Vijenac 456

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Debitanti i zvijezde na dugom popisu za Bookera

VELIKA BRITANIJA – Bivši dobitnik nagrade Man Booker Alan Hollinghurst jedan je od trinaest autora koji su se našli na dugom popisu za najugledniju britansku književnu nagradu.

Hollinghurst, koji je 2004. pobijedio s romanom The Line of Beauty, nominiran je za The Stranger’s Child, a uz njega su na popisu i Sebastian Barry s On Canaan’s Side i Julian Barnes sa The Sense of an Ending, koji su već prije bili finalisti u borbi za nagradu. Na popisu je, između ostalih, i četvero debitantata: Stephen Kelman s Pigeon English, AD Miller sa Snowdrops, Yvette Edwards s A Cupboard Full of Coats i Patrick McGuinness s romanom The Last Hundred Days. Popis šestero finalista za nagradu vrijednu 50.000 funti bit će objavljen 6. rujna, a pobjednik 18. listopada. Lani je nagradu dobio Howard Jacobson za The Finkler Question.


Objavljen dug popis za književnu nagradu


NJEMAČKA – Osam tjedana prije predaje Savez njemačkih knjižara objavio je dugi popis od dvadeset romana u konkurenciji za ovogodišnju Njemačku književnu nagradu.

Romani izabrani iz 198 naslova objavljenih u posljednjih godinu dana bave se širokim spektrom tema, od života u NjDR, njemačke provincije, istočnoeuropske povijesti, pa do suvremene politike, na mjestima radnje od središta Frankfurta, preko Švedske pa do Irana. „Izdanja još jednom pokazuju koliko je sveobuhvatna panorama suvremene njemačke književnosti, što smo pokušali posvjedočiti našim izborom“, rekla je Maike Albath iz žirija. Među nominiranima su Wilhelm Genazino s romanom Wenn wir Tiere wären, Doris Knecht s Gruber geht, Klaus Modick s romanom Sunset i drugi. Polovicom rujna bit će objavljen uži izbor od šest romana, a dobitnik 10. listopada na Frankfurtskom sajmu knjige. Njemačka književna nagrada predaje se od 2005. i dobitniku donosi 25.000 eura.


Nagrada Pavese Umbertu Ecu


ITALIJA – Talijanski pisac Umberto Eco dobio je uglednu književnu nagradu Premio Pavese.

Eco je nagradu dobio u kategoriji beletristike za novi roman Il cimitero di Praga, a među ostalim je dobitnicima u kategoriji publicistike nagrađen sudac Armando Spataro za knjigu protiv mafije Ne valeva la pena. Nagradu nazvanu po talijanskom piscu Cesareu Paveseu (1908–1950) Zaklada Pavese predaje piscima i intelektualcima, koji „promoviraju građanski angažman i pružaju pogled na aktualne i povijesne teme“. Nagrada se predaje potkraj kolovoza u Paveseovu rodnom mjestu Santo Stefano Belbo.


Afrički Booker spisateljici iz Zimbabvea


VELIKA BRITANIJA – NoViolet Bulawayo iz Zimbabvea dobitnica je ovogodišnje, 12. nagrade Caine za afričku književnost.

Najvažnija afrička književna nagrada, vrijedna 10.000 funti, dodijeljena joj je za priču Hitting Budapest, objavljenu u časopisu Boston Review potkraj prošle godine. Zvana i Afrički Booker, nagrada se dodjeljuje za kratku priču afričkog autora objavljenu na engleskom, a svečanost predaje održava se u Oxfordu. NoViolet Bulawayo rođena je u Zimbabveu, a studirala je u Sjedinjenim Državama. Njezina kratka priča Snapshots 2009. bila je na popisu finalista za nagradu južnoafričkoga PEN-a. Nedavno je završila rukopis romana pod radnim naslovom We Need New Names.


Prodan rijedak rukopis Jane Austen


VELIKA BRITANIJA – U Londonu je na aukciji za 993.000 funti prodan rijedak rukopis britanske spisateljice Jane Austen.

Prema navodima kuće Sotheby’s vjerojatno najstariji sačuvan, rukopis romana Jane Austen prodan je za tri puta veću svotu od one na koju je bio procijenjen. Kupila ga je oksfordska knjižnica Bodleiana, a riječ je o nedovršenom romanu The Watsons. Roman prati priču mlade žene koja se vraća u roditeljski dom nakon što je odrasla kod bogate tete. Jane Austen je roman započela 1804, ali je prekinula rad na njemu. Prema navodima stručnjaka, rukopis daje uvid u stvaralački postupak autorice romana Ponos i predrasude ili Emma, koja je umrla 1817, u dobi od 41 godine.


Umro kubanski pisac Eliseo Alberto


KUBA – Kubanski pisac Eliseo Alberto umro je u dobi od 59 godina u Meksiku, gdje je živio posljednjih dvadeset godina.

Eliseo Alberto poznat je između ostaloga po knjizi Informe contra mi mismo (1993), u kojoj opisuje kako je kubanska tajna služba od njega tražila informacije o njegovoj vlastitoj obitelji, i kao autor scenarija za film Guantanamera kubanskoga redatelja Tomása Gutiérreza Alee. Godine 1998. dobio je čuvenu španjolsku književnu nagradu Alfaguara.


Vijenac 456

456 - 8. rujna 2011. | Arhiva

Klikni za povratak