Vijenac 464

Druga stranica

NA 17. SAJMU KNJIGE U ISTRI DODIJELJENE PRESTIŽNE KNJIŽNE NAGRADE

Žmegaču četvrti Kiklop

Goran Galić

Dodjelom prestižne knjižne nagrade Kiklop 11. prosinca u pulskom je muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca zatvoren 17. Sa(n)jam knjige u Istri s temom Drama identiteta, identitet drame. Uz meštra ceremonije Vojka Šiljka, kreativnim i nenametljivim performansom ambijent nekadašnje crkve simbolikom je ispunio Mauricio Ferlin, oplemenivši ga s dvanaest visećih bijelih vrpci s imenima dobitnika. U trenutku kad su svi nagrađeni bili poznati, platnene su stupove zavrtjeli kiklopaši odjeveni u bijele tute sa sunčanima naočalama, a nagrade su dobitnicima stizale na pokretnim kolicima, praćene Šiljkovim kazivanjem jedne od najpoznatijih pjesama iz Balada Petrice Kerempuha – Khevenhiller.

Najtrofejniji dobitnik Sajma zasigurno je Viktor Žmegač koji je Kiklop osvojio četvrtu godinu zaredom. Njegova iscrpna studija Prošlost i budućnost 20. stoljeća: kulturološke teme epohe u izdanju Matice hrvatske proglašena je najboljim znanstvenim djelom. „S obzirom da sam osvojio tri Kiklopa uzastopce, nagradu ove godine nisam očekivao. No žiri očito gleda na vrijednost knjige, pa me u tom smislu ovaj Kiklop i nije previše iznenadio“, Žmegač je izjavio za Vijenac. „Ovo je prva knjiga u Hrvatskoj, ako ne i u svijetu, koja donosi sustavan prikaz europske duhovnosti u ključnim djelima stoljeća iz različitih znanstvenih područja. Čast i zadovoljstvo tim mi je veća jer je ovo treća knjiga u izdanju Matice hrvatske s kojom sam osvojio Kiklop“, dodao je.


slika Snimio Ratko Mravak


Vrijednu nagradu za prozno djelo godine osvojio je Ludwig Bauer za nagrađivani roman Zavičaj, zaborav, a najboljom pjesničkom zbirkom proglašena je knjiga Pleši, Modesty, pleši Darije Žilić. Urednicom godine proglašena je Irena Lukšić, koja je pritom izjavila: „Knjige su manje konačne od nas, a ovu nagradu posvećujem svojim čitateljima, svima onima koji se bave knjigom i čitaju.“ Najbolja je debitantica ove godine Merita Arslani s knjigom Anđeli će samo zaspati, a najbolju knjigu eseja Rječnik tijela: dodiri, otpor, žene napisala je Andrea Zlatar. Za publicistiku su prema ocjeni žirija nagrađena Četiri godišnja doba: memoarski putopisi Nikole Batušića, a nagrada za najbolju slikovnicu Maša i gosti pripala je Sanji Pilić. Knjigom godine inozemnog autora proglašena je Alice Munro: služba, družba, prošnja, ljubav, brak, koju je prevela Maja Šoljan, nagrađena i za prijevod godine, a Kiklop za knjigu za djecu i mlade odnijele su Julijana Matanović i Anka Dorić za One misle da smo male. Osmojezični enciklopedijski rječnik: hrvatski ili srpski, ruski, engleski njemački, francuski, talijanski, španjolski, latinski, svezak Tomislava Ladana proglašen je naboljim leksikografskim djelom.

Tradicionalno, stručni žiri dodjeljuje i Kiklop za životno djelo, trinaestu počasnu kategoriju koja se obznanjuje dan prije ostalih. Laureat je u toj kategoriji ove godine bio književnik Predrag Matvejević, koji je Sa(n)jam knjige u Istri nazvao sajmom susreta.

Sedamnaesti Sajam bio je u znaku identiteta, a ovogodišnja je novost i nulti dan sajma, u potpunosti posvećen knjižničarima, kao i nove statue Kiklopa koje je osmislila pulska keramičarka i skulptorica Marina Orlić. U deset sajamskih dana dvjestotinjak izdavača izložilo je i predstavilo više od petnaest tisuća knjiga, a sudjelovalo je sedamdesetak autora. Sa Sajma je odaslan i apel za spas Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, koja ima problema s osiguravanjem osnovnih uvjeta za rad, a održane su i brojne kreativne radionice, hrvatska premijera predstave Leksikon YU mitologije Olivera Frljića u suradnji s Istarskim narodnim kazalištem te popratni Festival dječje knjige Monte librić.


Vijenac 464

464 - 15. prosinca 2011. | Arhiva

Klikni za povratak