Vijenac 461

Matica hrvatska

Matica hrvatska

Iz ogranaka

Čakovec

Mjesec hrvatske knjige u Međimurskoj županiji Ogranak Matice hrvatske Čakovec organizira s Knjižnicom i čitaonicom Nikola Zrinski. Pripremljen je niz programa, gotovo svaki drugi dan tijekom mjeseca, koliko traje manifestacija. Budući da je ovaj put posvećena pjesništvu, planiraju se četiri književne izložbe u čast Tinu Ujeviću, Grigoru Vitezu, Josipu Pupačiću i Antunu Mihanoviću. Bit će i nekoliko predstavljanja knjiga: Pozvani ste na rođendan Vere Zemunić i Anice Barković, General pukovnik Mladen Markač Mladena Pavkovića, Mamina licitarska srca Andreje Rendulić, Čakovečke legende Vesne Kalšan, Antologija mladih pjesnika urednika Ivana Pranjića, dok će Stoljeća hrvatske književnosti predstaviti akademici Ante Stamać i Stjepan Damjanović. Stjepan Hranjec održat će pred čakovečkim gimnazijalcima tribinu Tradicijska kultura u suvremenom kontekstu u povodu tiskanja njegove knjige Međimurski narodni običaji, dok će 15. studenog biti završna svečanost na kojoj će se predstaviti najbolji mladi literarni stvaraoci u okviru natječaja Budi pjesnik.

Članovi Ogranka Matice hrvatske iz Čakovca također su hodočastili, s vjernicima čakovečke Župe Sv. Nikole, u Vukovar i Ilok, uoči 20. obljetnice obrane i pada grada heroja i 555. obljetnice smrti Sv. Ivana Kapistrana u Iloku. Nakon posjeta i molitve na vukovarskom groblju posebno je dojmljiv bio posjet Ovčari, mjestu gdje je bilo pokopano dvjestotinjak zarobljenika, i Memorijalnom centru. Među izletnicima bilo je i desetak čakovečkih gimnazijalaca, novih članova Matice, kojima je to zasigurno bio najzorniji sat iz novije hrvatske povijesti. Prije odlaska izletnici su posjetili glasovite Iločke podrume, koji su ih se osobito dojmili. (Ana Marciuš)


Imotski


Ogranak MH Imotski ovog je ljeta objavio i predstavio više zanimljivih povijesnih naslova. Nakon mjesta Prložac, publicist Viktor Vito Grabovac u svom osmom naslovu Ričice kroz vjekove na 448 stranica velikog A4 formata, sa 700 bibliografskih izvora, predstavlja povijest mjesta Ričice, od razdoblja Ilira do danas, prvi put posebno rasvijetlivši tursko razdoblje, navodeći neke osobe iz prevedenih turskih deftera (zemljišnika). Sunakladnici su Državni arhiv Zadar i Zavičajna udruga Sv. Ivana Ričice iz Zagreba. Također u luksuznom izdanju na 424 stranice, u suizdanju s Općinom Lovreć, tiskana je prva monografija Medov Dolac – ljudi, gradine, puti koju je priredio arhitekt Petar Matković, posebno obradivši graditeljsku baštinu rodnog mjesta književnika Ivana Raosa. U svojoj drugoj knjizi Lovreć Ivan Petričević, brat klarise Anke Petričević, sabrao je zavičajne tekstove koje je objavljivao u raznim časopisima, a tematika im je povijest Lovreća, stećci i književno djelo Ivana Raosa. U povodu 40. obljetnice studentskoga štrajka tijekom Hrvatskog proljeća objavljena je i knjiga Dokumenti o studentskom štrajku 1971. godine s raznim ispravama i dokumentacijom koju je, unatoč premetačinama kuća, uspio sačuvati predsjednik imotskog ogranka Milan Glibota. (Mladen Vuković)


Jastrebarsko


Ogranak Matice hrvatske u Jastrebarskom u suradnji s Općinom Pisarovina organizirao je 28. listopada u Glazbenoj školi Jastrebarsko predstavljanje vrijedne i zanimljive knjige Ivana Pokupčića Život i rad na selu u doba naših starih u župi Jamnica, okolnim mjestima i šire (Zanimljivosti u pismu, crtežu i slici). Knjiga je objavljena 2009. u izdanju Općine Pisarovina, a Pokupčić u njoj autentičnim jezikom i minucioznim darom zapažanja i sjećanja opisuje život i rad ljudi u župi Pisarovinska Jamnica i okolici ili, kako on to sam objašnjava, „dokljem Jamnički zvan bije“. Obradio je sve moguće teme i običaje iz seoskoga života svoga kraja, a o knjizi su govorili načelnik Pisarovine Tomo Kovačić, Nino Škrabe i sam autor Ivan Pokupčić. Program je vodila poznata jaskanska voditeljica Ljiljana Meštrić, a uz predstavljanje knjige, svojevrsne enciklopedije jaskanskog Pokuplja, održan je i prigodni kulturno-umjetnički program, u kojem su sudjelovali članovi KUD-a Bratinečko srce, dok je ulomke iz knjige predstavila Tanja Maretić. (G. G.)


Klanjec


Pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića i u organizaciji Matice hrvatske i Kulturnog centra Klanjca na godišnjicu smrti pjesnika Antuna Mihanovića 14. studenog održat će se jednodnevni stručno-znanstveni skup posvećen liku i djelu autora hrvatske himne. Tim će znanstvenim skupom završiti i manifestacija Godina Antuna Mihanovića u Gradu Klanjcu. Skup će otvoriti potpredsjednik MH akademik Ante Stamać izlaganjem Stilsko-povijesne odrednice Horvatske domovine, a uslijedit će nekoliko kraćih izlaganja. (G. G.)


Slavonski Brod


Manifestacija IV. sjećanje na Dragutina Tadijanovića započet će u petak 4. studenog u organizaciji Grada Slavonskog Broda, OMH Slavonski Brod, Franjevačkog samostana i Galerije umjetnina. Program će započeti misom u 10 sati u Crkvi Presvetog Trojstva, a uslijedit će okrugli stol Mlada poezija u Franjevačkom samostanu. U sklopu manifestacije bit će otvorena i prigodna izložba Skice s dna ladice iz ostavštine Dragutina i Jele Tadijanović, a dodijelit će se i stipendije Zaklade Dragutin Tadijanović najboljim studentima. (G. G.)


Split


Književna večer pjesnikinje, prozaistice, književnice za djecu, esejistice i prevoditeljice Ljerke Car Matutinović i predstavljanje zbirka čakavske poezije Sve ča je san Marine Čapalije, objavljene u nakladi OMH u Splitu, održano je 20. listopada u Pinakoteci franjevačkog samostana Gospe od Zdravlja, u povodu Mjeseca hrvatske knjige. Na književnoj su večeri bile pročitane mnoge pjesme Ljerke Car Matutinović, redovite suradnice Vijenca, koju su kao pjesnikinju cijenili mnogi veliki književnici poput Krleže, Tadijanovića, Kaštelana, Marinkovića i drugih autorskih veličina, kao i književna kritika. U drugom dijelu programa o zbirci Sve ča je san u koju je Čapalija „utkala čitavu sebe, sav svoj poetski identitet koji metaforički rečeno izrasta iz snova“ govorili su književnik i novinar Renato Baretić, sama autorica i Ljerka Car Matutinović. (Ivica Luetić)


Šibenik


U okviru Mjeseca knjige 28. listopada u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u Šibeniku, članica Ogranka MH Šibenik, pjesnikinja i spisateljica Vesna Mrša predstavila je uz recenzente Patricka Levačića i Đurđu Šinko-Depierris svoj drugi roman Sve te večere – putopisni vremepolov sa slikama. Roman je svojevrstan nastavak autoričina prvenca pod naslovom Preko, u kojem kao i u ovom novom na specifičan način slika vrijednosti života, učenja i odrastanja svoje generacije. Ovog se puta umjesto predmetima iz prošlosti na istovrsni inventivan način poslužila slikama kao poveznicama za uspjele analize duljega burnog razdoblja hrvatske stvarnosti. (Zlata Bujan-Kovačević)


Velika Gorica


Kajkavska pjesnikinja, Branka Jagić, gostovala je 20. listopada u Muzeju Turopolja na 49. Matičinu četvrtku. Pjesnikinju je predstavila Đurđa Parać. Nakon uvodnih riječi predsjednika Ogranka Stjepana Rendulića Ansambl Zlatne godine pozdravio je prisutne prigodnom pjesmom. Đurđa Parać i pjesnikinja zajedno su predstavile zbirke pjesama i pročitale nekoliko pjesama. Posebno su zanimljive pjesme napisane na kajkavštini, koje na poseban način pokazuju razigranost autorice. Zato nimalo ne čudi da je Jagićeva stekla zamjetnu reputaciju u sklopu kajkavskoga sklopa hrvatske poezije. To potvrđuju i brojni nastupi na recitalima, gdje je čak deset puta nagrađivana, uz priličnu zastupljenost u književnim časopisima. Ni pjesme napisane na standardnom hrvatskom jeziku nimalo ne zaostaju za kajkavskima te na jednak način pokazuju umijeće pjesnikinje u pisanju pjesama. Program je završen prigodnim nastupom ansambla Zlatne godine. (Ana Petranec)


Vinkovci


U dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima 22. listopada predstavio se Ogranak Matice hrvatske iz Petrinje. Sažeto su predstavljene najvažnije publikacije iz izdavačke djelatnosti Ogranka, među kojima više dobitnica zlatnih povelja Matice hrvatske ili knjiga koje su odabrane za izložbe lijepih knjiga u Frankfurtu i Leipzigu. Posebno su predstavljene knjige Matije Bučara Medonosne biljke kontinentalne Hrvatske i zbirka eseja Davora Salopeka Korablje samobitnosti. Uz komentar Hrvoja Bešlića prikazan je videozapis o vraćanju spomenika banu Josipu Jelačiću na povijesnu lokaciju u Župiću kod Petrinje, što je bilo izvedeno u organizaciji Matice hrvatske Petrinja. Komorni zbor Matice hrvatske iz Petrinje, pod ravnanjem Želimira Đenđinovića, izveo je splet petrinjskih pučkih pjesama u obradi Nikole Bašića i završno blok sakralnih napjeva. U izmjeni pozdrava i zahvala, kako za nastup Petrinjaca, od strane predsjednika ogranka domaćina iz Vinkovaca Dražena Švagelja, tako i za domaćinstvo koje su pružili Vinkovčani, od strane predsjednika gostujućeg ogranka Davora Salopeka, naglašeno je da je to dragocjen način međusobna upoznavanja s kulturnim potencijalima hrvatskih krajeva, koji se prečesto percipiraju kao periferni, a zapravo sudjeluju u kristaliziranju hrvatske samobitnosti. (Davor Salopek)

Vijenac 461

461 - 3. studenoga 2011. | Arhiva

Klikni za povratak