Vijenac 451

Druga stranica

PROSLAVLJEN DESETI ROĐENDAN FESTIVALA EUROPSKE KRATKE PRIČE

Najbolje od uspješnog festivala

Maja Peterlić

Na ovogodišnjem izdanju predstavili su se autori čiji su tekstovi i gostovanja obilježili proteklih deset godina festivala


Da zanimanje i književnika i čitateljske publike za kratku priču ne jenjava, potvrđuje i Festival europske kratke priče, koji je ove godine proslavio deset godina postojanja i koji se, unutar tog razdoblja, profilirao kao jedan od popularnijih domaćih književnih događaja. Ovogodišnje izdanje festivala, koji se od 29. svibnja do 3. lipnja održavao u Zagrebu i Splitu, prema riječima urednika projekta i organizatora Romana Simića Bodrožića, zamišljeno je kao svojevrsno the best of-izdanje pa su se tako u šest festivalskih dana zagrebačkoj i splitskoj publici predstavili autori čiji su tekstovi i gostovanja obilježili proteklih deset godina. Kada je bio pokrenut 2002, kao jedan od prvih europskih festivala posvećenih isključivo toj književnoj formi, želja organizatora bila je upoznati domaću javnost s europskim književnostima te ugostiti renomirane autore kratkih priča. Nakon deset godina te mnogih zvučnih imena europskih, ali i svjetske književnosti, koja su sudjelovala na festivalu, s pravom možemo reći da u tome uspijevaju.

Iako je ove godine, zbog koncepta jubilarnog izdanja, izostala zemlja partner festivala, programski dio koji su organizatori uveli prije nekoliko godina i u kojem je naglasak bio stavljen na pojedinu književnost, nastavljen je niz novih gostovanja poznatih književnika, primjerice, Jamesa Kelmana, škotskog pisca i dobitnika nagrade Booker 1994. (roman How late it was, how late) koji je prvi put gostovao na festivalu. Među ostalim autorima koji su uveličali deseti rođendan Festivala europske krake priče bili su Georgi Gospodinov, Etgar Keret, Willy Uribe, Petina Gappah, Frode Grytten, Julia Franck, Andrej Blatnik, Olga Tokarczuk, Zoran Ferić, Mima Simić i drugi. Kao i dosadašnjih godina, predstavljeno je i nekoliko novih književnih naslova. Priče domaćih i stranih autora objavljene su u novoj antologiji europske kratke priče, naslova Festival!, zbirka priča Iznenada netko pokuca izraelskoga pisca Etgara Kereta, knjiga Zlatni dečko, smaragdna djevojka Yiyun Li te Promijeni me + Priručnik za pisanje kratke priče (Od prvopisa do tiska) Andreja Blatnika.

Večernja autorska čitanja u zagrebačkom Studentskom centru okupila su mnogobrojnu publiku, a uz čitanja, predstavljanja knjiga i autora, na održanim razgovorima sudionici festivala govorili su o kratkoj priči kao književnoj formi, njezinu položaju u književnosti, književnoj suradnji, objavljivanju, odnosu kratke priče i politike te drugim sličnim temama. Jedna od takvih bila je i tema o veličini proznog teksta: kratke priče u odnosu na roman. Je li kratka priča tek minijaturni roman? Može li se svaka priča ispričati ukratko i koliko kratka ili duga priča uopće može biti? O tom posljednjem te o izboru književnoga žanra, prema riječima bugarskoga književnika Georgija Gospodinova, koji se formi kratke priče posvetio nakon poezije i romana, ne odlučuje samo autor, nego književnu formu, kaže, biraju i priča i jezik. No, bilo da je riječ o dobru romanu ili dobroj kratkoj priči, njihovu bit naposljetku čine dobra ideja te način na koji je pretočena u zanimljivu priču. A takvih, dobrih, priča očekujemo i na idućem, jedanaestom, Festivalu europske kratke priče.


Vijenac 451

451 - 16. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak