Vijenac 452

Matica hrvatska

OGRANCI

BIZOVAC

Sedamnaestoga lipnja u prostorijama Osnovne škole Bratoljuba Klaića u Bizovcu na svečan način obilježeno je dvadeset godina od osnivanja i rada bizovačkog ogranka Matice hrvatske.

Bivši dugogodišnji predsjednik Petar Kardum i sadašnji Vjekoslav Đaniš pročitanim izvješćima o radu u proteklih dvadeset godina podsjetili su na najvažnije i brojne aktivnosti uspješno realizirane zahvaljujući uspješnoj suradnji s Ministarstvom kulture RH, osnovnom školom, pojedinim bizovačkim udrugama i lokalnim institucijama. Iz opsežnih izvješća vidljivo je da posebno mjesto u radu ogranka danas zauzima bogata i raznovrsna izdavačka djelatnost. Tom prigodom bizovački ogranak objavio je dvadeseti jubilarni broj časopisa Matko, svojevrsne duhovno svjetovne spomenice bizovačkog kraja, a istog mjeseca iz tiska izlazi i dvadeset i četvrti broj časopisa Kvadrat. U izvješću je istaknuto kako važno mjesto u izdavačkom opusu zauzimaju vrijedna djela poput knjige Moj Bizovac Srećka Vukovića, Bizovačko narječje Bratoljuba Klaića, Bizovačka narodna nošnja Žarka Španičeka, zbirka pripovijetki Kod klena Željka Erića, Klaićeve izabrane Pripovijetke te Šokački divani Zorislava Vidakovića. Isto tako, istaknuto je kako je bizovački ogranak pokrenuo čak četiri biblioteke: Biblioteka Kvadrat, Velikani hrvatskog stripa, Biblioteka Klen i najnoviju biblioteku pod nazivom Machu Picchu u kojoj će objavljivati fikciju hrvatskih, ali i inozemnih autora.

Velik broj članova Matice, uzvanika, gostiju i posjetitelja prigodnim i pohvalnim riječima pozdravili su općinski načelnik Srećko Vuković, dopredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić, predstavnici valpovačkog ogranka te ogranka iz Belišća. Ravnatelj bizovačke osnovne škole Ante Lovrinčević istaknuo je odličnu i stalnu suradnju između škole i Matice.

Prigodnu svečanost uveličao je nastup VIS Mateus i darovitih mladih bizovačkih glazbenica, Patricije Sudar na klavijaturama te violinistica Doroteje Lovrinčević i Valentine Bobinac.

Nakon službenoga dijela sjednice gosti su se okupili uz domjenak te je druženje uz pjesmu i bogatu ponudu jela i pića potrajalo još duboko u noć.


ČAKOVEC


Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu obilježavao je u svibnju Mjesec Matice hrvatske, omeđen Danom Međimurske županije 30. travnja i Danom grada Čakovca 29. svibnja. U tom razdoblju Ogranak je priredio nekoliko kvalitetnih programa. Najprije je u predvorju Županije priređena izložba knjiga iz nakladničkoga programa Ogranka, potom je u dvorani Matice priređena svečanost u povodu dodjele nagrada za najuspješnije osnovnoškolske i srednjoškolske radove pod naslovom Međimurski motivi.

Središnji događaj bilo je predstavljanje knjige Međimurski narodni običaji Stjepana Hranjeca u dvorani čakovečkoga Katoličkog doma. Riječ je o monografskom prikazu i interpretaciji godišnjih i životnih običaja Međimurja, na više od tristo stranica i s dvjestotinjak fotografija. Uz Maticu, sunakladnik je čakovečki Zrinski te Zajednica kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije. Knjigu su predstavili Josip Barlek, viši kustos Etnografskog muzeja u Zagrebu, i Ivan Zvonar. Promocije su organizirane i u nekoliko međimurskih mjesta u kojima su knjiga i sama svečanost izazvali veliko zanimanje.

Posebna je svečanost bila obljetnička večer Paje Kanižaja. Naime, 1971, proljećarske godine, tiskara Zrinski objavila je Kanižajevu zbirku Kralju Tomislavu, zbirku osobitu temom (domoljublje) i jezikom (kajkavština), što je oboje u tadašnjem vremenu bilo doista začudan događaj. O četrdesetoj obljetnici zbirke govorili su, pored autora, Dragutin Feletar i Stjepan Hranjec, a u programu je nastupio Studentski tamburaški sastav Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, Odsjek Čakovec i pjevač Goran Šafarić.

U Mjesecu je priređen i jedan glazbeni događaj: mlada čakovečka umjetnica Maja Magdalenić, studentica četvrte godine na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, u klasi Pavice Gvozdić, izvela je u cjelovečernjem klavirskom koncertu djela Beethovena, Liszta, Chopina i Bacha. Na kraju programa bilo je predstavljanje pjesničke zbirke Krug bijelog vepra varaždinske pjesnikinje Davorke Vidović-Lipljin. O zbirci je govorio Ivan Pranjić, a glazbenim recitalom predstavili su se đaci čakovečke gimnazije.

Mjesec Matice hrvatske, drugi po redu, potvrdio se kao dobrodošla manifestacija koja je osobito u mlađe publike izazvala zanimanje i u ovako koncentriranu rasporedu potvrdila se kao itekako potrebna u kulturnoj ponudi Čakovca i Međimurske županije.

Stjepan Hranjec


ČITLUK


U nakladi Ogranka Matice hrvatske u Čitluku ovih je dana izišla iz tiska knjiga na španjolskom jeziku Međugorje – 30 godina fenomena: sve od A do Z dvojice novinara, Marijana Sivrića iz Međugorja i Ive Šćepanovića iz Splita.

Riječ je o knjizi koja je na jednom mjestu sabrala sva događanja u Međugorju u posljednja tri desetljeća te dokumentarističkim pristupom u razgovorima s vidiocima i drugim svjedocima donijela preslika glavnih zbivanja u mjestu koje godišnje posjeti preko milijun hodočasnika.

S dojmljivim, profesionalnim fotografijama raznih detalja kao i cjelokupne atmosfere tog, za mnoge, svetog mjesta knjiga(e) će na pravi način obilježiti tridesetu obljetnicu Gospina ukazanja. Knjiga Međugorje – 30 godina fenomena: sve od A do Z dosad je dostupna na hrvatskom, talijanskom, engleskom, francuskom i španjolskom jeziku, te uskoro i na slovačkom. Knjiga je napravljena kao dokument vremena, donosi faktografiju, tjera vas na razmišljanje. Autori Marijan Sivrić i Ivo Šćepanović putem razgovora s vidiocima, fratrima, ali i znanstvenicima, donose priču o fenomenu koji godišnje u hercegovačko mjesto privlači više od milijun hodočasnika. Riječ je o dosad najkompletnijoj knjizi o Međugorju, koja nudi sva tamošnja zbivanja na jednom mjestu.

U povodu obilježavanja 20. obljetnice svog obnoviteljskog rada, Ogranak matice hrvatske Čitluk sredinom ožujka raspisao je natječaj za najbolje učeničke literarne radove (neobjavljenu priču i pjesmu), pisane o temi Knjige poštuj, knjigama poštovan.

Članovi stručnog ocjenjivačkog suda detaljno su pregledali sve pristigle učeničke radove i proglasili najbolje, koji će biti objavljeni u dječjim časopisima Cvitak i Školarac te u novom Zborniku Brotnjo.

Zanimljivo je da su od šest nagrada, koliko ih je dodijeljeno učenicima osnovnih škola iz Čitluka, Bijakovića i Čerina, čak četiri osvojili učenici OŠ fra Didaka Buntića. Tako je prvo mjesto za najbolju neobjavljenu kratku priču sa spomenutom temom osvojila Lucija Šakota, učenica VI. c razreda, drugo mjesto osvojila je Gabrijela Musa, učenica VI. a razreda, a treće Petra Ostojić, učenica VI. c razreda (sve tri iz OŠ fra Didaka Buntića). Istodobno, odlukom ocjenjivačkog suda prvo mjesto za najbolju neobjavljenu pjesmu osvojila je Martina Prskalo, također učenica VI. a razreda te čitlučke osnovne škole.

Na obilježavanju dana te čitlučke pučkoškolske ustanove, koja s ponosom nosi ime istaknutog Brotnjaka fra Didaka Buntića, vrijedne Matičine knjige nagrađenim učenicama uručio je Andrija Stojić, predsjednik čitlučkog ogranka Matice hrvatske.


KUTINA


Svečanom sjednicom 19. svibnja obilježena je, a potom obljetničkim programima nastavljena, 40. obljetnica utemeljenja OMH. Na prve dane Ogranka podsjetio je tadašnji dopredsjednik Boris Klaić, a o brojnim oblicima aktivnosti od obnove 1990. govorio je sadašnji predsjednik Dragutin Pasarić. Skup je, uz pokrovitelja gradonačelnika Kutine Davora Žmegača, pozdravio i Stjepan Sučić, potpredsjednik Središnjice MH. Iz tiska je tom prigodom pod uredništvom dr. Dražena Kovačevića izašao časopis Moslavačko zrcalo (broj 1–2, 500 str.) moslavačkih ogranaka MH, ostvaren u Popovači. Premijerno je prikazan film Uz čašu stihova, koji u organizaciji OMH najavljuje šire pjesničke manifestacije posvećene vinogradima. Uz promociju vrijednosti parkova prirode Lonjsko polje i Kopački rit potkraj svibnja u Baranji ostvaren je susret s OMH Beli Manastir. U Bratislavi i okolici slovačke metropole i s udrugama slovačkih Hrvata, te Maticom slovačkom u Lipovljanima, dogovoreni su dalji programi prema Protokolu o regionalnoj kulturnoj suradnji potpisanoj prije dvije godine. Uz velik broj prisutnih časopis Moslavačko zrcalo predstavljen je u Popovači i Kloštru Ivaniću. Iz tiska je u nakladi OMH izašla i pjesnička zbirka Dragutina Pavličevića Jablani uz Orljavu. Predstavljena je 8. lipnja u Peleternici, gdje je većim dijelom i nastala. Za članove OMH 18. lipnja Povijesno društvo Koprivnica priredilo je stručni izlet Podravinom. Bogati jubilarni program u okviru priredbe OMH Zavičajni teatar Ive Serdara završava u subotu, na Dan državnosti, u Gornjoj Jelenskoj glazbenoscenskim recitalom Grad glumca i redatelja Renea Medvešeka i glazbenika Čede Antolića.

Dragutin Pasarić


NAŠICE


Sedamnaestoga lipnja članovi ogranka Matice hrvatske Našice gostovali su u Slavonskome Brodu u izložbenom salonu Zavičajnog muzeja Našice (dvaorac Pejačević) na susretu pod naslovom Živjeti u Slavonskom Brodu. Gosti susreta bili su Jasna Ažman, pater Domagoj Šimunović i Irena Krumes Šimunović. Susret su u povodu Dana državnosti organizirali Ogranak Matice u Našicama i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice.


SENJ


Plan i program rada zacrtan za 2011. senjski je ogranak uspješno ostvario u nizu aktivnosti, koje su se sastojale od predstavljanja nekoliko knjiga, predavanja, pripremnih radnji za tiskanje knjiga, kao i ostale tekuće aktivnosti u kojima Ogranak redovito sudjeluje.

Početkom ožujka zajedno s Gradskim muzejom Senj prikazana je knjiga biskupa

Ličko-senjske županije Mile Bogovića Žao mi je naroda, a spomenutu knjigu u prepunoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta M. C. Nehajev predstavili su urednik biblioteke Duh vremena Božidar Petrač, priređivač knjige Ante Bežen i Hrvoje Hitrec. Svoje zacrtane aktivnosti nastavili smo s predstavljanjem stripa Čuvaj se senjske ruke Jurija Pavlovića Lobačeva, prema romanu Augusta Šenoe, 26. travnja. Taj strip izdan je u suradnji s Vedisom iz Zagreba, a strip su uredili Mislav Bilović i Veljko Krulčić. Ta je knjiga-strip izazvala veliko zanimanje kako u gradu tako i mnogih koji na bilo koji način gravitiraju prema gradu Senju i Matici hrvatskoj.

U pripremi su sljedeća izdanja, koja bi uz malo sreće i dodatnog sufinanciranja mogla

izaći do kraja godine, i to prije svega pjesmarica na čakavskom senjskom govoru prerano preminula senjskog književnika Ljudevita Ostermana Lude, knjiga pjesama članice Ane Ćosić u suradnji s Senjskim književnim ognjištem, knjiga prof. Krešimira Stanišića, senjskoga čakavskog književnika o „senjskim fakinima“. Uz bogati izdavački plan provode se pripreme za XV. jubilarni Simpozij grafičara potkraj rujna.

U svojim aktivnostima ogranak je dostavio na osamdesetak adresa ogranaka MH

diljem Hrvatske više od tristo knjiga objavljenih proteklih godina u vlastitoj nakladi, sve u interesu povezivanja ogranaka. U srpnju, prigodom dijeljenja svjedožbi odličnim učenicima Gimnazije P. R. Vitezovića u Senju, kao i Osnosvne škole S. S. Kranjčevića Senj, Ogranak daruje ponajbolje knjige Stoljeća hrvatske književnosti. Potrebno je napomenuti da je 31. svibnja predstavljena knjiga Ogranka MH Gospić Poskok i ostale zmije Hrvatske. Predstavili su je Ana Lemić, Ana Brkljačić i autor knjige Vlado Prpić. Ta promocija značila je i završetak rada Ogranka u prvom polugodištu 2011.

Milan Bilović


SPLIT


Ogranak Matice hrvatske Split povodom 120. rođendana i 67. obljetnice smrti Jure Matasa – 10. travnja 1891. i 1944. godine, tiskao je 11. srpnja 2011. knjigu Blago Jurine škrinjice koju je priredio Jurin sin Mate Matas. Ovo istinsko blago od neprocjenjive vrijednosti iz Dalmatinske zagore autor je prikupio iz skrivene ostavštine Jure Matasa koji je to svoje blago skrivao pod gredama, ispod kreveta, u „bužama“ i „ponistrama“ kamenih zidova, na dnu škrinja i „baula“, ali vrlo često i u drvenim vojničkim sanducima (kuferima). Jurino blago na 135 stranica donosi mnoštvo zabilježenih savjeta za svakodnevno preživljavanje, praktično i duhovno. U njima je rukopis nastao od 1914. do 1932. godine, Jurin molitvenik s brojnim molitvama prilagođenim za svakodnevno obraćanje Svevišnjem, kao što je molitva za sretnu smrt, svom svecu, za vrime rata, kod ustajanja i oblačenja, kad se obuvaš, kad se češljaš te motiva kad umireš, od sedam sveti nebeski regula, molitva Isusova, molitva od Gospodina našeg Isukrsta… Na kraju molitvenika, u Jurinu molitveniku ima više nabožnih priča ili legendi, religioznih pjesmica, himana te pouka za njihovo korištenje. Uz rukopis Jurina molitvenika, objavljen je i gospodarski priručnik u kojemu se nalazi i mnoštvo podataka o ljekovitim i jestivim samoniklim plodovima prirode te o stočarstvu i voćarstvu.

Ivica Luetić

Vijenac 452

452 - 30. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak