Vijenac 488

Matica hrvatska

Održani Dani Matice hrvatske Vukovarsko-srijemske županije

Niz od osam godina

Milan Paun

Dani Matice hrvatske Vukovarsko-srijemske županije održani su već osmu godinu zaredom i najstariji su takvi županijski dani u Hrvatskoj. Svečanost je otvaranja bila u kongresnoj dvorani vinkovačkoga hotela Slavonija, a predstavljene su dvije knjige, monografija Vinkovci u Domovinskom ratu Zvonimira Tanockoga i Velikosrpska agresija na Hrvatsku 1990-ih Ante Nazora. U Vinkovcima je predstavljena i knjiga Katarina, o akademskoj slikarici Katarini Žanić Michieli, a njezine su slike bile izložene u Gradskom muzeju Vinkovci i prostorijama Ogranka, gdje je predstavljena i zbirka pjesama Tatjane Kurolt Koje je boje tuga. Vinkovčani su imali prigodu upoznati izdanja hrvatske udruge Urbani Šokci iz Sombora u Vojvodini pa je predstavljena zbirka pjesama Tajanstvenosti trag Stipana Bešlina i CD Svatovske pisme Šokaca u Bačkoj. Višnja Sorčik predstavila je Ivanu Šojat-Kuči i njezin roman Unterstadt. O Shakespeareu je gimnazijalcima govorio Mate Maras, a predavanje Kako se opisuju novootkriveni glagoljski rukopisi održao Milan Mihaljević.


slika S predstavljanja Vukovarskog zbornika


U vinkovačkom dijelu programa prikazani su i dokumentarni filmovi Đeram bunar – voda studena Krunoslava Tomaševića te Život sa slikama o Nenadu Bariniću, redatelja Krunoslava Tomaševića. Barinić je predstavio i svoj strip Idemo na Dunav. Vinkovački je ogranak organizirao i dvije večeri, prvu s Franjom Tuđmanom na kojoj su posjetitelji čuli i vidjeli posljednji javni nastup pokojnoga hrvatskoga predsjednika Tuđmana na otvaranju Vinkovačkih večeri 1999, na što je podsjetio predsjednik vinkovačkih matičara Dražen Švagelj, te drugu sa Slobodanom Praljkom.

Prva vukovarska manifestacija bilo je predstavljanje Ogranka Matice hrvatske Orašje iz BiH, o čijem je radu u Pastoralnom centru Sv. Bone govorio predsjednik Vidan Janjić. U programu su nastupili pjesnik Joso Živković, Vukovarac fra Vjenceslav Tunjo Janjić, pučki pjesnik i šargijaš Tunja Oršolić Mekarić te Mario i Kristijan Oršolić. Posjetitelji su mogli vidjeti i čuti ples i pjesmu članova folklorne skupine iz Orašja.

U Vukovaru je predavanje Velikani hrvatske znanosti i kulture – Leopold Lavoslav Ružička održao Srećko Tomas. Kongresnu dvoranu ispunili su učenici završnih razreda osnovne škole, a Tomas im je rekao da je Ružička div hrvatske znanosti te da o njemu i drugom hrvatskom nobelovcu Vladimiru Prelogu treba govoriti široj javnosti jer Hrvati nisu dovoljno kapitalizirali njihova otkrića u kemiji. Ružička je Nobelovu nagradu za organsku kemiju dobio 1939, a rođen je 13. rujna 1887. u Vukovaru, no s četiri godine starosti preselio se s majkom u Osijek nakon očeve smrti.

Predstavljen je ovogodišnji sedmi po redu Vukovarski zbornik, u kojem je 27 autora objavilo 26 radova. „Zbornik je ogledalo rada Ogranka Matice hrvatske Vukovar“, rekao je predsjednik vukovarskih matičara Dražen Živić.

„Ove će godine ljubitelji lijepe riječi imati što čitati jer smo objavili obilje književnih priloga čak sedam autora, a četiri od njih pobjednici su natječaja našeg ogranka za najbolje pjesme i kraće pripovijetke s temom iz Domovinskoga rata. Tradicionalno posebnu pozornost posvećujemo Domovinskom ratu, a čitateljima će sigurno biti zanimljiva sjećanja na vrijeme priprema za obranu tadašnjega ključnoga čovjeka za organiziranje obrane Vukovara Tomislava Merčepa“ – rekao je o zborniku urednik Milan Paun.

U galeriji Oranžerija postavljena je izložba slika Zlatka Šimunovića, o čijim je slikama govorio Zdravko Dvojković. Posljednji vukovarski događaj bilo je predstavljanje zbornika radova Victor quia victima – nada za Hrvatsku. Znanstveni skup s tom temom održan je prije dvije godine. Dani Matice hrvatske Vukovarsko srijemske županije trajali su dva tjedna.

Vijenac 488

488 - 15. studenoga 2012. | Arhiva

Klikni za povratak