Vijenac 463

Matica hrvatska

U MATICI HRVATSKOJ PREDSTAVLJENA MONOGRAFIJA CETINA VELIMIRA BORKOVIĆA

Cetina – sinonim za rijeku

Marko Bregović

slika


Monografija Cetina, profesora Velimira Borkovića, predstavljena je 24. studenoga u prepunoj Velikoj dvorani Matice hrvatske. Riječ je o iznimnom djelu od dvjestotinjak stranica u kojem se na poseban način odaje zahvala toj hrvatskoj rijeci, između ostalog i stotinom prekrasnih fotografija istaknutih majstora fotografije. Zbog velika zanimanja publike teško je bilo naći mjesta u dvorani Matice hrvatske, ali žamor publike ubrzo je utihnuo kada je sinjski pjevač Dražen Žanko zapjevao pjesmu Cetina.


slika


Nakon pjesme publici se obratio urednik knjige fra Mirko Marić, koji je pozdravio sve nazočne u ime Ogranka Matice hrvatske u Sinju, a pritom i zahvalio svima koji su omogućili predstavljanje knjige, među njima posebno ističući potpredsjednika Matice hrvatske, Stjepana Sučića.

U svom kratkom obraćanju potpredsjednik je pozdravio sve nazočne i naglasio važnost Matice hrvatske i ostalih hrvatskih kulturnih institucija u očuvanju hrvatske kulture. Osvrnuvši se na knjigu rekao je kako to nije samo knjiga za Sinj i sinjske Hrvate nego i za sve pismene ljude Lijepe naše, čime je izrazio želju da što više ljudi prepozna vrijednost knjige.

O zajedničkom djetinjstvu uz rijeku Cetinu kao i o prijateljstvu s Velimirom Borkovićem govorio je Ivica Bralić, detaljno objasnivši njihov sentiment prema Cetini, te je u osvrtu na knjigu rekao: „S velikom radošću gledam na ovu knjigu i smatram kako smo se njome Velimir i ja, a posebno on, na neki način odužili Cetini.“ Na kraju je čestitao autoru na objavi knjige u ovo teško vrijeme.

O Cetini, ali i o samu sadržaju knjige, mnogo je rekao profesor Marko Duvnjak: „Cetina je za nas sveta jer se u njoj krstismo, umismo i napojismo, a u njoj smo naučili i plivati.“ U osvrtu na sadržaj knjige jako je zanimljiv bio i njegov povijesni kao i sadašnji pregled značenja Cetine za taj dio Hrvatske te brojni citati pjesnika koji su Cetinu ovjekovječili u stihovima.

Među posljednjima obratio se i autor knjige, profesor Borković, koji se osvrnuo na brojne fotografije u knjizi, za koje je rekao da govore više od tisuću riječi te je napomenuo kako među njima ima iznimnih umjetničkih fotografija koje će ovim putem biti prvi put objavljene. Zahvalio je svima prisutnima, koji su se, kako je on rekao, „došli napojiti Cetinske vode“, te svima koji su omogućili nastanak knjige. S obzirom da je Cetina ponajprije djelo o vodi, osvrnuo se na značenje i shvaćanje vode kao izvora života te je pritom citirao Senekine riječi: „Kad čitav svijet izgori, ostat će samo voda, a u njoj klica života.“ Progovorio je i o važnosti zaštite Cetine i hrvatske vode od onih koji žele kupiti to naše bogatstvo te naglasio da je ovom knjigom htio osvijestiti ljude da se protive takvu pothvatu.

Na samu kraju svima se obratio i Dražen Žanko, koji je opisao svoje iskustvo s Cetinom te za kraj otpjevao još dvije pjesme.


Vijenac 463

463 - 1. prosinca 2011. | Arhiva

Klikni za povratak