Vijenac 458

Kazalište

Kazališni globus - svijet

Jasen Boko

(Ne) pričajmo tajne

slika

Nitra – Jubilarni dvadeseti festival Nitra održava se 23–28. rujna u Slovačkoj, a tema mu je naslovljena (Ne) pričajte svoju tajnu. Petnaestak predstava iz devet zemalja bavit će se tajnama, a u programu se izdvajaju nove predstave Oskarasa Koršunovasa Na dnu, po Gorkome, Ma koliko pokušavali Dorote Maslowske u režiji Grzegorza Jarzyne, Prazna priča Forced Entertainmenta, Sperrove Scene lova iz Donje Bavarske u režiji Roberta Alföldija i produkciji mađarskog nacionalnog kazališta, zatim produkcija Jana Lauwersa i Need Company Kuća jelena, moskovska Medeja Josepha Brodskog u režiji Kama Ginkasa... S takvom međunarodnom selekcijom nosit će se slovačke kazališne snage Jakub Krofta, Dodo Gombar, Dušan Vicen i drugi sa svojim novim produkcijama pa će Nitra i ove godine nedvojbeno biti jedan od najvažnijih srednjoeuropskih festivala, što dokazuje i trogodišnja financijska potpora koju su nedavno zaslužili od europskih fondova u vrlo jakoj festivalskoj konkurenciji.


YU mitologija na Ex Pontu


Ljubljana – Poznati ljubljanski kazališni festival Ex Ponto upravo je završio u Ljubljani. Otvorila ga je 16. rujna praizvedba nove predstave Olivera Frljića Leksikon YU mitologije. U koprodukciji više festivala i Istarskoga narodnog kazališta iz Pule, predstava je okupila glumce iz zemalja bivše Jugoslavije koji istražuju što je Jugoslavija nekad bila i što je danas od nje ostalo. Na ovogodišnjem Ex Pontu prikazan je niz zanimljivih predstava, među kojima i Revizor (Crnogorsko narodno pozorište, režija Veljko Mićunović), Zimska bajka poznate bugarske grupe Sfumato, Kavkaski krug kredom u režiji Martina Kočovskog i makedonskoj produkciji, Stoppardov Rock’n’roll u režiji Dina Mustafića i produkciji Nacionalnog kazališta s Kosova i brojne druge.


Dramom na dramu


slika

Chichester – Neobičan dramski projekt dogodio se u malom, ali uglednom kazalištu Minerva u engleskom Chishesteru. David Hare, jedan od najzanimljivijih suvremenih engleskih dramatičara, odlučio je napisati dramu koja bi bila svojevrsna replika na poznatu jednočinku Terencea Rattigana The Browning Version, naslovivši je South Downs. Oba komada zajedno doživjela su zajedničku premijeru u Minervi, ali je svaki režirao drugi redatelj: South Downs je u režiji Jeremyja Herrina, dok je The Browning Version režirao Angus Jackson. Kritike su iskazale oduševljenje koliko produkcijom toliko i nadopunjivanjem dvije drame koje govore o zajedničkoj temi – bolu, samoći i nesigurnosti.


Estonci i autorsko kazalište


slika

Tartu – Festival estonskog kazališta, svojevrstan showcase svega najboljeg u estonskom teatru, održan je prošloga tjedna u Tartuu u selekciji Priita Rauda, poznatog umjetničkog direktora festivala Baltoscandal. Estonsko kazalište, za razliku od onoga drugih baltičkih zemalja, manje je poznato u svijetu, premda svake godine na međunarodnim festivalima iz te zemlje stigne poneko iznenađenje. Ovogodišnja selekcija okupila je osam predstava u službenoj konkurenciji, a neke od njih već su ostvarile zapažen rezultat na međunarodnim festivalima. Među zanimljivijim ostvarenjima bila je Antigona po Sofoklovim motivima u adaptaciji i režiji istaknutog iranskog redatelja Homayuna Ghanizadeha te Ponoćno sunce Arthura Valdesa u režiji Anu Lamp, produkcija koja je osvojila nagradu kao najbolja predstava prošlogodišnjega festivala baltičkog kazališta. Osim navedenih publici je predstavljen šarolik izbor kvalitetnih estonskih predstava čiji zajednički nazivnik selektor nalazi u činjenici da nije riječ o redateljskim estetikama, već produkcijama koje obilježava izrazito autorsko sudjelovanje svih umjetnika uključenih u proces.


Vijenac 458

458 - 22. rujna 2011. | Arhiva

Klikni za povratak