Vijenac 495

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Čile ekshumira Nerudine posmrtne ostatke


ČILE – Čileansko je pravosuđe naložilo ekshumaciju posmrtnih ostataka nobelovca Pabla Nerude kako bi se utvrdio točan uzrok njegove smrti, javila je Zaklada Pabla Nerude.

Neruda, pokopan u mjestu Isla Negra, oko 120 km udaljenu od Santiaga, prema službenoj je verziji umro dva tjedna nakon vojnog udara Augusta Pinocheta 11. rujna 1973, od raka prostate. Prije više mjeseci po medijima se počela širiti teorija da je Neruda, jedan od vodećih članova čileanske Komunističke partije, zapravo ubijen pod vojnom diktaturom. Teorija se zasniva na iskazu njegova tajnika i vozača Manuela Araye, koji je pjesnika 23. rujna 1973. odvezao u bolnicu, gdje mu je navodno dana „misteriozna injekcija“, nakon koje je ubrzo umro, dan prije planiranoga leta u Meksiko. Neruda je prije svega poznat po lirici i po poemi Canto general o južnoameričkoj povijesti. Godine 1971. dobio je Nobelovu nagradu za književnost, a njegova su djela pod Pinochetovom diktaturom do 1990. u Čileu bila zabranjena.


Finalisti Lajpciške nagrade


NJEMAČKA – Petero autora ulazi u utrku za uglednu književnu nagradu Lajpciškog sajma knjige.

U konkurenciji su ove godine dva romana o njemačkoj povijesti – obiteljska saga Kronhardt Ralpha Dohrmanna o nekoliko generacija poduzetničke obitelji iz Bremena te Brüder und Schwestern Birka Meinhardta o sudbini obitelji iz istočnonjemačke provincije u doba Njemačke Demokratske Republike. Na popisu su i dvije mlade autorice, frajburška umjetnica Lisa Kränzler, rođena 1983, koja u romanu Nachhinein prati priču dvije djevojke kojih se veza raspada zbog socijalnih razlika, te bečka autorica Anna Weidenholzer (rođena 1984), što u knjizi Der Winter tut den Fischen gut promatra svakodnevicu žene s društvenog ruba. Peti finalist, David Wagner, u romanu Leben bavi se presađivanjem organa. Nagrada, vrijedna ukupno 45.000 eura, bit će predana i u kategorijama publicistike i prijevoda, i to 14. ožujka na Sajmu knjige u Leipzigu. Lani ju je dobio Wolfgang Herrndorf s romanom Sand.


Laganija strana Virginije Woolf


VELIKA BRITANIJA – Posljednje neobjavljeno djelo Virginije Woolf, serija obiteljskih vinjeta, koje će biti objavljeno ovog ljeta, otkriva humorističnu stranu autorice.

Riječ je o seriji priloga Virginije Woolf u Charleston Bulletinu, koji su osnovali njezini nećaci Quentin i Julian Bell kao tinejdžeri, u ljeto 1923. Quentin, sin Clivea Bella i Virginijine sestre Vanesse Bell, koji je poslije postao poznati povjesničar i tetin biograf, nagovorio je Virginiju da piše za njegove novine. Ona je između 1923. i 1927. napisala više priloga o karakterima i navikama obitelji Bell i Woolf te osoblja u kući i članova skupine Bloomsbury. Britanska knjižnica prvi će put objaviti priloge u lipnju.


Odgođen sudski rasplet svađe oko Suhrkampa


NJEMAČKA – U borbi za vlast u izdavačkoj kući Suhrkamp sukobljene strane dobile su posljednju priliku za dijalog, nakon što je sud u Frankfurtu konačnu odluku o tome hoće li se Suhkamp raspasti odgodio za 25. rujna.

Vlasnici tradicijske kuće već su godinama u sukobu oko strategije. Na jednoj je strani šefica Suhrkampa Ulla Unseld-Berkéwicz, udovica izdavača Siegfrieda Unselda, koja putem obiteljske zaklade posjeduje 61 posto poduzeća. Njezin je protivnik hamburški medijski poduzetnik Hans Barlach, vlasnik 39 posto Suhrkampa. Barlach sudskim putem zahtijeva ostavku Ulle Unseld-Berkéwicz, kojoj predbacuje loše vođenje kuće, te traži raspuštanje tvrtke. Direktoricu pak podupiru mnogi autori, koji prijete napuštanjem izdavača ako ona ode s položaja. Kuća osnovana 1950. ključno je utjecala na njemačku književnost i humanističke znanosti u poslijeratnom razdoblju. Nakon Unseldove smrti njegova je udovica 2002. preuzela vodstvo kućom, a Barlach je udio kupio 2006.


Lee Child nagrađen za životno djelo


VELIKA BRITANIJA – Autor trilera Lee Child dobitnik je nagrade Diamond Dagger (Dijamantni bodež), koju Savez kriminalističkih pisaca predaje za životno djelo.

Britanski pisac time se pridružuje velikim imenima kriminalističke književnosti, među kojima su PD James, Colin Dexter, Ruth Rendell i Elmore Leonard, koji su „dali vrijedan doprinos kriminalističkoj književnosti na engleskom jeziku“. Child je autor sedamnaest romana o Jacku Reacheru. Počeo je pisati u četrdesetoj godini, od kada ne napušta popise u SAD-u i u Britaniji, a u cijelom je svijetu prodao oko 60 milijuna primjeraka romana.

Vijenac 495

495 - 20. veljače 2013. | Arhiva

Klikni za povratak