Vijenac 482

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić MuIesan

Kleistova nagrada orijentalistu Kermaniju

Njemačka – Kölnski pisac Navid Kermani dobitnik je ovogodišnje Nagrade Heinricha von Kleista.

Jedan od najpoznatijih njemačkih orijentalista nagradu vrijednu 20.000 eura dobit će u studenome u Berlinu. Kermani, čiji su roditelji podrijetlom iz Irana, rođen je 1967. u Siegenu, studirao je orijentalistiku, teatrologiju i filozofiju u Njemačkoj i Egiptu, a 1994. u Iranu osnovao je kulturni centar koji je vodio do 1997. Kermani je više puta nagrađivan za svoje književno i esejističko djelo, među ostalima i Nagradom Hanne Arendt. Tradicionalna Kleistova nagrada, među čijim su dobitnicima bili i Bertolt Brecht i Hans Henny Jahnn ponovno je oživljena 1985, od kada je Društvo Heinricha von Kleista redovito predaje u Berlinu. Od tada su među dobitnicima bili Alexander Kluge, Herta Müller, Daniel Kehlmann i drugi, a lani je nagradu dobila Sibylle Lewitscharoff.

Memoari Janice Galloway škotska knjiga godine


Velika BritanijaAll Made Up Janice Galloway o autoričinim tinejdžerskim godinama proglašen je najboljom škotskom knjigom godine.

slika

„Anti-memoar“, kako ga je opisala autorica, nagrađen je u kategoriji publicistike, prije nego što je dobio ukupnu nagradu za knjigu godine, vrijednu 30.000 funti, koju na Međunarodnom književnom festivalu u Edinburghu predaje Scottish Mortgage Investment Trust. Janice Galloway pobijedila je u konkurenciji u kojoj su bili Ali Smith, pobjednica u kategoriji beletristike s There But For The, Simon Stephenson, nagrađen za prvu knjigu s Let Not the Waves of the Sea i Angus Peter Campbell sa zbirkom poezije Aibisidh. All Made Up je drugo autobiografsko djelo Janice Galloway, koje se nastavlja na njezin memoar o mladim godinama u This Is Not About Me iz 2008. Nova knjiga bavi se tinejdžerskim godinama u klaustrofobičnom kućanstvu kojim vlada njezina sestra Cora.

Otac Sylvije Plath bio pod istragom FBI-a

SAD – Dosjei FBI-a koji će uskoro biti dani na uvid javnosti pokazuju da je otac pjesnikinje Sylvije Plath tijekom Drugoga svjetskog rata bio pod istragom zbog pronjemačkih stajališta.

Povjesničari književnosti nadaju se da će nove informacije o Ottu Plathu omogućiti i nove uvide u karijeru i dugogodišnju borbu s depresijom pjesnikinje, koja je odnos s ocem obradila u pjesmi Daddy iz 1962. Sveučilišni profesor i znanstvenik Otto Plath navodno je zbog svojih političkih stajališta u SAD-u bio za vrijeme rata stavljen na led u akademskoj zajednici. Plath je rođen u Njemačkoj 1885, a u SAD je stigao 1900, bio je poznati biolog i veći dio karijere proveo ja na bostonskom sveučilištu. Dosje će biti predstavljen javnosti u listopadu na Sveučilištu Indijane na međunarodnom simpoziju o Sylviji Plath, jednoj od najutjecajnijih američkih pjesnikinja 20. stoljeća, koja je 1963. počinila samoubojstvo.

Umrla Nina Bawden

Velika Britanija – Britanska autorica Nina Bawden umrla je u 87. godini u Londonu.

slika

Nina Bawden pisala je od kasnih pedesetih godina, a ukupno je objavila gotovo pedeset knjiga za djecu i odrasle, među njima On the Run, The Witch’s Daughter, Carrie’s War, The Peppermint Pig, od kojih su neke na popisu školske lektire. Bawdenova je 1987. bila na popisu finalista za nagradu Booker s romanom Circles of Deceit.

Objavljen dugi popis za Njemačku književnu nagradu

Njemačka – Žiri kritičara objavio je 20 naslova od ukupno 162 kandidata, koji ulaze u posljednji krug izbora za uglednu Njemačku književnu nagradu.

Na popisu stoji više romana koji se bave poviješću Njemačke, javljeno je iz žirija. Među autorima su Wolfgang Herrndorf s romanom Sand, koji je ove godine dobio Nagradu Lajpciškog sajma knjige, Rainald Goetz s romanom Johann Holtrop, Sten Nadolny s Weitlings Sommerfrische, kao i nekolicina poznatijih mlađih autora, među njima Austrijanac Clemens J. Setz, koji je 2009. bio među finalistima. Dobitnik nagrade vrijedne 25.000 eura, koja se predaje od 2005, bit će objavljen 8. listopada, dan prije početka Frankfurtskoga sajma knjige.

Vijenac 482

482 - 6. rujna 2012. | Arhiva

Klikni za povratak