Vijenac 451

Glazba

JAZZ AD LIBITUM

Siscia jazz

Mladen Mazur

Sisak zacijelo nije u nas grad odveć bogate povijesti jazza, te se u tom segmentu kulture možda ne bi mogao uspoređivati s nekim drugim hrvatskim središtima. No tu relativnu skromnost nadoknađuju posljednjih godina neki događaji koji i njemu daju džezistički kredibilitet, te se na njih vrijedi osvrnuti.


slika Damir Kukuruzović


Povijest jazza u Sisku može se bilježiti tek sporadičnom pojavom pojedinih glazbenika i sastava, među kojima valja svakako spomenuti nekoliko relevantnih imena. Prvi počeci jazza u Sisku – zasad još neprovjereno – smještaju se u davnu godinu 1928. te u tom kontekstu i Dixieland Band Milana Butkovića Cila. Od važnijih imena nakon Drugog svjetskog rata treba se u prvom redu prisjetiti trubača Vladimira Novickog, poznatijeg pod nadimkom Čkalov, koji se kao linijski glazbenik i solist pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća afirmirao u brojnim malim sastavima i big bandovima Zagreba. Važan za Sisak je i pijanist Josip Joe Meixner, koji živi i djeluje u Beču, a još se nedavno pojavljivao na nekim jazz-koncertima u Zagrebu te festivalima jazza u Čakovcu i Varaždinu, a tu je napokon i rođena Siščanka, danas jedna od najrelevantnijih jazz-pjevačica međunarodne karijere Danijela Lela Mačešić-Kaplowitz. No unatrag nekoliko godina pokretač i glavni nositelj jazza u Sisku vrstan je gitarist i organizator Damir Kukuruzović, koji – uz ostale aktivnosti – vodi i jedan od najuređenijih hrvatskih jazz-klubova, Siscia jazz klub.

Kukuruzović (Sisak, 1975), koji usprkos srednjoškolskom glazbenom obrazovanju za sebe voli reći da je samouk, jedan je od naših najboljih jazz-gitarista, specijaliziran za danas u svijetu jazza ponovno vrlo popularan stil gypsy swing, koji je inovirao legendarni Django Reinhardt. Ambiciozan, uporan i u ostvarivanju svojih zamisli pomalo tvrdoglav, uspio je na polju jazza u svom gradu ostvariti nešto što mnogima u drugim hrvatskim središtima te veličine nije pošlo za rukom. Dijelom i zbog činjenice što je naišao i na dobra sugovornika u osobi Veljka Novaka, predsjednika sisačkoga gradskog vijeća. Uz već spomenut, izvrsno opremljen jazz-klub u adaptiranom podrumu nekadašnje kovnice novca, smješten na najljepšoj mogućoj lokaciji uz rijeku s terasom, reklamiran i novim plavim monovolumenom s nazivom kluba, notnim zapisom i Reinhardtovim imenom na blatobranima, Kukuruzović već šestu godinu organizira i vrlo dobro posjećene, međunarodne festivale jazza, proširujući tu aktivnost i na Labin (tri godine), a sada i na Petrinju, angažirajući po svojim kriterijima i mogućnostima i u tim programima imena domaćeg i gostujućeg jazza. Što se pak njegove isključivo glazbene aktivnosti u Sisku tiče, u prvom redu vrijedi spomenuti gostovanja izvrsnoga francuskog gitarista Angela Debarrea, koji je oduševljen Kukuruzovićevom svirkom u Sisku nastupio već tri puta, darovavši mu svoju glasovitu gitaru Dell arte. Uz tog majstora gitare i stila Djanga Reinhardta u Siscia jazz-klubu dosad su gostovali američki trombonist Steve Turre, majstor sviranja i na školjkama, blues-pjevačica iz Chicaga Peaches Staten, harmonikaš Ludovic Beier, violinist iz Pariza Loulou Djine, blues-interpret iz Chicaga Mississippi Heat, američki bubnjar Darrrell Green, gitarist i vokalist Adrian Byron. Od domaćih dosad su gostovali Boško Petrović s triom, Zdenka Kovačiček, Jimmy Stanić, Sharf Swing Quintet. Poduzetni Kukuruzović uza sve to vodi i vlastiti Gypsy swing kvartet s violinistom Brunom Urlićem, gitaristom Goranom Greguračem i kontrabasistom Sašom Borovcem, s kojim redovito nastupa u svom gradu te na našim i stranim pozornicama u Sloveniji, Italiji i Njemačkoj.

U pripremi je set diskova sa snimkama iz 2009. koji će se zvati Manuscke, a na njemu će autentičnim snimkama biti zabilježeni i gosti Ludovic Beier, harmonika, i Adnan Byron, vokal, i Yorghi Loeffler, gitara.

Šesto izdanje međunarodnoga festivala Siscia Open & Jazz & Blues održat će se kao i dosad u vremenski proširenu terminu od 7. do 30. srpnja s programom koji će zasigurno i opet oduševiti brojnu sisačku publiku na šetnici uz Kupu.

Zahvaljujući svemu što smo od agilnog i ljubaznog domaćina Damira Kukuruzovića u Sisku nedavno vidjeli i čuli valja zaključiti da se i taj grad svrstava među naša relevantnija jazz-središta, što nas – s obzirom na generalnu situaciju na hrvatskoj jazz-sceni – može samo veseliti.


Vijenac 451

451 - 16. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak