Vijenac 460

Druga stranica

PREDSTAVLJEN PROGRAM 32. ZAGREBAČKIH KNJIŽEVNIH RAZGOVORA, 20–23. LISTOPADA

Heroj grada heroja

Goran Galić

Rat u književnosti – književnost u ratu tema je 32. zagrebačkih književnih razgovora, međunarodne književno-znanstvene manifestacije Društva hrvatskih književnika, koja će se od 20. do 23. listopada održati u prostorima Društva i Matice hrvatske. Uz niz domaćih stručnjaka, na ovogodišnjim Razgovorima izlagat će znanstvenici iz još sedam zemalja, a u sklopu službenoga programa bit će predstavljen i engleski prijevod Priča iz Vukovara urednika Hrvatskog radija Vukovar i ratnoga izvjestitelja Siniše Glavaševića.

Temom ovogodišnjih Razgovora obilježit će se 20. obljetnica opsade Vukovara, istaknuo je predsjednik Povjerenstva za ZKR Nikola Đuretić na konferenciji za novinare, dodavši kako će teme izlaganja pokriti niz aspekata opće teme Rat u književnosti – književnost u ratu. Akademik Stamać naglasio je kako su Zagrebački književni razgovori „permanentan dijalog hrvatskog jezika s ostalim jezicima, neobično važan most hrvatske kulture s kulturama Europe“, podsjetivši pritom da su prvi Razgovori organizirani još šezdesetih godina prošloga stoljeća, a dosad su ugostili više od tisuću književnika, prevoditelja, lingvista, književnih kritičara, kulturologa i dr. Kako od 2009. Razgovori sudionicima predstavljaju po jednog istaknutoga hrvatskog autora kojem se jedno djelo prevede i objavi na engleskom jeziku, sukladno ovogodišnjoj temi odabrano je djelo vukovarskoga heroja Siniše Glavaševića Stories from Vukovar, koje će biti predstavljeno u petak, 21. listopada, u 18 sati u prostorima MH, a tom će prigodom biti prikazan i film Zaustavljeni glas Višnje Starešina. Knjiga Priče iz Vukovara sastavljena je od toplih priča o temeljnim ljudskim vrijednostima koje je Glavašević čitao slušateljima radija opkoljenoga grada, a objavljena je posthumno, 1992, u izdanju MH.


slika


Uz niz drugih izlaganja koja problematiziraju ratnu književnosti, bilo u tematskom ili žanrovskom smislu, na ovogodišnjim Razgovorima o Ratu u pjesništvu, prozi i drami izlagat će Rainer Grübel iz Njemačke. Venko Andonovski govorit će o Istini, zbilji i kiču u politici i poetici rata, a Renate Hansen-Kokoruš o Svakodnevici rata. Od domaćih sudionika, uz akademika Antu Stamaća (Otisci rata 1991–1995. u hrvatskoj književnosti) izlagat će Tomislav Marijan Bilosnić (Umjetnici u Domovinskom ratu), Sanja Knežević (Transcedentno iskustvo ratne zbilje u hrvatskom romanu), Alenka Mirković-Nađ (Autentičnost ratne literature: sirenski zov u gluhoći suvremenog Babilona), Sanja Nikčević (Hrvatska ratna drama), Božidar Petrač (Krici u europskom krajoliku) i Lucija Šarčević (Rat u Juditi Mire Gavrana u usporedbi s ratom u Juditi Marka Marulića). Sudionici 32. Razgovora posljednjega će dana manifestacije posjetiti Vukovar.


Vijenac 460

460 - 20. listopada 2011. | Arhiva

Klikni za povratak