Vijenac 461

Druga stranica

U Vukovaru otvoren obnovljeni kompleks Dvorca Eltz

Ponovno zasjao simbol grada

Goran Galić

Tijekom opsade Vukovara kompleks Eltz doživio je brojna razaranja, a nakon četiri godine istraživačkih, restauratorskih i građevinskih radova ponovno je zasjao u svoj svojoj veličanstvenosti


Obnovljeni kompleks Dvorca Eltz, jedna od najmonumentalnijih feudalnih arhitektonskih cjelina u Slavoniji, svečano je otvoren u nedjelju 30. listopada u Vukovaru, dvadeset godina nakon ratnih razaranja. Svečanosti su uz brojne uzvanike i domaćine prisustvovali premijerka Kosor i ministar kulture Jasen Mesić te Georg Eltz, nasljednik njemačke grofovske obitelji koja je Vukovarom upravljala 207 godina i sagradila to veličanstveno zdanje. Program obnove Dvorca Eltz ostvaren je u sklopu projekta Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol Ministarstva kulture, a istraživački, restauratorski i građevinski radovi, vrijedni više od 90 milijuna kuna, trajali su četiri godine. Riječ je o jednom najsloženijih programa u provedbi istraživanja, obnove i valorizacije nacionalne spomeničke baštine, a obnova vukovarskoga dvorca bio je jedan od najzahtjevnijih projekata. Uz otvaranje pripremljena je i multimedijska izložba, a nakon završetka svih radova u dvorcu će biti smješten muzejsko-galerijski i multikulturni centar – Gradski muzej Vukovar.


slika Dvorac se počeo graditi 1749, a konačan je oblik dobio početkom 20. stoljeća. / Snimio Hrvoje Cvitanić



„Osim što predstavlja ulaganje u očuvanje kulturnog identiteta Hrvatske, obnova dvorca Eltz svjedoči i da neprijatelj nije uspio u namjeri da ubije ono što nam je najvrednije i najsvjetlije“, rekla je premijerka ističući kako je u Vukovaru 1991. počinjen ekocid i urbocid. Obnova dvorca Eltz jedan je od najvažnijih obnoviteljskih projekata u Hrvatskoj, naglasila je, kazavši da je završetkom radova u najvećoj mjeri dovršen projekt vrijedan više od 300 milijuna kuna. Ministar Mesić dodao je kako su u ostvarenju projekta obnove bili angažirani najbolji stručnjaci koje Hrvatska ima kada je riječ o obnovi spomeničke i kulturne baštine.

Gradnja raskošnoga neobaroknog dvorca započeta je 1749, a konačan je oblik dobio početkom 20. stoljeća. Tijekom tromjesečne opsade Vukovara 1991. jedan je od najprepoznatljivijih simbola grada doživio brojna razaranja i gotovo je potpuno uništen. Nakon mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja popisane su i procijenjene ratne štete te se započelo s pripremama za obnovu. Rekonstruirano je krovište nad središnjim dijelom i obnovljen je dio prizemlja za potrebe Gradskog muzeja Vukovar. Cjelovita obnova započela je u okviru spomenutoga projekta koji je započeo 2005. i u cijelosti treba biti dovršen do kraja 2012, a financiraju ga Vlada Republike Hrvatske i Razvojna banka Vijeća Europe. Projektom su još planirana, a većim dijelom i ostvarena, ulaganja u istraživanje, obnovu i revitalizaciju povijesne i kulturne baštine te ulaganja u znanstvene objekte (istraživački centar Vučedol), nove muzejske postave u dvorcima Odescalchi i Eltz u Iloku i Vukovaru i izgradnja novoga nacionalnog Muzeja Vučedolske kulture na arheološkom lokalitetu Vučedol, kao i u sadržaje namijenjene daljem stručnom usavršavanju. Na plodnom i kulturnom baštinom bogatu vukovarsko-srijemskom dunavskom stratumu satkan je tijekom vjekova i dio čvrste civilizacijske podloge, a ispisane su i neke od najvažnijih stranica naše povijesti. Obnovljeni dvorac s gradskim muzejom na tu će povijest neprestano podsjećati, a doprinijet će zasigurno i ljepšoj budućnosti grada i njegovih stanovnika.


Vijenac 461

461 - 3. studenoga 2011. | Arhiva

Klikni za povratak