Vijenac 452

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Colum McCann dobitnik nagrade Impac

IRSKA – Irski autor Colum McCann dobitnik je međunarodne književne nagrade Impac, sa 100.000 eura najunosnije svjetske književne nagrade za roman na engleskom jeziku.

Rođen u Dublinu, ali već desetak godina s prebivalištem u New Yorku, McCann je nagrađen za roman Let the great World Spin. Roman, čija se radnja događa 1974. godine u New Yorku, prati nekoliko životnih priča koje se isprepliću u raznim dijelovima grada. Roman je već dobio Američku nacionalnu književnu nagradu za 2009. godinu. McCann je pobijedio u konkurenciji u kojoj su bila još dvojica irskih autora, William Trevor i Colm Tóibín, australski romanopisac David Malouf te Amerikanke Joyce Carol Oates i Barbara Kingsolver. Lani je nagradu dobio nizozemski pisac Gerbrand Bakker za The Twin.


Téa Obreht dobitnica Orangea


VELIKA BRITANIJA – Dobitnica ovogodišnje nagrade Orange za beletristiku je Téa Obreht, 25-godišnja debitantica i najmlađa autorica koja je dobila tu nagradu u njezinoj 16-godišnjoj povijesti.


slika

Rođena u Beogradu, s mjestom stanovanja u New Yorku, Obreht je 30.000 funti vrijednu nagradu za spisateljice dobila na ceremoniji u Royal Festival Hallu u Londonu za roman The Tiger’s Wife. Roman je napisala na fakultetu, a govori o posljedicama ratova na Balkanu. Pobijedila je finalistice Emmu Donoghue s Room, Nicole Krauss s Great House i Aminattu Forna s The Memory of Love. Téa Obreht rođena je u Beogradu 1985. godine, gdje je živjela do početka rata, kad je njezina obitelj emigrirala na Cipar i zatim u SAD.


Najesen izlazi posljednji Saramagov roman


PORTUGAL – Najesen će izići do sada neobjavljen roman portugalskog nobelovca Joséa Saramaga iz 1953. godine, javljeno je iz izdavačke kuće Caminho.


slika


Kako je javio izdavač, radi se o posljednjem i nedovršenom Saramagovu romanu pod naslovom Clarabóia. Pisac je još radio na romanu kad je 18. lipnja prošle godine umro u 87. godini na kanarskom otoku Lanzarote, izjavila je njegova udovica Pilar del Río. Saramago se 1993. godine iselio u Španjolsku, a prije tri mjeseca njegova je kuća na Lanzaroteu pretvorena u muzej i otvorena posjetiteljima.


Nova istraga o Nerudinoj smrti


ČILE – Skoro 40 godina nakon vojnog udara u Čileu ponovo je pokrenuta istraga o smrti nobelovca Pabla Nerude.

Istražni će sudac detaljno pregledati Nerudinu povijest bolesti i zatim odlučiti treba li ekshumirati njegove posmrtne ostatke. Čileansko je pravosuđe već prije najavilo da će otvoriti pitanje je li Neruda, koji je umro dva tjedna nakon vojnog udara 11. rujna 1973. godine, možda ubijen. Do nove je istrage došlo nakon nedavnih izjava Nerudina dugogodišnjeg bliskog suradnika o tome da se pjesnik bojao da će biti ubijen. Zaklada Pabla Nerude drži da je Neruda umro od raka prostate, ali dodaje da se njegovo stanje pogoršalo zbog psihičkog pritiska nakon smrti njegova prijatelja, čileanskog predsjednika Salvadora Allendea u puču koji je izvršio Augusto Pinochet. Neruda je prije svega poznat po lirici i po epu Canto General o povijesti Južne Amerike. 1971. godine dodijeljena mu je Nobelova nagrada, a njegova djela bila su za vrijeme Pinochetove diktature od 1973. do 1990. godine u Čileu zabranjena.


Gasi se izdavačka kuća Eichborn


NJEMAČKA – Izdavačka kuća Eichborn iz Frankfurta objavila je stečaj nakon što je ustanovljeno da ne može vlastitim snagama provesti potrebnu sanaciju, a nisu uspjeli pokušaji dobivanja sredstava za spas kuće izvana. Do ovog je koraka došlo samo dva tjedna prije nego što se kuća trebala preseliti u Berlin i doći pod okrilje izdavačke kuće Aufbau, s kojom je početkom godine dogovoreno spajanje. Kuću je 1981. godine osnovao Vito von Eichborn i postala je poznata po autorima humorističke književnosti, no objavljuje u područjima beletristike i publicistike te poznatu biblioteku „Andere Bibliothek“ koju je osnovao Hans Magnus Enzensberger.


Vijenac 452

452 - 30. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak