Vijenac 463

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Dodijeljene američke nacionalne nagrade


SAD – Pričom o petnaestogodišnjoj trudnici američka autorica Jesmyn Ward osvojila je američku National Book Award u kategoriji beletristike.

Radnja nagrađenog romana Salvage the Bones odvija se u posljednjih dvanaest dana prije katastrofalnog uragana Katrina. Stephen Greenblatt pobijedio je u kategoriji publicistike s knjigom The Swerve: How the World Became Modern, a u kategoriji poezije nagrađena je Nikky Finney za svoju četvrtu zbirku pjesama Head Off & Split. Thanhha Lai pobijedila je u kategoriji književnosti za djecu i mlade s romanom Inside Out and Back Again, o desetogodišnjoj vijetnamskoj djevojčici koja u jeku Vijetnamskog rata mora napustiti Saigon. Pjesnik i dobitnik Pulitzerove nagrade John Ashbery (84) nagrađen je za životno djelo. Nacionalna književna zaklada svake godine predaje 10.000 dolara vrijednu nagradu američkim autorima. National Book Award smatra se jednom od najvažnijih američkih književnih nagrada nakon Pulitzerove.


Predana nagrada Femina


FRANCUSKAPrix Femina, zadnja od velikih nagrada koje se predaju tijekom francuske književne jeseni, dodijeljena je Simonu Liberatiju za Jayne Mansfield 1967.

Knjiga nudi novi pogled na tragičnu sudbinu holivudske zvijezde koja je umrla u 34. godini. Prix Femina je u kategoriji strane književnosti dodijeljena američkom piscu Franciscu Godmanu za Say Her Name, a u kategoriji publicistike Laure Murat za L’Homme qui se prenait pour Napoléon: Pour une historie politique de la folie. Nagrada koja se predaje nakon Prix Goncourt, Prix Renaudot, Prix Médicis i Nagrade Francuske akademije osnovana je 1904, a svake godine predaje je isključivo ženski žiri.


Umrla britanska autorica Shelagh Delaney


VELIKA BRITANIJA – Shelagh Delaney, dramatičarka čiji je debitantski komad A Taste of Honey srušio neke od tabua Britanije pedesetih godina, umrla je u 71. godini.

Autorica rođena u Salfordu bila je jedna od od pionirki takozvane kitchen sink-drame, pa i The Taste of Honey, komad koji je napisala sa samo devetnaest godina, govori o engleskoj radničkoj klasi, a bavi se temama od izvanbračne djece, preko rasizma, do homoseksualnosti. Komad je odmah postigao uspjeh kod kritike i publike, a 1961. po njemu je snimljen film. Među ostalim djelima Shelagh Delaney poznati su kazališni komad The Lion in Love, zbirka kratkih priča Sweetly Sings the Donkey i nekoliko nagrađivanih scenarija, primjerice Dance with a Stranger.


Umro pjesnik Jirous


ČEŠKA – Ivan Martin Jirous, pjesnik i umjetnički voditelj češkog underground banda The Plastic People of the Universe, umro je u 67. godini.

Poznat pod nadimkom Magor, Jirous je zajedno s drugim članovima banda 1976. uhićen, a u znak protesta protiv akcije policije, pisac i kasniji češki predsjednik Vaclav Havel sročio je Povelju 77, kojom su čehoslovački intelektualci i umjetnici tražili veća građanska prava i koja je postala važan impuls disidentskoga pokreta u Čehoslovačkoj. Kako je u povodu Jirousove smrti izjavio Havel, on je „u velikoj mjeri pogurao društveni razvoj zemlje“. Jirous je 2006. dobio Nagradu Jaroslava Seiferta za svoje pjesničko djelo.


Suhrkamp osniva novu ediciju


NJEMAČKA – Berlinska izdavačka kuća Suhrkamp Verlag osniva novu ediciju, koja će nastaviti legendarnu Edition Suhrkamp i baviti se aktualnim temama.

Prva izdanja biblioteke Edition Suhrkamp Digital izlaze već u studenome, i to i online i u tiskanom obliku, a stajat će između četiri i sedam eura. Zaštitni su znak nove biblioteke kratke, aktualne knjige i reportaže, a kako je naglašeno iz Suhrkampa, zahvaljujući malom opsegu, ta će edicija autorima pružati mogućnost da brzo reagiraju na društvene debate i događaje. Teme su prvih izdanja nuklearna katastrofa u Fukushimi, protesti Occupy-Wall-Street i kritička analiza božićnoga slavlja.


Vijenac 463

463 - 1. prosinca 2011. | Arhiva

Klikni za povratak