Vijenac 460

Matica hrvatska

Iz ogranaka

ČAKOVEC

U međimurskom Hodošanu obilježena je 10. listopada 130. obljetnica rođenja hrvatskoga preporoditelja iz Međimurja, svećenika Luke Purića. Nizom članaka i knjigama – Kako je našoj hrvatskoj braći u Medjumurju, Put k slobodi i sreći, Živila Hrvatska! Napried u Medjumurje i dr. – taj je svećenik uoči prve svjetske kataklizme iskazivao svoje plameno domoljublje i svijest o pripadnosti Međimurja te ujedno snažio rodoljubni duh u svojih sunarodnjaka koji su patili pod imperijalnom mađarskom vlašću. Svetu misu služio je u kapeli rodnoga Purićeva mjesta vlč. Darko Kelemenić, župnik župe u Sv. Jurju u Trnju, a nakon što je na spomen-ploči na rodnoj kući – koju je 1999. postavila Matica hrvatska o 85. obljetnici smrti Luke Purića – položen vijenac govorili su predsjednik Ogranka Stjepan Hranjec i tajnik Tomo Blažeka. (Ana Marciuš)


ČITLUK


Predsjednik Matice hrvatske Igor Zidić posjetio je sa suradnicima početkom listopada općinu Čitluk. Tom se prigodom razgovaralo o održanoj povijesnoj Skupštini Matice hrvatske, a dogovarani su i budući veći projekti, kako u Zagrebu tako i u Brotnju-Hercegovini. Predsjednik čitlučkog ogranka Andrija Stojić Zidića je upoznao s nakladničkim ostvarenjima u ovoj godini te najavio objavljivanje knjiga Suncokret pognute glave Sonje Jurić, romana U novom kaputu Drage Šaravanje te zbirke pjesama za djecu Praporci Zdravka Ostojića. (G. G.)


NOVA GRADIŠKA


U organizaciji OMH u Novoj Gradiški, Župe bezgrešnoga začeća BDM Nova Gradiška, Koncertne direkcije Zagreb i tvrtke Heferer, u okviru 18. festivala orgulja u Crkvi Sv. Terezije Avilske Nova Gradiška 15. rujna 2011. održan je koncert na kojem su nastupili: Mladen Jakišić, tenor, Manfred Schimpl, bas i Conrad Artmuller, orguljaš i dirigent (svi članovi bečke Volksopere) te HPD Graničar Nova Gradiška. Na koncertu koji je priređen u čast Gospe Žalosne izvedena su djela: A. Stradelle, J. S. Bacha, A. Brucknera, J. Marxa, V. Lisinskog, J. Hatzea, G. Verdija, C. Artmullera, V. Glasnovića i G. Faurea. Nakon koncerta brojna i zadovljna publika uživala je još i u nastupu folklorne skupine Matice hrvatskih umirovljenika ispred crkve na Trgu kralja Tomislava. (Josip Ostić)


SAMOBOR


Na jubilarnom 30. susretu neprofesionalnih pisaca Hrvatske, koji organizira Hrvatski sabor kulture, održanu 1. listopada u Križevcima, pohvalnice za kvalitetu radova dobile su članice samoborskog ogranka MH Zlata Bujan Kovačević u kategoriji proze za novelu Lupežice zagrebačke i Ljubica Šego u kategoriji pjesništva na dijalektu za pjesmu Bona šera. Istom je prigodom održan i 27. susret neprofesionalnih likovnih stvaralaca Hrvatske na kojem su Ogranak MH Samobor predstavljali Tanja Antolin, Dunja Božek Zubak, Franjo Jurčin, Milan Kuhar Pila i Snježana Zakanj Radovanić. Za kvalitetu likovnoga stvaralaštva pohvalnicu Hrvatskoga sabora kulture dobila je Tanja Antolin za ulje na platnu U dvorištu, a Ogranak MH Samobor priznanje za sudjelovanje na tom uglednom kulturnom događaju.

Nadalje, članica Ogranka Zlata Bujan Kovačević osvojila je prestižnu književnu nagradu Albatros za 2011, koju dodjeljuje Pučko otvoreno učilište u Velikoj Gorici. Žiri u sastavu Maja Gjerek, Enes Kišević i Božidar Prosenjak najboljim proznim radom u ovogodišnjoj konkurenciji ocijenio je roman Hod fužinom poznate samoborske spisateljice i pjesnikinje, kojoj će nagrada biti uručena početkom prosinca ove godine na svečanosti obilježavanja Dana Grada Velike Gorice. (G. G.)


SARAJEVO


U sklopu Dana Matice hrvatske u Sarajevu, kao gosti sarajevske MH 10. su listopada boravili članovi OMH Dubrovnik: predsjednica Ivana Burđelez, Maroje Brčić, Anamarija Paljetak, Luko Paljetak te Tonko Maroević, član Predsjedništva Matice hrvatske u Zagrebu. U toj su prigodi u Samostanu Sv. Ante, pred punim auditorijem, predstavljena tri ovogodišnja broja časopisa Dubrovnik, knjige: Povijest Dubrovnika S. Razzija, Počelo je u Rimu S. Krasića, Ratni dnevnik 1991–1992. Dž. Bukovice, šest naslova u maloj biblioteci, zbirka pjesama MOM B. A. Novaka, zbirka Ne pišem pjesme nigdje nego tu gdje me stignu L. Paljetka te četiri slikovnice: Miho Pracat, Marin Držić, Ruđer Bošković, Cvijeta Zuzorić. U Maloj galeriji Sv. Ante priređena je izložba slika akademske slikarice Dubravke Lošić, koju je predstavio likovni kritičar Tonko Maroević, a program je oplemenjen i gitarskim nastupom Maroja Brčića. (G. G.)


SOLIN


Zbirka pjesama Olujna vremena Peje Šimića predstavljena je 14. listopada u Domu kulture Zvonimir u Solinu, u organizaciji OMH Split i OMH Rijeka. Zbirka je objavljena u povodu 40. obljetnice autorova pjesničkog nastupa i 20. obljetnice objavljivanja Šimićevih pjesničkih zbirki, a o njoj su govorili Marija Matošić, Ilija Zirdum, Vlado Nuić i glumac Krunoslav Šarić, koji je kazivao stihove iz knjige. Olujna vremena izbor su iz oko tisuću pjesma iz dosadašnjih trinaest Šimićevih zbirki, koje su nastajale od 1971. do 2011, protkanih četirima prepoznatljivim nitima: odnosom čovjeka prema Bogu, prema domovini, ženi, majci i ljubavi, a najnoviji stihovi problematiziraju i probleme Hrvata u Bosni i Šimićevoj rodnoj Posavini. (Ivica Luetić )


VELIKA GORICA


Otvaranje Matičine čitaonice Velika Mlaka u Zadružnom domu održano je 10. listopada u ogranizaciji OMH Velika Gorica. Prisutne je pozdravio predsjednik OMH Velika Gorica i voditelj čitaonice i Kulturnoga centra Stjepan Rendulić objasnivši kako će takva ustanova služiti za kulturne potrebe građana Velike Mlake, susjednih mjesta i Gorice, a osobito kada počne djelovati Kulturni centar. U čitaonici će biti organizirana razna predavanja, predstavljanja djelatnika iz kulture i gospodarstva te prigodne izložbe. (G. G.)


VINKOVCI


Udruga katoličkih intelektualaca 7. listopada u Dvorani ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima organizirala je predstavljanje novoizišle knjige Fabricea Hadjadja Dubina spolova. Mistika tijela. O knjizi je govorila Ružica Pšihistal, dopredsjednica Udruge i Josip Balabanić, prevoditelj knjige. Djelo Dubina spolova. Mistika tijela misaono je najzrelije i najdublje ostvarenje Fabricea Hadjadja, knjiga koja je zbog svoga iskričavog, često i ironičnog stila, postigla velik uspjeh diljem Europe, a svakako je jedna od onih koju treba preporučiti za čitanje svima koji žive u braku ili žele saznati nešto o kršćanskom poimanju seksualnosti.

U Vinkovcima se od 14. do 26. listopada održavaju i Dani Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji koji donose niz zanimljivih i vrijednih manifestacija. Tijekom razdoblja manifestacije, Matičina izdanja bit će dostupna po promotivnim cijenama. (G. G.)


VUKOVAR


Sedmi dani Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji svečano su otvoreni 13. listopada u Pastoralnom centru Sv. Bono franjevačkoga samostana u Vukovaru predstavljanjem zbirke poezije Martine Baričević Krik za Vukovar. Matičini ogranci u Vukovarsko-srijemskoj županiji (Vinkovci, Ilok, Županja, Vukovar), kao i u proteklih šest godina, pripremili su bogat, raznovrstan i sadržajan program namijenjen kako široj publici tako na osobit način učenicima osnovnih i srednjih škola. Na taj način Matica hrvatska, putem svojih ogranaka, ustrajno radi na njegovanju, čuvanju, promicanju i prenošenju hrvatske jezične, kulturne i povijesne baštine kao i društvenih i nacionalnih vrednota koje su osnova oblikovanja suvremenoga hrvatskog nacionalnog identiteta, rekao je na otvaranju domaćin Dražen Živić, predsjednik OMH Vukovar. Prigodnim se riječima prisutnima obratio i gvardijan vukovarskoga franjevačkog samostana fra Gordan Propadalo, a 7. dane Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji otvorio je potpredsjednik MH Stjepan Sučić. Zbirku pjesama Krik za Vukovar predstavili su Štefica Šarčević i Hrvoje Kačić te sama autorica, koja je svoju zbirku „ispisala kao veliki hommage žrtvi Vukovara, a preko nje onda i univerzalnoj i svevremenoj ljudskoj patnji i stradanju u paklu rata“. Program otvaranja i predstavljanja uveličao je nastupom mješoviti župski zbor Sv. Cecilija, dok je program osmislila i vodila Lidija Miletić, potpredsjednica OMH Vukovar. Dani Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji trajat će do 30. listopada.

Nadalje, predsjedništvo OMH Vukovar proglasilo je laureate prvoga natječaja Ogranka za kraće književno djelo o hrvatskom domovinskom i obrambenom ratu. Prvo mjesto dodijeljeno je proznom tekstu Deja vu Drage Maksimovića iz Osijeka, a drugo Zaveslaj ljubavi Tomislava Šovagovića iz Zagreba, novinara Glasa Koncila i perspektivnoga mladog prozaista. Između pjesničkih radova, prvo je mjesto pripalo zbirci Ulice sjećanja u Vukovaru Martine Baričević iz Zagreba, a drugo zbirci Pjesme Nikole Šimića Tonina iz Pakoštana. Svečano proglašenje nagrađenih održat će se 16. studenoga 2011. u sklopu Predvečernjeg spomena na žrtvu Vukovara 1991. godine. (G. G.)


Vijenac 460

460 - 20. listopada 2011. | Arhiva

Klikni za povratak