni direktor Vodovoda d. o. o. i predsjednik Ogranka. Sav prihod prikupljen od prodaje monografije bit će uplaćen na račune Lige protiv raka Korčula–Pelješac–Lastovo–Mljet i Humanitarne udruge osoba s posebnim potrebama Vicenca Blato. (G. G.)

Našice

U SŠ Isidora Kršnjavoga u Našicama održan je 19. travnja 2. znanstveni skup iz ciklusa Stoljeća hrvatskoga jezika s temom Hrvatski jezik i pisana kultura u XVII. stoljeću, u suorganizaciji SN Privlačica Vinkovci te Zavičajnoga muzeja, OMH u Našicama i škole domaćina, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture RH i Grada Našica. U uvodnom dijelu riječju i slikom prikazan je život i rad profesora i jezikoslovca Stjepana Sekereša (1912–1996), kojem je prigodom stote obljetnice rođenja postavljena spomen-ploča u školskoj aleji zavičajnika, uz izložbu o njegovu znanstveno-istraživačkom i pedagoškom radu.

O hrvatskom jeziku i pisanoj kulturi u 17. stoljeću govorili su ugledni akademici, jezikoslovci i povjesničari: Josip Bratulić, Stjepan Damjanović, Marko Samardžija, Robert Skenderović, Nikola Andrić, Silvija Ćurak, Renata Bošnjaković i Silvija Lučevnjak (koordinatorica aktivnosti i sudionika skupa), a prikazana je i tema koju je pripremila odsutna Ljiljana Kolenić.

Iz desetak referata razvidno je kako su za razvoj jezika i školstva u Hrvatskoj u tom razdoblju najviše učinili isusovci. Istaknuli su se u tiskanju knjiga na narodnom jeziku i u osnivanju škola: imali su vodeću ulogu u osnivanju prve hrvatske visokoškolske ustanove, osnivali su gimnazije, a pod utjecajem katoličke obnove i sve većega broja školovanih Hrvata sve se više pokazuje potreba za stvaranjem jedinstvenoga hrvatskog književnog jezika. Izlaganja o jeziku i stilu Bartola Kašića, o rječnicima i gramatikama, o utjecaju Habdelića, Mikalje, Zrinskih i Frankopana te Vitezovića i Križanića, a osobito isusovaca i franjevaca na jezik i kulturu toga doba, s posebnim osvrtom na sakralnu arhiteksturu i tragove Osmanlija, pozorno su pratili našički gimnazijalci i članovi Ogranka Matice hrvatske. Sudionike skupa pozdravili su ravnatelj škole domaćina Željko Filjak i našički gradonačelnik Krešimir Žagar, a u programu su sudjelovali i učenici: Lucija Benić, Zvonimir Pavlić, Marija Purgar, Jurica Nekić, Matko Marković i Filip Zlosa.

Susret znanstvenika i učenika prigodno je obogaćen dokumentarnim filmom Tragom Isidora Kršnjavoga u čast velikom utemeljitelju i svestranom graditelju hrvatske kulture, rođenu u Našicama 22. travnja 1845. Riječima zahvalnosti nazočnima se uz ugodan domjenak u školskom ugostiteljskom praktikumu obratio i Martin Grgurovac, predstavnik organizatora manifestacije te pozvao na promišljanje teme i grada domaćina sljedećega znanstvenog skupa u okviru Stoljeća hrvatskoga jezika. (Marija Pepelko)

Nova Gradiška

Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški organizirao je 18. travnja predstavljanje knjige Jean ili miris smrti Nevenke Nekić. U vjeronaučnoj dvorani župe Bezgrješnog začeća BDM knjigu su, uz autoricu, predstavili Hrvojka Mihanović-Salopek i Antun Ivanković, predsjednik Udruge dr. Ante Starčević u Tovarniku, nakladnika knjige. U pozdravnoj riječi predsjednik Ogranka MH u Novoj Gradiški Josip Ostić čestitao je Nevenki Nekić na nedavnoj dodjeli godišnje nagrade Andrija Buvina za izniman doprinos kršćanskoj kulturi na 9. danima kršćanske kulture u Splitu. Roman o mladom Francuzu, hrvatskom dragovoljcu u obrani Vukovara, koji je kao ranjenik odveden iz bolnice i okrutno smaknut na Ovčari, neka uoči pridruživanja Hrvatske u Europskoj Uniji podsjeti na istinu o Domovinskom ratu sve one u Europi i Hrvatskoj čija savjest ne može biti čista dok pravda ne bude zadovoljena. Voditeljica predstavljanja Vjekoslava Bagarić istaknula je kako je većina njezinih učenika iz Gimnazije, nazočnih u dvorani, zahvaljujući pročitanom romanu već dobro upoznata s istinom koja se ne smije zaboraviti. Na predstavljanju su, uz članove Ogranka, bili i predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, udruga u kulturi, Perica Matanović, župnik župe Bezgrješnog začeća BDM i dekan, Ante Perković, gvardijan Franjevačkog samostana u Cerniku, vikar Dražen Zrile i časne sestre Benjamina, Mihaela i Blanka, koja je s dječjim zborom i učenicama Gimnazije pripremila glazbeni dio programa (Josip Ostić).

Osijek

Predavanje za učenike i nastavnike Kako se rađaju, žive i umiru riječi Ane Mikić Čolić priređeno je u sklopu travanjskoga dijela programa na Na satu s Maticom hrvatskom u trima osječkim školama. Nastanak novih riječi može se opisati kao jezični perpetuum mobile koji se, jednom pokrenut, nikada ne zaustavlja, rekla je predavačica. Pojava novoga predmeta potaknut će nastanak novih riječi, dodala je, te će biti u uporabi onoliko koliko postoji predmet koji označuje. Zastarijevanje ili nestanak predmeta uzrokuje prelazak njegova izraza u pasivni leksik, često i u zaborav. Predavanje je uspješno prikazalo životni vijek riječi, opisalo načine njihova nastanka te faktore koji utječu na prihvaćanje, širenje ili nestajanje riječi unutar jezične zajednice. (G. G.)

Pag

Predstavljanje knjige Arheološka karta otoka Paga Ive Oštarića i Anamarije Kurilić, objavljene u nakladi Grada Novalje i Ogranka MH u Novalji održano je u hotelu Liburnija 19. travnja.

Vrijedno izdanje predstavlja iscrpan inventar arheoloških nalaza otoka Paga u posljednjih 3500 godina, a njegova je osobita vrijednost u činjenici da prvi put predstavlja i znanstveno vrednuje pojedina, dosad nepoznata, arheološka nalazišta. Opise lokacija prati pregledna arheološka karta s popisima nalazišta i sa čak 400 ilustracija.

Uvodnu riječ na predstavljanju dao je Aleksij Škunca, a o knjizi su govorili njezini recenzenti Zdenko Brusić i Slobodan Čače, naglasivši kako je riječ o djelu koje prvi put na jednom mjestu okuplja spoznaje o svim arheološkim i ranopovijesnim nalazištima na otoku Pagu. „Koliko za sada znamo, na Pagu je dvjestotinjak nalazišta iz različitih povijesnih razdoblja, no to sigurno nije konačan broj. Buduća istraživanja sigurno će otkriti i nova, dosad nepoznata nalazišta, tako da se ovaj pregled može shvatiti tek kao početak jednog putovanja kroz najdavniju pašku prošlost.“

Gradonačelnik Novalje Ivan Dabo zahvalio je autorima na njihovu velikom trudu te naglasio važnost knjige koja donosi znanstvenu potvrdu dosadašnjih teza o povijesnim znamenitostima otoka Paga. Mnogobrojnim gostima predstavio se i jedan od autora, Ivo Oštarić, zahvalivši najprije obitelji na strpljenju i potpori koju mu je dala tijekom trogodišnjeg rada i gradonačelniku Novalje, koji je prepoznao vrijednost projekta. Vrijedno izdanje Ogranka u Novalji zasigurno će pridonijeti zaštiti i popularizaciji vrijedne baštine, kao i njezinoj integriranosti u svakodnevni život otočana i gostiju, turističkom i kulturnom vrednovanju. (G. G.)

Senj

Kao i svake godine u tjednu Dana grada Senja, a u čast Sv. Jurja, zaštitnika grada, Ogranak u Senju priključio se sedmodnevnom programu proslave. Tiskanjem ponovljenog izdanja stripa Čuvaj se senjske ruke Alberta Kinerta produbljeno je poznavanje prošlosti i književne povijesti Grada.

Prezentiranjem stripa objavljena u suradnji izdavačke kuće Vedis iz Zagreba, 24. travnja u dvorani M. C. Nehajeva, uz nazočnost potpredsjednika Matice iz Zagreba Stjepana Sučića okupljen je velik broj ljubitelja hrvatske književnosti, članova i simpatizera senjskog ogranka. Predsjednik Ogranka Mislav Bilović otvorio je književnu večer govoreći o nastojanjima Ogranka u njegovanju tradicije, ponajprije pretiskivanjem vrijednih izdanja. O samu stripu, načinu stvaranja i izbora tema govorio je Veljko Krulčić, vrlo plastično prikazujući načine tiskanja, obrade i uređivanja takvih izdanja. Stjepan Sučić, dopredsjednik Matice i prijatelj Senja, u nadahnutu govoru iskazao je vrijednost očuvanja tradicije tiskanjem poznatih djela hrvatskih književnika, pohvalivši Ogranak u cjelini i raznovrsnost u pristupanju izdavačkoj tematici. Posebno zadovoljstvo publike izazvao je program učenika OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića iz Senja s uprizorenjem isječka iz Šenoina romana, nakon čega je organiziran posjet obnovljenoj tvrđavi Nehaj. (G. G.)

Velika Gorica

Poseban susret u povodu novoga projekta Ogranka u Velikoj Gorica, Matičini susreti, održan je 18. travnja. Predstavnici ogranaka Matice hrvatske iz Delnica i Čabra, ogranci iz Gorskog kotara, u povodu 135 godina djelovanja i 20. obljetnice obnovljenoga rada predstavili su svoje aktivnosti u Muzeju Turopolja. „Matičini susreti odvijat će se dva puta na godinu u svrhu jačanja suradnje među Matičinim ograncima, čime želimo povezivati gradove i ljude“, rekla je Anastazija Komljenović. Ogranke su predstavili predsjednici ogranaka Ivan Janeš i Nives Marjanović, a književnici i autori knjiga u izdanju dvaju ogranaka, Zlatko Pochobradsky, Andrej Zbašnik, Slavica Pajnić i Mira Jurković pročitali su nekoliko svojih pjesama. Posjetitelji su imali prilike čuti izvorne goranske govornike i tradicionalnu goransku glazbu na harmonici heligonki, koju je svirao Milan Čop. (Ana Peternac)


****


ISPRAVAK – U prošlom broju Vijenca u prilogu Diane Stolac Mikaljino i naše blago pogrešno je kao suautorica popratne studije u pretisku Blaga jezika slovinskoga (izd. Hrvatski institut za jezik i jezikoslovlje, 2011) navedena Marijana Horvat. Autorica popratne studije je Darija Gabrić-Bagarić, a Marijana Horvat sudjelovala je na drugim poslovima u procesu priređivanja izdanja. Ispričavamo se Dariji Gabrić-Bagarić, Marijani Horvat i čitateljima.

Vijenac 500

500 - 2. svibnja 2013. | Arhiva

Klikni za povratak