Vijenac 459

Časopis

KULTURA I UMJETNOST U GRADU NA ČETIRI RIJEKE

Svjetlo Karlovca

Goran Galić

Novi dvobroj Svjetla jasno pokazuje kako Karlovac nije samo grad piva, Zvijezde i bogate povijesti, već i mjesto susreta, druženja i rasprave o vitalnim kulturnim i znanstvenim temama


I ako je općepoznato da pivska kultura u Karlovcu seže još u 1854, malotko zna da je točno trideset godina poslije u gradu na četiri rijeke pokrenut časopis Svjetlo, publikacija koja će desetljećima uzdizati i afirmirati karlovački kulturni život. Časopis Svjetlo prvobitno je pokrenut 1884, kada je izlazio do 1904. pod uredničkom palicom Dušana Lopašića, a poslije je obnovljen kao časopis MH Karlovac i izlazio je od 1965. do 1969, dok je treća varijanta pokrenuta u travnju 1971. (izlazi kao mjesečnik), ali je ubrzo iste godine i ukinut, da bi 1990. ponovno ugledao svjetlo dana. Danas je pred nama prvi bogato opremljen dvobroj Svjetla – časopisa za kulturu, umjetnost i društvena zbivanja u 2011, koji donosi pregršt književnih, publicističkih, istraživačkih i esejističkih prinosa koji svjedoče svježinu karlovačke kulturne i znanstvene misli.


slika Izd. OMH Karlovac, 2011, br. 1–2


„Dogodio se neki poremećaj. Stvari su počele drhtati“, upozorava nas Silvio Lebinac, otvarajući književne stranice našem vremenu prigodnom kraćom prozom Poremećaj, a Preludij zaštićenim biljkama piše eksperimentalni biolog Danijel Škrtić. Odabrane pjesme predstavljaju Vera Primorac i Nevenka Gršković-Hauptfeld pjevajući o zalogaju plača i boli, samoći, prividu i usudu, vremenu koje istječe i starosti, ali i o povratku, laticama i harmonici koja budi uspomene i sjetu. O prošlogodišnjem brendiranju Karlovca kao „grada na četiri rijeke, grada Zvijezde, grada piva i grada susreta“ govori Dražen Cukina (Brend, žig ili nešto treće), ističući kako se sve na kraju svelo na puku listu želja i prisjećanje na bolja vremena. „Bili smo brend kad tu riječ nitko nije upotrebljavao: (...) bili smo grad vojske, grad Zvijezde, imali smo brend industrije, kongresni centar i europejski uljuđene kavane (...) Danas je obrnuta situacija, imamo brend i – malo što osim toga“, zaključio je. U istraživačkom dijelu Marinko Ogorec studijom Nova Rusija – od stereotipa do stvarnosti analizira društveno-politički okvir u kojem se posljednjih desetljeća kreće teritorijalno najveća država svijeta koja je „tako daleko, a opet relativno blizu; zemlja o kojoj se stalno priča i piše, a još uvijek nedovoljno zna; zemlja osebujne, jedinstvene povijesti, vrlo čvrste i ukorijenjene tradicije koja je i dan-danas puna suprotnosti i turbulentnih društvenih procesa“. O Političkim strankama u Karlovcu (1847–1989) piše Tomislav Majetić, a Nesretnom slučaju kriminalist Dražen Škrtić.

U sljedećim su rubrikama zastupljeni tekstovi o ustrojavanju podstožernih topničkih postrojbi pri 4. OZ Karlovac HV, o zadnjem karlovačkom gradonačelniku u NDH Ivanu Hauptfeldu Špici, zaposjednuću Karlovca 1941, glazbeniku Tomislavu Šestaku. Osobito je zanimljiva rubrika Kulturna baština, koja donosi vrijedne priloge Tumulusi u Hrvatskoj – veličanstvene prapovijesne „piramide“ Gorana Majetića, Stari grad Novigrad u tijeku obnove Marka Trpčića Kordiša, Gdje i kako su živjeli Karlovčani Tomislava Majetića i Karlovačka sinagoga Dubravka Vinkovića, ilustracija koje resi i naslovnicu časopisa. Posljednji dio donosi prikaze recentnih izdanja, nekrologe sportašu i povjesničaru sporta Zdravku Švegaru te orguljašu Jurju Vinskom i kroniku najvažnijih događaja koji su obilježili kulturu Karlovca u 2010.

Prvi dvobroj karlovačkog časopisa za kulturu, umjetnost i društvena zbivanja Svjetlo za 2011, kao što su to činili i prethodni brojevi, jasno pokazuje kako Karlovac nije samo grad piva i bogate povijesti, već i mjesto susreta, druženja i rasprave o vitalnim kulturnim i znanstvenim temama. To potvrđuje dugogodišnja tradicija časopisa karlovačkog ogranka MH, ali i njegova svježina i inovativnost, koja je svakim brojem sve izraženija.


Vijenac 459

459 - 6. studenoga 2011. | Arhiva

Klikni za povratak