Vijenac 470

Matica hrvatska

Iz Ogranaka

Čitluk

Monografija Stotinu i deset godina školstva u Bijakovićima – Međugorju Emila Raspudića i Pere Petrušića predstavljena je 1. ožujka u Žutoj dvorani Župnog ureda Međugorje. Sto dvadeset i osmu knjigu u nakladi Ogranka MH u Čitluku uz autore su predstavili Zdravko Nikić, korektor i jedan od lektora izdanja, te predsjednik čitlučkog ogranka Matice hrvatske Andrija Stojić. Monografija je tiskana u povodu 110. obljetnice, a autori su se u njoj osvrnuli na protekla tri desetljeća istraživanja školstva na ovom području, čiji su rezultati sabrani u zanimljivoj knjizi koja ocrtava povijest jednoga kraja i duha. Monografija donosi mnoštvo povijesnih činjenica o razvoju školstva u Brotnju, od početaka prvih opismenjivanja, pastirskih škola, franjevačkih osnovnih škola u Čerinu i Šurmancima, seljačkih škola fra Didaka Buntića do školstva u 1960-im godinama. (G. G.)

Nova Gradiška

Prvog ožujka održana je godišnja izvještajno-izborna skupština OMH u Novoj Gradiški. U dobro popunjenoj prostoriji za sastanke na Trgu kralja Tomislava 5, uz članove Ogranka, bili su predstavnici brojnih udruga u kulturi, volontera, Češke besede Nova Gradiška, medija te najvažniji gosti: potpredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić, koordinator za ogranke Antun Petrović i zamjenica gradonačelnika dr. Ljepša Rakas Vujčić. Sva izvješća i program rada jednoglasno su prihvaćeni. Nakon prijedloga radnog predsjedništva, također jednoglasno, izabrani su članovi Predsjedništva: Josip Ostić, za predsjednika, Dražen Oršulić, za potpredsjednika, Igor Pahljina, Vjekoslava Bagarić, Tomislav Marušić, Morana Plavac i Miroslav Prpić za članove. U Nadzorni odbor izabrani su: Miroslav Domazetović, Zvonko Kraljić i Davorin Slišurić. U stanci članovi i gosti razgledali su izložbu časopisa i knjiga u izdanju Matice hrvatske koja je u povodu 170. obljetnice osnutka Matice hrvatske postavljena u prostoriji Ogranka. (Josip Ostić)

Orahovica

Susret s novinarom i teologom Ivicom Šolom održan je 7. ožujka u SŠ Stjepan Ivšić u Orahovici u organizaciji orahovičkog ogranka MH. Tema susreta bila je Mediji u Hrvatskoj: stanje i perspektive, a Šola je uz ocjenu trenutne medijske scene srednjoškolce uputio na potrebnu kritičkog promišljanja medija i medijskih sadržaja koji sve češće manipuliraju informacijama i emocijama, zanemarujući svoju informativnu ulogu, istinu i objektivnost. Šola je trenutno kolumnist Glasa Slavonije, a pisao je za Vjesnik, Novi list, Glas Koncila i druge medije. Jedna od središnjih ličnosti osječkoga novinarstva autor je zbirke kolumni Teološka bilježnica – Svijet kroz teološke oči (Osijek, 2006), sudionik na brojnim domaćim i međunarodnim simpozijima i kolokvijima te predavač na Odjelu za komunikologiju Hrvatskih studija. U posljednje je vrijeme u javnosti često istupao kao protivnik gay brakova, zalažući se vrlo argumentirano za demokršćanske vrijednosti. (G. G.)

Podstrana

U foajeu HNK Split 1. ožujka u organizaciji Udruge Žrvanj iz Žrnovnice i Ogranka Matice hrvatske Podstrana predstavljene su dvije vrijedne publikacije. Prva je zbornik radova Perunovo koplje s istoimenoga međunarodnog znanstvenog simpozija održana u listopadu 2010. Zbornik je objavljen u nakladi Instituta za arheologiju Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, a obuhvaća radove trinaest eminentnih domaćih i stranih etnologa, kulturnih antropologa, arheologa i povjesničara umjetnosti, indologa te filologa koji su prikazali istočni splitski prostor, žrnovačko-podstranski Perun i njegovo okružje, kao jedno od najbolje očuvanih svetišta praslavenske mitologije uopće. Druga je publikacija filološka trilogija Božanski boj, Zeleni lug i Gazdarica na vratima (Ibis grafika i MH 2008-11) akademika Radoslava Katičića. Trilogiju ovoga doajena filologije Andrej Pleterski i Joško Belamarić predstavili su kao remek-djelo, rijetko i u europskim okvirima, u kojoj autor iznosi rezultate desetljetnih istraživanja pjesništva naše pretkršćanske starine. Ogranak u Podstrani obilježio je 3. ožujka i deset godina od osnutka prigodnim programom u kojem su gostovali i potpredsjednik MH Stjepan Sučić i Matičin kulturni tajnik akademik Tonko Maroević. Nastupila je folklorna skupina KUD-a Dalmacija Dugi rat i učenici OŠ Strožanac. (Ivica Luetić)

Velika Gorica

Pedeset i osmi Matičin četvrtak protekao je u poučnom tonu. Na susretu 23. veljače održano je predavanje Davora Marijana iz Hrvatskog instituta za povijest, koji je govorio o kontroverzama vezanima uz Domovinski rat, točnije uz Vukovar i Bosansku Posavinu. Nakon uvodnih riječi predsjednika Ogranka i glazbenoga broja povjesničar Davor Marijan započeo je s predavanjem. „Tri dana bismo mogli pričati o kontroverzama iz Domovinskog rata, a ne bismo bili na kraju“, rekao je. O Vukovaru i Bosanskoj Posavini postoje različite teorije, često teorije zavjere, što se na kraju pretvorilo u kontroverze, a veliku ulogu u tome imali su mediji. Na predavanju Davor Marijan pokušao je objasniti razlike u tumačenju tih događaja i o percepciji koju povjesničarima nude arhivski dokumenti. „Kako vrijeme prolazi, specifičnost je vremena da vi danas imate medije kakve imate, sugovornici znaju više i kako vrijeme odmiče tako se mijenjaju mišljenja, a razlika između sjećanja i dokumenta je to što je dokument nepromjenjiv“, podsjetio je Marijan. Nakon predavanja uslijedila su pitanja publike, na koja je povjesničar spremno odgovorio. Sljedećega četvrtka održat će se zanimljivo predavanje o nacionalnim manjinama i predstavljanje knjige Nijemci, Austrijanci i Hrvati Gorana Beusa Richembergha. (Ana Peternac)

Zaprešić

Predstavljanje knjige Vida Baloga o kajkavskim vjerovanjima i mitologiji Hrvatska bajoslovlja (AGM, 2011) održano je 6. veljače u Gradskoj vijećnici Zaprešića u organizaciji OMH u Zaprešiću. Knjigu je ilustrirao Patricio A. Marińo, a predstavili su je uz autora i Tomo Vinščak, docent na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te voditelj Ogranka Stjepan Laljak. Vid Balog (Koprivnica, 1972) najširoj je publici poznat kao glumac, pjevač i redatelj te član gradskoga kazališta Komedija u Zagrebu. Magistrirao je na Akademiji dramskih umjetnosti i trenutno je doktorand studija kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu. Dobitnik je nagrada Dragutin Domjanić, Porin, Zlatni smijeh (Dani satire u Kerempuhu, 2010), Hrvatskoga glumišta za najbolju mušku ulogu (vojak Švejk, 2009), nagrade za predstavu Remetinec, Remetinec (Gumbekovi dani, 2010) i dr. (G. G.)




Vijenac 470

470 - 8. ožujka 2012. | Arhiva

Klikni za povratak