Vijenac 459

Kazalište

Kazališni globus - Hrvatska

Igor Ružić

Skok u prazno

Zagrebački plesni centar premijerno će 6. listopada ugostiti predstavu mlade koreografkinje Aleksandre Mišić Leap of faith. U produkciji Masa Dance Company, individualne skokove u prazno ispituju Iva Čevizović, Elvis Hodžić i sama autorica.


Sedmi BIT


Jedinstveno i jedno od najstarijih takvih u svijetu, zagrebačko Kazalište slijepih i slabovidnih Novi život u svojem matičnom kazalištu Vidra organizira bijenalni festival BIT ili Blind in Theatre. Od 7. do 13. listopada okupit će se u Zagrebu kazališta iz cijeloga svijeta, kojima je pored izvođačke strasti zajedničko promicanje prava na razliku i prava na – kazalište. BIT otvara produkcija domaćina, Moličreov Škrtac, nakon čega slijede nastupi gostiju iz Slovenije, Srbije, Grčke, Velike Britanije i Sjedinjenih Država.


Tata Lav i njegova sretna djeca


Dječje kazalište Dubrava i Kazališna družina Pinklec premijerno će 8. listopada u Čakovcu, a 11. listopada u Zagrebu igrati novu koprodukciju nastalu na temelju slikovnice Horsta Eckerta Janosha. U režiji Paola Tišljarića, s lutkama Tee Janković i bez njih, priču o neobičnom ocu i njegovu odnosu s djecom izvode Davor Dokleja i Marta Bolfan Ugljen.


Platforma mladih koreografa


Već tradicionalno okupljalište onih kojima je ples više od užitka, Platforma mladih

koreografa u organizaciji i produkciji Plesnoga centra Tala, ove će se godine u zagrebačkim izvedbenim prostorima događati od 9. do 16. listopada. Otvara je u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti slovenski praktičar i teoretičar plesa Rok Vevar predavanjem-performansom Kako se moj život pretvorio u festival. Pored inozemnih gostovanja, Platforma donosi i niz domaćih premijera: Zastoje Ane Kreitmeyer, Zrinke Užbinec i Sandre Banić Numovski, Tečaj komunikacije Adrijane Barbarić Pevek, Broadcasting shake your booty Maše Kolar i Zorana Markovića te Nosferatu Saše Božića.


Pismo Heineru Mülleru


Nakon brojnih i uspješnih dramaturških suradnji, i nedugo nakon objavljena proznog prvenca, došlo je vrijeme i da se domaća publika upozna s radom jednog od najzanimljivijih autora nove generacije Goranom Ferčecom. Njegova drama Pismo Heineru Mülleru, studija odnosa u nezgodnoj okolici velegrada možda i s ovih područja, prva je ovosezonska premijera Zagrebačkoga kazališta mladih koja izlazi 9. listopada u režiji gosta iz Srbije Bojana Đorđeva. U predstavi igraju Goran Bogdan, Danijel Ljuboja i Frano Mašković. Scenografiju potpisuje Siniša Ilić, kostimografiju Doris Kristić, koreografiju Selma Banich, a glazbu izvodi grupa Nina Levkov.


Rat i mir


Najveći ovosezonski projekt Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, Tolsojev Rat i mir u dramatizaciji Darka Lukića i režiji slovenskoga redatelja Tomaža Pandura, premijeru će imati 14. listopada. Roman veći od života i lektirno mitsko mjesto tumače Goran Grgić, Ivan Glowatzky, Zrinka Cvitešić, Alma Prica, Milan Plešina, Lana Barić, Siniša Popović, Iva Mihalić, Bojan Navojec i mnogi drugi. Iznenađenja su u ansamblu i pojačanja u obliku doajena Pere Kvrgića i slovenske dive Milene Zupančić, kojoj je ovo već drugo gostovanje u hrvatskom kazalištu ove godine. Autorski tim predstave gotovo je uvijek isti kad je riječ o koprodukciji s Pandur.theaters: scenografiju potpisuje hrvatski dizajnerski kolektiv Numen, koji čine Sven Jonke i Nikola Radeljković, a glazbu slovenska grupa Silence ili Boris Benko i Primož Hladnik.


Festival Assitej

slika

Od 17. do 21. listopada u Čakovcu će se održati 14. susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade Hrvatskog centra Assitej, podružnice svjetske organizacije koja okuplja profesionalna kazališta što rade za publiku nježnijeg uzrasta. Festival zajednički organiziraju Kazališna družina Pinklec, Centar za kulturu Čakovec i Hrvatski centar Assitej. U program je uvršteno svih petnaest prijavljenih produkcija, od Zagreba i Virovitice do Splita, Osijeka i Rijeke, što ga čini jedinstvenim presjekom domaće produkcije.

Vijenac 459

459 - 6. studenoga 2011. | Arhiva

Klikni za povratak