Vijenac 452

Matica hrvatska

Nove knjige

NOVE KNJIGE u izdanju Matice hrvatske

slika


Igor Zidić, Kost i gozba. Pjesme 1957–2011.

priredio i pogovor napisao Ivan Rogić Nehajev,

Biblioteka Izabrana djela,

glavna urednica Romana Horvat,

urednica knjige Jelena Hekman,

grafički urednik Željko Podoreški,

Matica hrvatska, Zagreb, 2011.

495 str., 1 ilustracija s portretom autora, kritička studija priređivača, autorska bilješka o piscu, napomene uz izdanje; tvrdi uvez s ovitkom, 17×23 cm, ISBN 978-953-150-922-0. – Cijena: 240 kn (120 kn za članove MH)

Gotovo 300 pjesama otisnutih u ovom izboru otkrivaju široj kulturnoj javnosti medijski manje istican odjeljak umjetničkog i književnog rada Igora Zidića, a riječ je o opusu čiji su ponajbolji dijelovi uvršteni u različite čitanke te u šezdesetak pjesničkih antologija na hrvatskom i na mnogim stranim jezicima! I premda se pjesništvom bavi već više od pedeset godina, autor vlastito pjesništvo doživljava ponajprije kao privatni hobi kojim se, kako kaže, u trenucima dokolice lijepo umara. Bez obzira na takvo stajalište kritičari Zidićevoj poeziji pristupaju veoma ozbiljno, smatrajući je neizostavnim dijelom suvremenoga hrvatskog pjesništva. Ističu da se Zidićev izlazak na pjesničku scenu mora promatrati u sklopu pojave i poetike razlogovaca (uostalom, Zidić je jedan od pokretača časopisa Razlog), naglašavajući pritom i Zidićeve izvorne pjesničke osobitosti koje njegovu neveliku opusu osiguravaju trajnu prepoznatljivost i vrijednost. Upućeniji čitatelji svakako će prepoznati Zidićev kultivirani pjesnički jezik odnjegovan čitanjem velikih pjesnika hrvatske moderne, ironiju kao dominantu pjesničku figuru i opčinjenost Mediteranom i tijelom kao sadržajnim ishodištima većega broja Zidićevih stihova. Mnogi će kritičar upozoriti i na Zidićev jezični minimalizam, na poeziju koja je „škrta na riječima, izdašna na bivstvenim smislovima“ (Ante Stamać), a ono po čemu se Zidićevi stihovi posebice izdvajaju u korpusu suvremene poezije jest nadopunjavanje semantičkih i vizualnih aspekata poezije, postupak koji je pregnantno predočen u tezi da je autor „pjesnik gledanja riječima“ (Slobodan P. Novak).


slika


Luko Paljetak, Ne pišem pjesme nigdje

nego tu gdje me stignu

Biblioteka Podzvizd, knj. 1,

glavna urednica Romana Horvat,

urednik biblioteke Tonko Maroević,

Matica hrvatska, Zagreb, 2011.


68 str., pogovor Tonka Maroevića, bilješka o autoru; uvez broširan i prošiven, 12×19 cm, ISBN 978-953-150-925-1. – Cijena: 70 kn (35 kn za članove MH)


Četrdesetak najnovijih, nenaslovljenih pjesama Luka Paljetka podijeljenih u dva ciklusa (Tu i Nigdje) nesvakidašnjom lakoćom pjesničkoga izražaja prenose autoironične i samospoznajne formulacije koje se tiču zemnih i onostranih fenomena, obične svakidašnjice i nedosegnute vječnosti. Jednostavno govoreći, već smo navikli da Paljetak i o najobičnijim stvarima i o stvarima koje pripadaju u doseg Apsoluta govori apsolutno – maestralno!


slika


Ljerka Schiffler, Tragovi

Biblioteka Podzvizd, knj. 1,

glavna urednica Romana Horvat,

urednik biblioteke Tonko Maroević,

Matica hrvatska, Zagreb, 2011.


100 str., pogovor Tonka Maroevića, bilješka o autorici; uvez broširan i prošiven, 12×19 cm, ISBN 978-953-150-924-4. – Cijena: 70 kn (35 kn za članove MH)


Stihovi povjesničarke filozofije i prevoditeljice Ljerke Schiffler poznati su tek rijetkim ljubiteljima poezije, a s obzirom na učestalost objavljivanja njezinih ranijih pjesničkih zbirki (1965, 1985, 2006), tomu se ne treba ni čuditi. Matičina zbirka stihova Ljerke Schiffler sakuplja u sebi ranija autoričina iskustva oplemenjena odavanjem počasti duhovnoj i materijalnoj tradiciji i baštini. Motivsko-ikonografski organizirani u cikluse, stihovi Ljerke Schiffler pod navalom asocijacija i aluzija djelomice proročki i apokaliptično progovaraju o egzistencijalnoj muci i upornu traženju uporišta u kojekakvim tragovima.

Vijenac 452

452 - 30. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak