Zbog sveprisutne digitalizacije, medijske (r)evolucije i korporativne utrke za profitom koja ne zaobilazi ni najmlađe, odnos djece i medija u posljednje je vrijeme postao slojevitiji nego ikad prije. Zbornik Djeca medija: od marginalizacije do senzacije (MH, 2011) i istoimeni projekt koji su u Velikoj dvorani Matice hrvatske 15. ožujka predstavljeni pred brojnim studentima, pedagozima i novinarima, polaze upravo s tih stajališta. Knjiga se bavi istraživanjem medijskoga tretmana djece i zaštitom njihovih prava u medijima, a sedam znanstvenih radova, kojima je sustavnim cjelogodišnjim istraživanjem hrvatskoga dnevnog tiska i interneta dokumentirana neprijeporna spoznaja o povezanosti medija i nasilnoga ponašanja djece u stvarnom i virtualnom svijetu, predstavili su jedan od urednika izdanja Danijel Labaš, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i recenzentica Gordana Vilović te glavna urednica MH Romana Horvat.
Danijel Labaš, Mila Jelavić, Gordana Vilović i Romana Horvat / snimio Mirko Cvjetko
Podaci su u knjizi potkrijepljeni rezultatima istraživanja koje su tijekom 2010. proveli bivši polaznici Komunikološke škole MH koja ove godine slavi petu obljetnicu – komunikolozi i novinari s Hrvatskih studija i Fakulteta političkih znanosti. Zbornik je ostvaren u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu, a uz predsjednika Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu uredili su ga Igor Kanižaj i Lana Ciboci, dok tekstove uz njih potpisuju Maja Flego, Tanja i Suzana Opačak, Hrvoje Jakopović, Anđelka Raguž te Petra Skelin. Pravobraniteljica Jelavić rekla ja da je dosad bilo teško odgovoriti na pitanje kakva je slika djece u medijima, ističući kako su rezultati ovih istraživanja potvrdili da se u novinama o djeci izvještava uglavnom u negativnom kontekstu. „Djeca se često prikazuju tako da se ne poštuje njihovo dostojanstvo, da im se otkriva intima“, naglasila je, dodavši kako mediji trebaju poštivati dječja prava, dostojanstvo i mišljenje. Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti otkrila je okupljenima da je knjigu pročitala prva, prepoznavši u njoj vrijedan udžbenik koji će svoje mjesto naći na sveučilišnim studijima i svuda gdje su uvedeni predmeti s temama prava djeteta i medija, problema nasilja, tretmana djece s određenim poteškoćama i sl. Iako Djeca medija o utjecajima masovnih medija govore kritički, oni ih ne tretiraju kao neprijatelja, već kao društvenu vrijednost, dodao je Labaš, zaključivši kako mediji moraju slijediti određena društvena pravila kako se ne bi ogriješili o ljudska prava.
Velik broj uglavnom mlađe publike ugodno je iznenadio organizatore, a posebnu pozornost okupljenih privukla je prezentacija istoimenoga multimedijalnog projekta sa svrhom sustavne edukacije o medijima i poticanja razvoja osviještenih korisnika koji s razumijevanjem i kritičkim odmakom konzumiraju medijske sadržaje. U sklopu projekta koji je nastao na temelju zajedničke inicijative polaznika Komunikološke škole i MH u posljednje dvije godine održano je četrdesetak interaktivnih predavanja i radionica u školama i knjižnicama, više roditeljskih sastanaka, a dvije godine emitiraju se kontaktne emisije prvoga ponedjeljka u mjesecu na Radiju Marija, dok se na internetskoj stranici www.djecamedija.org svi mogu upoznati s mnoštvom korisnih informacija o medijskom odgoju, primjerima iz medija i života, dječjim i roditeljskim kutkom i sl. Projekt ukazuje na posljedice nepravilna korištenja medijima i njihova utjecaja na mlade (cyberbullying, alijenacija, ovisnost o internetu...), ali i na prednosti medija u obrazovanju djece te poticanju pozitivnih modela ponašanja.
Klikni za povratak