Vijenac 456

Kazalište

Kazališni globus

Jasen Boko

PIF, 44. put

Tradicionalno je zagrebačku kazališnu sezonu, potkraj kolovoza, otvarao Međunarodni festival kazališta lutaka PIF. Ove godine održava se 44. put, ali nešto kasnije, od 5. do 11. rujna. Bogat program koji traje od jutra do večeri namijenjen je svim uzrastima ljubitelja lutaka i lutkarstva, ali za odraslu publiku ipak treba izdvojiti svečano otvaranje festivala s koprodukcijom čuvenoga njujorškog eksperimentalnog kazališta La MaMa i kompanije LOCO7 naslova In Retrospect. Ne smije se preskočiti ni nastup već poznata kazališta Alfa iz Plzena s parodijom James Blond, dok svima zainteresiranima za budućnost hrvatskoga glumišta treba preporučiti završne ispite studenata osječkog studija glume i lutkarstva.


Deveti festival svjetskog kazališta


Od 9. pa sve do 27. rujna, ali ne u svakodnevnom ritmu, u Zagrebu će se dogoditi deveto izdanje Festivala svjetskog kazališta. Izbornici Dubravka Vrgoč i Ivica Buljan i ove su godine uspjeli dovesti jednak broj predstava kao i prošle, sveukupno njih pet, pa onda i jednako toliko relevantnih europskih kazališnih autora. Trojicu domaća publika već poznaje, poput Thomasa Osteremeiera, koji festival otvara svojim specifičnim, energičnim i suvremenim Shakespeareovim Othellom. Niz se nastavlja Janom Fabreom, koji također u Zagreb dolazi treći put, sad s predstavom Prometej, krajolik II, u kojoj se pita zašto u današnjem svijetu više nema junaka. Među starim znacima je i koreograf Alain Platel, ali ne i njegova produkcija Gardenia, predstava koja je svojevrstan oproštaj od scene i života.


Od novih imena Festival svjetskoga kazališta nudi mladoga njemačkog redatelja Bastiana Krafta, koji je u bečkom Burgtheateru postavio Wildeova Doriana Graya kao suvremenu priču o opsjednutosti ljepotom. Najzanimljiviji je ipak autor Ivo van Hove, koji će publiku zajedno s izvođačima amsterdamske Toneelgroep postaviti na pozornicu kako bi odigrali Premijeru.


Dundo Maroje u Gavelli


Žarko Savić u naslovnoj i Franjo Dijak u najvažnijoj ulozi, onoj Pometa Trpeze, Rim će gledati ne iz Dubrovnika nego iz Frankopanske, premijerno 15. rujna. Najpoznatiji komad opusa Marina Držića Vidre ovaj put postavlja talijanski gost Marco Sciaccaluga, zaslužan i za otvaranje prošle sezone Moličreovim Tartuffeom. Kako je jezik iznimno važna sastavnica Držićeva djela, rad na predstavi uvelike ovisi i o asistentici redatelja te ujedno prevoditeljici Heleni Petković te Tomislavu Rališu kao savjetniku za govor. Pored navedenih, ansambl predstave čine Amar Bukvić, Ozren Grabarić, Sven Šestak, Ivana Roščić, Hrvoje Klobučar, Slavica Knežević, Dijana Vidušin, Nataša Janjić, Sven Medvešek, Janko Rakoš, Živko Anočić, Đorđe Kukuljica, Enes Vejzović.

Igor Ružić


Ljubimov i Sturua na transfer-listi


Moskva – Rober Sturua otpušten je s mjesta umjetničkog direktora kazališta Rustaveli u Tbilisiju, koje je vrlo uspješno vodio više od trideset godina! Vijest je izazvala pravi šok u Gruziji i širom svijeta, a navodno su razlog otkazu ksenofobične napomene koje je najpoznatiji gruzijski redatelj izrekao o gruzijskom predsjedniku Mihailu Sakašviliju. Sturua je rekao kako Sakašvili ne poznaje Gruzijce jer je podrijetlom Armenac i pozvao je naciju da ga odbaci kao što su Nijemci odbacili Hitlera 1945. Drugo veliko kazališno izneđenje, koje je izazvalo jednak šok, dogodilo se ovoga ljeta u Moskvi kad je Jurij Ljubimov odlučio napustiti Kazalište na Taganki, kojega je bio dobri duh već gotovo pola stoljeća. Moskovski je tisak ovih dana objavio kako je mjesto čelnoga čovjeka Taganke odmah ponuđeno Sturui. Gruzijski je redatelj vijest opovrgnuo: nema namjeru preuzeti Taganku jer previše poštuje Ljubimovljev rad, a nova je ponuda Sturui stigla iz moskovskog kazališta Et Cetera, gdje je prošle sezone režirao veoma uspješnu Oluju. Eto, očigledno nemaju samo nogometaši prijelazni rok, već i poznati svjetski redatelji ponekad dospiju na transfer-liste. Kako će priča s Ljubimovim i Sturuom završiti, znat će se uskoro.


Bogat program u Gruziji


Tbilisi – Treći po redu Međunarodni kazališni festival Tbilisi održat će se u Gruziji od 14. rujna do

9. listopada uz sudjelovanje dvadesetak produkcija iz šesnaest zemalja. U sklopu festivala, namijenjena upoznavanju domaće publike s kreacijama inozemnoga kazališta, održat će se i tradicionalni showcase čija je namjera strane goste upoznati s najboljim ostvarenjima gruzijskoga kazališta. Showcase otvara Sezona lova, nova premijera Roberta Sturue, upravo otpuštena iz kazališta Rustaveli, a nakon toga u četiri dana od 29. rujna slijedi bogat program gruzijskih kazališta.


Vijenac 456

456 - 8. rujna 2011. | Arhiva

Klikni za povratak